Hogyan válhat a hadiipar a hazai kis- és középvállalkozások (KKV-k) új növekedési motorjává?

"Európa elaludt" - ezzel a kijelentéssel a szakértők döntő többsége egyetért. A kontinens évtizedek óta a saját védelmi feladatait a NATO tagság és az USA védernyője alatt képzelte el, hadiipara - néhány kivételtől eltekintve - leépült, a hadiipari vállalatok finanszírozása is nehézkessé vált. Az orosz-ukrán háború kitörése, majd Donald Trump határozott színrelépése viszont
Teljes mértékben arra ösztönzik az európai államokat, hogy újragondolják eddigi védelempolitikájukat.
Az Európai Bizottság tervei alapján akár 800 milliárd euró mobilizálása is elképzelhető az európai védelem érdekében, amely magában foglal egy 150 milliárd eurós hitelprogramot a tagállamok számára. A legfrissebb hírek szerint Franciaország, Németország és az Egyesült Királyság tovább növeli védelmi kiadásaikat, ami figyelemre méltó, hiszen tavaly is jelentős emelkedést mutattak az adatok. Például Németország védelmi költségvetése 2023 és 2024 között 23,2%-os reálnövekedést regisztrált, ami komoly elköteleződést jelez a védelem erősítése iránt.
ezzel a világ negyedik legnagyobb védelmi költőjévé vált.
A német választások után azonnal elkezdődött a védelmi stratégia átalakítása, a következő kormány lehetséges koalíciós pártjai megállapodtak egy 500 milliárd eurós infrastrukturális alap létrehozásában és a hitelfelvételi szabályok átalakításában. Ezzel párhuzamosan további államkötvény-kibocsátásokból létrejöhet egy ugyanekkora védelmi alap is. A piacok is pozitívan reagáltak a hírekre, Emmanuel Macron múlt vasárnapi beszéde után kilőttek az európai hadiipari cégek részvényárfolyamai, a Magyarországgal szoros viszonyt ápoló Rheinmetall, de a Thales és a Saab is 10-15 százalékos pluszban nyitottak.
A magyar kormány 2014 óta elkötelezte magát a Magyar Honvédség képességeinek megerősítése mellett, valamint a hagyományos, de leülepedett magyar hadiipar újbóli fellendítése érdekében. Az eszközbeszerzések és a szervezeti reformok mellett talán a legszembetűnőbb eredmény a Rheinmetall megjelenése, amely jelentős gyártási és fejlesztési lehetőségeket kínál az ország számára.
A hagyományos európai autóipar átalakulása új távlatokat nyithat a magyar beszállítók számára a hadiipar területén.
A folyamat elindítása valóban jelentős beruházásokat és szigorú tanúsítványok beszerzését igényli. Ugyanakkor Magyarországon számos olyan vállalat működik, amelyek technológiai és termelésirányítási szempontból már most is megfelelnek a szükséges követelményeknek; csupán a megfelelő engedélyek megszerzése hátráltatja őket. De hogyan érdemes nekivágni ennek a kihívásnak? Milyen előnyökkel járhat, ha egy vállalat elnyeri a "NATO beszállító" státuszt, és mely partnerekkel érdemes együttműködni a siker érdekében? A Portfolio - MAGE Járműipar 2025 hadiipari szekciójában március 26-27-én ezekre a kérdésekre keressük a választ.