A fizikai munkakörök esetében az órabérek jellemzően 2100 forint felett alakulnak.

2024 végére a mutató 9,1%-kal nőtt az előző év végéhez viszonyítva. Érdekes módon, bizonyos régiók között akár a kétszeres eltérés is megfigyelhető.

A 2024-es év utolsó negyedévében a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére 2130 forintra emelkedett, ami 9,1%-os növekedést jelent az előző év azonos időszakához viszonyítva (1952 forint). Érdekesség, hogy a magasabb bérkategóriákban még jelentősebb, 9,6%-os emelkedést tapasztaltak. Ezt a megállapítást a Trenkwalder fizikai dolgozók, valamint a Moore Hungary középvezetői körében végzett legfrissebb bérelemzések támasztják alá.

Bár a naptári év során a fizikai órabérek növekedése valóban egy számjegyű volt, a számok mögötti valóság megértéséhez figyelembe kell venni egy különleges tényezőt: tavaly a minimálbér-emelést egy hónappal korábban hajtották végre, így ennek hatása már a decemberi bérekben megmutatkozott. Az aktuális adatokat pedig egy magasabb bázisra vetítjük - nyilatkozta Hamrák Viktor, a Trenkwalder szolgáltatási igazgatója a közleményben.

Az említett egyszeri hatás kiszűrésével 14-15 százalékra becsüli a béremelkedés éves ütemét a fizikai dolgozók körében, ami 10 százalék körüli a reálbér-emelkedést jelent.

Természetesen! Íme egy egyedi változat a "Földrajzi bontásban" kifejezésre: "Területi megoszlás szerint:"

A Moore Hungary több mint 60 nemzetközi cég hazai leányvállalatánál dolgozó közel 500 középvezetőnek a béradatait vizsgálta meg, ami alapján

A középvezetők havi bruttó jövedelme 800 ezer és 1,2 millió forint között mozog.

Esetükben 5-6 százalékos reálbér-növekedést állapítottak meg, és Hajnal Péter, a Moore Hungary ügyvezető partnere szerint a továbbra is erős béremelési igények idén is néhány százalékos reálbér-növekedést vetítenek előre. "Erre amiatt is számíthatunk, mert a számok a fluktuáció fokozatos erősödését mutatják: 2024 negyedik negyedévében a kilépési forgalom mértéke a szokásos 2-3 százalék helyett a 8 százalékos szintet közelítette."

Az országos szinten már több mint 60 ezer munkavállalót foglalkoztató üzleti szolgáltatóközpontok (BSC-k) középvezetői számára tapasztalt béremelés 5,3 százalékos mértékben alulmúlja a szellemi foglalkozású középvezetői átlagot. Ez a tény jól tükrözi a BSC szektor munkaerőpiaci vonzerejét, hiszen még ez a viszonylag mérsékelt béremelkedés is elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy a szükséges létszámot biztosítani tudják. A kilépési arány ugyanis stabilan alacsony, 2-3 százalék közötti szinten mozog.

Related posts