Húsz éve, hogy Kulcsár Anita, a tehetséges és elismert Európa-bajnok kézilabdázó tragikus körülmények között eltávozott az élők sorából. Az ő emléke tovább él a sportág szerelmesei és a fiatal sportolók szívében.

Bár a tragédia már két évtizeddel ezelőtt zajlott le, még mindig nehezen felfogható, hogy mindössze 28 éves korában kellett búcsút vennünk egy nagyszerű sportolótól.

Egy halálhír mindig megrázó és felfoghatatlan, különösen akkor, amikor egy fiatal élet ér véget váratlanul. Kulcsár Anita tragikus balesete 2005-ben sokkolta a sportvilágot, hiszen ő nem csupán egy ígéretes tehetség volt, hanem egy Európa-bajnok kézilabdázó, akit a legjobbak között tartottak számon. A 28 éves fiatal nő autójával egy fának ütközött, és a helyszínen életét vesztette. Azóta eltelt 20 év, de a hiánya továbbra is érezhető; az élet, ami még előtte állt, és az álmok, amelyeket soha nem valósíthatott meg, mindannyiunkban kérdéseket ébresztenek. Nehéz elfogadni, hogy egy olyan tehetség, aki a sportág csúcsán állt, ennyire korán távozott közülünk.

Azt mondják, hogy élsportolónak születni kell, de ez korántsem elég. A tehetség önmagában nem elegendő; a sikerhez kőkemény munka és hatalmas akaraterő szükséges. Kulcsár Anita esetében ez különösen igaz. Ő gyakorlatilag az anyatejjel szívta magába a győzelem ízét, hiszen szülei is élsportolók voltak. Ez a példa nem csupán inspirációt adott neki, hanem mélyen beágyazta a sport iránti szenvedélyét is. Bár kezdetben négyszázas futóként képzelték el a jövőjét, végül a kézilabdában találta meg a valódi hivatását. Nem meglepő tehát, hogy iskolai évei után Győrbe került, a kézilabdázók paradicsomába, ahol végre kibontakozhatott.

"A gyerekeink szerették, ha ott voltunk a meccseiken, nekünk pedig erről szólt az életünk, a férjem a futball miatt a fiammal ment mindig, én a lányommal, de sokszor együtt utaztunk mind a négyen a kocsiban, gyönyörű időszak volt, ami összekovácsolt minket. A megyei szintről négy év alatt az NB I/B-be jutott kézilabdában a Nyíregyháza, Anita irányító és átlövő volt, de minden posztról lőtt, éppúgy, mint nálam. Több csapat is hívta közben, ám ha nem marad ott, nem nevezett volna a klub az NB II-be sem, és neki ez fontos volt, ezért ott is érettségizett. Győrből eljött hozzánk Szerencsre Róth Kálmán és Jakab Lajos, egész nap nálunk voltak, sokat beszélgettünk a jövőről, és végül az ETO-t választottuk" - mesélte a Nemzeti Sportnak az édesanyja.

Bár az ETO kötelékében jelentős eredményeket ért el, pályafutása nem ért véget itt: külföldi kihívások felé vette az irányt, mielőtt Fehérvárhoz, majd később a Dunaferrhez csatlakozott. Élete végső szakaszát itt töltötte, ahol tapasztalataival gazdagította a csapatot.

Olyannyira kiemelkedő tehetséggel rendelkezett, hogy 2000-ben csapatával olimpiai ezüstérmet szerzett, és ugyanebben az évben Európa-bajnoki címet is elhódítottak. 2002-re már a magyar bajnokság győztesének választották, majd 2004-ben a Nemzetközi Kézilabda-szövetség és a World Handball Magazine őt nyilvánította a legjobb női kézilabdázónak. Sajnos, ezt a nagy elismerést már nem tapasztalhatta meg, hiszen halála után csupán három hónappal hozták nyilvánosságra a szavazás végeredményét, amelyben ő nyert a szavazatok túlnyomó többségével.

Karrierje során 403 gólt lőtt, a legrosszabb pozíciókból is képes volt hibátlanul kapura lőni. Mikor arról kérdezték, mi a titka, ő csak annyit mondott, hogy mágnes van a kezében és a labdában is.

Anita 2005 januárjában, azon a szomorú napon, éppen az edzőterem felé tartott, amikor tragikus balesetet szenvedett, és autójával egy fának ütközött. Késés vagy eltűnés sosem volt jellemző rá, így csapattársai azonnal aggódni kezdtek, amikor nem tudták elérni. Kitartóan próbálkoztak a telefonhívásokkal, de válasz nem érkezett. Végül a férjétől, Andrástól kapták meg a megdöbbentő hírt: Kulcsi, ahogyan sokan ismerték, sajnos életét vesztette.

Az ütközés következtében a férfi fejét súlyosan megütötte, és a koponyasérülés olyan súlyos következményekkel járt, hogy az életébe került. A VW Golf, amely a baleset részeseként érintett volt, a következő pillanatokban lángra kapott, és teljesen megsemmisült a tűzben.

Kulcsár Anita tragédiája minden szempontból megmagyarázhatatlan: mintha az élet legszebb lehetőségei álltak volna előtte. Tele volt álmaival, és a jövője színes tervekkel volt fűszerezve. Jogászi pályára készült, hogy a kézilabdás karrierje után legyen egy biztos háttér, egy B-terv, ami segíti a továbblépésben. Emellett férjével már a gyermekvállalás gondolatán is dolgoztak, hiszen Anita szívből vágyott arra, hogy édesanya legyen.

Halála kapcsán barátai és kollégái úgy nyilatkoztak róla, hogy folyton mosolygós, életigenlő, humoros ember volt, aki minden meccsre úgy ment el, mintha az minimum az ötkarikás játékokon zajlana. Ha nyert, akkor minden porcikájával örült a sikernek, ha veszített, nem rejtette véka alá az érzéseit. Amikor a 2003-as világbajnokság döntőjén csapatával veszítettek, utat engedett a csalódottság könnyeinek, az sem jelentett vigaszt számára, hogy 42 próbálkozásból 37-et sikeresen lőtt az ellenfél kapujára.

Related posts