Schadl György ellen végrehajtási eljárás indult, amelynek hátterében a siófoki nyaralója áll.

Újabb izgalmas részletek kerültek napvilágra Schadl György siófoki nyaralójával kapcsolatban, ahol az egykori bírósági végrehajtó február óta házi őrizetben tartózkodik. A legfrissebb információk szerint a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar volt elnöke, a somogyi kormányhivatal 2022-es határozata ellenére, nem bontotta vissza a jogszerűtlenül kibővített ingatlanát. Emiatt a hivatal 2023-ban a NAV végrehajtóihoz fordult, hogy intézkedjen az ügyben. Az adóhatóság is reagált a kialakult helyzetre, így várhatóan további fejlemények várnak ránk.

A Somogy Vármegyei Kormányhivatal végrehajtási eljárást indított Schadl György és felesége ellen, akik a korrupciós bűncselekményekkel kapcsolatos vádak kereszttüzében állnak. Az eljárás oka, hogy a pár nem volt hajlandó önként visszabontani azt a szabálytalanul bővített luxusnyaralót Siófokon, amelyben Schadl, a végrehajtók korábbi elnöke, házi őrizetét tölti - számolt be róla a 24.hu hétfői cikkében. Schadl György másfél évvel ezelőtt került bűnügyi felügyelet alá, megelőzően letartóztatásban volt. A siófoki ingatlan a házi őrizetének helyszínéül szolgál február óta.

A balatoni üdülővel a Schadl-Völner büntetőper vádiratában külön vádpont foglalkozik. "Az épület átalakítása eltér az engedélyezett tervtől, valamint annak kerítése is szabálytalan. Az épülethez kapcsolódó fedett terasz beépített területnek minősül, így az ingatlan beépítése a megengedett beépítési százalékot jelentősen meghaladja" - olvasható az ügy nyomozati irataiban.

A kormányhivatal tájékoztatása alapján 2022 januárjában építésrendészeti eljárás indult, mely során kiderült, hogy az üdülőépület bővítése nemcsak jogellenesen, hanem a szükséges szakmai normák figyelmen kívül hagyásával is történt. Az illetékes hatóság előírta, hogy az épület alapterületét és magasságát vissza kell állítani az eredeti állapotába. Mivel a tulajdonosok nem tettek eleget ennek a követelménynek,

Az eljárással az illetékes adóhatóságot keresték meg, a hivatal közölte, hogy annak állapotáról nem rendelkeznek információval. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a jogszabályokra hivatkozva nem nyújtott bővebb tájékoztatást, de megjegyezték, hogy "az életveszéllyel nem fenyegető eljárásokban az önkéntes teljesítéses szakasz a kötelezettség jellegétől függően akár évekig is elhúzódhat".

Schadl György ügyét a lehallgatott telefonbeszélgetések alapján egy millió forintos ajánlattal próbálta megoldani, hogy elkerülje az épület visszabontását. Végül a kivitelező 500 ezer forintot kínált fel a kormányhivatal egyik munkatársának. Az ügyintéző elfogadta az ajánlatot, és az iratokhoz csatoltak egy régi fényképet, amelyen nem voltak láthatóak a szabálytalanságok, így az épület megkapta az építési engedélyt. Schadl György tagadta a vádakat, azonban a kivitelező és a kormányhivatal dolgozója az előkészítő ülésen beismerték a bűncselekményeket, amiért jogerősen felfüggesztett börtönbüntetést és pénzbírságot kaptak.

A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar volt elnöke, Schadl György mellett Völner Pál volt igazságügyi államtitkár a korrupciós büntetőper másik fővádlottja, 2021 nyaráig legalább 83 millió forintot kapott a volt bírósági végrehajtótól. Az ügyészség megállapította, hogy Schadl György hét társával együtt megállapodott abban, hogy elérik, önálló bírósági végrehajtói kinevezést kapjanak, ezért cserébe osztalékot ajánlott fel végrehajtói irodájuk működéséből. Hat végrehajtó beismerte a bűncselekményt, őket jogerősen elítélték. Összesen több mint 924 millió forintot szerzett Schadl György a végrehajtóktól.

A volt bírósági végrehajtót és feleségét 2021. november 5-én tartóztatták le a Ferihegyi repülőtér parkolójához vezető úton. A rendőrök több millió forintot, valamint két diplomata-útlevelet foglaltak le tőlük. Az eljárás során a házaspárnál jelentős vagyont is lefoglaltak, és Schadl felesége ellen vádat emeltek, mivel a vagyont részben elrejtették. A két fővádlott ellen korrupcióval, vagyon elleni bűncselekményekkel és pénzmosással kapcsolatos vádakat fogalmaztak meg. Schadl György esetében tíz év, míg Völner Pál esetében nyolc év börtönbüntetést kértek, amennyiben beismerik a bűncselekményeket.

Előbbire 200, utóbbira 25 millió forint pénzbüntetés kiszabását is indítványozták, továbbá mindkettőjüknél tíz év közügyektől eltiltást, a jogi végzettséghez kötött foglalkozástól végleges hatályú eltiltást kértek, valamint vagyonelkobzást a jogtalan gazdagodásuk erejéig. A pénzbüntetést azonban a börtönben keresett pénzzel könnyen ki tudja fizetni. Ugyanakkor a bíróság Varga Judit és Trócsányi László volt igazságügyi minisztert is tanúként hallgatja meg az ügyben.

Related posts