A Fradi mérkőzésén egy érdekes incidens történt: megpróbáltak megvesztegetni egy európai politikust.

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke bejelentette a képviselők azon listáját, akik mentelmi jogának felfüggesztését kezdeményezik azzal a céllal, hogy lefolytathassák a Huawei-korrupciós botrányhoz kapcsolódó vizsgálatokat. Az ügy részletei között kínai luxus utak és rejtett pénzátutalások is szerepelnek, azonban a figyelem most a politikusokra irányul, akik "baráti meghívás" keretében néztek meg egy focimérkőzést a kínai vállalat VIP-páholyából. Érdekes módon az egyik képviselőt a Ferencváros mérkőzésén próbálták meg megnyerni, ahol egy magyar asszisztensén keresztül jutott belépőhöz.
Szerdán az Európai Parlamentben nyilvánosságra hozták azoknak a képviselőknek a nevét, akiket a gyanú szerint juttatások elfogadásával vádolnak, melyeket a Huawei lobbistái kínáltak. A vádak szerint ezeket a juttatásokat azért kapták, hogy a kínai mobilvállalat érdekeit támogassák az uniós jogalkotás során, ahol az általuk üzemeltetett 5G hálózatokat kockázatos tényezőként kezelik.
Az ügyet a belga hatóságok több országon átívelő koordinált razziái robbantották be márciusban, de azóta fény derült arra, hogyan juttathattak pénzt a gyanúsítottaknak, többen azzal védekeztek, hogy egyszerűen nem tűnt fel a vesztegetési szándék, illetve napvilágra került egy levél is, amelyben nyolc képviselő arra kéri az Európai Bizottságot, hogy folytassa az együttműködést a kínai mobilszolgáltatókkal, mivel az elzárkózás "technorasszizmus" lenne.
A képviselők mentelmi joga azután kerülhet felfüggesztésre, hogy a Huawei meghívására saját VIP-páholyából nézhettek focimeccseket, miközben a cég lobbistái győzködhették őket arról, hogy álljanak ki a kínai mobilvállalat mellett.
Az öt érintett személy közül hárman már korábban jelezték, hogy tudomásuk van a folyamatban lévő vizsgálatról, ugyanakkor határozottan tagadták, hogy bármilyen előzetes információval rendelkeztek volna arról, hogy céges meghívás keretében érkeztek, és hogy lobbisták szeretnének beszélni velük. A nyomozás hivatalos megkezdéséhez felfüggesztést kértek:
A három olasz képviselő a volt miniszterelnök, Silvio Berlusconi jobb oldali Forza Italia pártjának tagjaiként tűnnek fel. Különösen Martusciello személye emelkedik ki az ügyben, mivel a gyanú szerint ő lehet az, akinél a különböző szálak összefonódnak.
Az említett levél beterjesztése leginkább az ő személyéhez kötődik, miközben körülbelül félhavi bérének megfelelő gyanús pénzmozgások is feltűntek a környezetében. A politikus azonban határozottan visszautasítja, hogy bármiféle kapcsolatban állna a Huawei lobbistáival, vagy hogy bármilyen vesztegetésbe keveredett volna.
Az üggyel kapcsolatban felmerülő nevek nagy többsége az olasz konzervatív körökhöz köthető.
A futballmérkőzésre vonatkozó meghívás részleteiről leginkább Attard nyilatkozatából tájékozódhatunk, amelyben világosan kifejti, hogy...
magyar asszisztense hívta a helyi Anderlecht csapat Ferencvárossal játszott szeptemberi mérkőzésére.
A politikus úgy nyilatkozott, hogy kollégája csupán annyit említett, miszerint a jegyek "egy barátjától" származnak, és a Huawei neve nem merült fel a diskurzus során. Közben az a lobbista, aki most eljárás alatt áll, a mérkőzés alatt felvetette a cég ügyét, majd két héttel később egy strasbourgi találkozóra került sor, amelyről állítólag már teljes átláthatósággal számoltak be.
Attard azt állítja, hogy a mérkőzés után rákérdezett, vajon a jegy értéke túllépte-e a bejelentési kötelezettséget jelentő 150 eurós (60 ezer forint) küszöböt. Asszisztense azonban megnyugtatta, hogy a meghívás valójában nem érte el ezt az összeget. Az Anderlecht hivatalos weboldala szerint a jegyek ára a mérkőzés jelentőségétől függően 20 és 80 euró között mozog, de a VIP-páholyokban található helyek valószínűleg ennél jóval drágábbak.
A máltai képviselő elsőként számolt be nyilvánosan arról, hogy felfüggeszthetik a mentelmi jogát, és levélben kérte Metsolát, hogy tegyen eleget a belga hatóságok felhívásának, mivel minél hamarabb válaszolni szeretne kérdéseikre.
Rajta kívül Michev is azt közölte, hogy kéri a mentelem felfüggesztését és 100%-ban együtt fog működni a hatóságokkal. Ahogy Attard esetében, neki is azt állította asszisztense, hogy egy számára kedves bolgár csapat meccsére kaptak jegyeket egy barátjuktól, és szeretné, ha a képviselő elkísérné őt és fiát a mérkőzésre.
jelenleg még nem lehet tudni, hogy milyen irányba terelik a folyamatot. A Parlament Jogi Bizottságának (JURI) jelentéstevői, akik június első hetében ülnek össze, alaposan megvizsgálják majd a helyzetet. Ők fogják mérlegelni, hogy a belga hatóságok kérelme indokolt-e, és ennek alapján fogják megfogalmazni javaslataikat. Az eljárás kimenetele még bizonytalan, de a bizottság munkája kulcsfontosságú lesz a döntés meghozatalában.