Negyven évvel ezelőtt megszületett egy olyan zseni, akit a történelem még sosem tapasztalt.

Michael Phelps, a "repülő hal", most ünnepli negyvenedik születésnapját, és ezzel a világ valaha volt legkiemelkedőbb sportolójává vált az olimpiai versenyszámok terén. Phelps nem csupán a rekordok megdöntésében jeleskedett, hanem olyan mértékben felülmúlta a legnagyobbakat, hogy szinte lehetetlennek tűnik, hogy valaki a közeljövőben letaszítsa őt a trónról. Az ő teljesítményei olyan magasságokba emelkedtek, hogy a sporttörténelemben aligha találunk párját.

Az 1985. június 30-án Michael Fred Phelps II néven született a marylandi Baltimore-ban, Michael Fred és Debbie harmadik gyermekeként. A sportolói géneket édesapjától örökölhette, aki a középiskolában és az egyetemen is amerikai futballozott, majd a profi ligában szereplő Washington Redskinsnél is próbálkozott, mielőtt a Marylandi Állami Rendőrségben vállalt állást.

Tedd egyedivé a szövegedet: Kilencéves korában szülei különváltak, édesapja 2000-ben új feleséget választott. Ő és nővérei édesanyjukkal, aki középiskola igazgatója, együtt nevelkedtek.

Ebben az időben már bőven úszott, ezt ugyanis hétévesen kezdte el, részben nővérei hatására, részben azért, hogy a benne buzgó mérhetetlen energiákat valahogyan levezethesse.

Tízéves korára már büszkén viselte az amerikai korosztályos rekordot a 100 méteres pillangóúszásban. Ekkor kezdődött együttműködése a mára már legendássá vált Bob Bowmannal, aki a North Baltimore Aquatic Clubban irányította edzéseit. Ez a kapcsolat számos, hosszú éveken át fennálló rekord megszületéséhez vezetett.

Maradt a híres szakemberrel egyetemistaként is, a Michiganre járt négy évig, bár diplomát végül nem szerzett. Helyette viszont a sportpályákon sikert sikerre halmozott.

Tündöklő karrierje akkor kezdett igazán felívelni, amikor 15 éves korában sikerült kvalifikálnia magát a 2000-es olimpiára. Ekkor ő volt az amerikai úszóválogatott legfiatalabb férfi tagja 68 év óta. Bár az érem még elkerülte, a 200 méteres pillangóúszás döntőjében a tisztes ötödik helyet szerezte meg.

Phelps a 2001-es idényben robbant be igazán: márciusban 15 évesen és 9 hónaposan minden idők legfiatalabb világcsúcstartójává vált a férfiak közt, majd nyáron saját rekordját megdöntve megszerezet első világbajnoki címét is 200 méter pillangón (1:54.58).

Innentől gyakorlatilag nem volt megállás: 2003-ban négy vb-címet és két ezüstöt szerzett, a 2004-es olimpián pedig hat arany és két bronz volt a mutatója!

Pekingben máig megdönthetetlen nyolc alkalommal állhatott a dobogó tetejére, Londonban újabb négy aranyat szerzett, így összességében 18 olimpiai cím, két ezüst és két bronz után visszavonult.

Ennyi elég volt, befejeztem, visszahúzódtam, ez már a vég, nincs tovább.

„- mondta Phelps, aki később megosztotta, hogy súlyos depresszióval harcolt, és a 2012-es olimpiai játékokat követően az öngyilkosság gondolata is megfordult a fejében.”

Nem volt vége, 2014 áprilisában bejelentette, hogy visszatér a medencébe, és ha már ott volt 2016-ban Rióban, nyert még öt aranyat és egy ezüstöt, majd 31 évesen másodszor is, ezúttal már végleg visszavonult az élsporttól.

Ezzel a 23 aranyéremmel és 28 érmével óriási fölénnyel áll az örökranglista élén. Az őt követő hat sportoló mindannyian kilenc olimpiai bajnoki címmel büszkélkedhetnek (figyelembe kell venni, hogy közülük néhányan még aktívan versenyeznek az üldözőmezőnyben).

És most minden további nélkül jöjjön a kvíz!

Related posts