A milliomosok öt legfontosabb szokása – Miért érik el a sikert és a gazdagságot? A milliomosok életében számos olyan jellemző szokás található, melyek hozzájárulnak ahhoz, hogy sikeresek és gazdagok legyenek. Ezek a szokások nemcsak a pénzügyi helyzetükr

10 év börtönbüntetést kapott valaki, mert a kémiaórán tanult periódusos rendszerre alapozva merész terveket szőtt. Elképesztő, hogy milyen elképzelései voltak, és hogy a tudományos tudás miként vezethetett egy ilyen extrém következményhez.

Sokan hajlamosak úgy vélekedni a gazdag emberekről, hogy csupán a szerencse játszott közre a sikerükben, esetleg a családjuk háttértámogatását élvezték, vagy netán valamilyen megkérdőjelezhető úton jutottak el a gazdagságig.

Persze, tény, hogy vannak ilyenek is, de rengetegen tényleg kemény munkával érték el azt, hogy milliomosok lettek, és szinte a semmiből építették fel vállalkozásukat. Mindenki máshogy érte el célját, de számos közös vonás is van bennük. Ramit Sethi író, vállalkozó és médiaszemélyiség- aki önmaga is milliomos - szerint a következő szokások szinte mindannyiukra jellemzőek.

Tisztában vannak a pénzügyeikkel

Ha tisztában vagy az éves jövedelmeddel, máris egy lépéssel a többség előtt állsz.

Fontos, hogy tisztában legyünk a pénzügyeinkkel! Meglepő módon a beszélgetéseim során kiderült, hogy a párok körülbelül fele nem tudja, mennyi a háztartásuk havi jövedelme. Ráadásul az eladósodott emberek 90%-a sincs tisztában azzal, mekkora összeggel tartozik.

Kiemelte, hogy a kisebb részletek – például a tojás árának alakulása – viszonylag egyszerűen nyomon követhetők, ám valószínű, hogy ezek nem játszanak jelentős szerepet a jövőbeli jólét elérésében. E helyett érdemes az alábbi hét alapvető kérdésre összpontosítani:

Természetesen nem fogsz előrébb jutni, ha tisztában vagy a válaszokkal ezekre a kérdésekre, ám közben nem teszel semmit a helyzeted javítása érdekében. Azonban a pénzügyi helyzeted alapos megértése elengedhetetlen ahhoz, hogy hatékonyan tudj tervezni a jövőbeli lépéseidre.

- A tehetős emberek előre meg tudják jósolni, mennyi tőkéjük gyarapodik a következő hónapban, a következő évben, sőt még öt év távlatában is - fogalmazott Sethi.

Vannak terveik a pénzügyi döntésekhez

Ne hagyatkozz kizárólag az akaraterődre, ha okos, pénzzel kapcsolatos döntéseket akarsz hozni. Ahelyett, hogy meghatároznál egy költségvetést, és elköteleznéd magadat amellett, hogy ragaszkodsz hozzá, próbálj meg olyan rendszereket létrehozni, amelyek automatikusan kezelik a pénzedet - mondta Sethi.

A megtakarítások, befektetések és számlafizetések automatizálása lehetőséget ad arra, hogy ne kelljen folyamatosan azon agyalnod, hogy vajon belefér-e a költségvetésedbe az idei nyaralás. Beállíthatsz automatikus banki átutalásokat vagy pénzügyi szabályokat, amelyek segítenek kontrollálni, mennyit költesz a szórakozásra, és mennyit invesztálsz a jövődbe. Ezáltal a pénzügyeid kezelése egyszerűbbé válik, és több időd marad a pihenésre és élmények gyűjtésére.

A jómódú emberek nem hagyják, hogy az napi motivációjuk befolyásolja pénzügyi eredményeiket. Inkább megbízható rendszereket alakítanak ki, amelyek automatikusan irányítják a vagyonukat - mondta a szakértő.

Az emberek már most, a jövő kihívásait előre látva, olyan terveket szőnek, amelyekre talán még nem is lesz azonnali szükség.

Az élet számos váratlan fordulattal szolgálhat, és ez a gazdag emberek esetében sincs másképp. Sethi megjegyezte, hogy a különbség sokszor abban rejlik, hogy ők már előre megtervezik a jövőjüket. Nem csupán egy vésztartalékkal rendelkeznek, hanem világosan látják, milyen életformát szeretnének maguknak kialakítani.

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy valójában mennyit kellene félretenniük vagy befektetniük. Sok esetben csupán egy véletlenszerű összeget választanak, amit a következő évtizedekben bűntudattal néznek vissza – hangzott el a vélemény. Fontos, hogy alaposan átgondold, mit szeretnél kezdeni a pénzeddel: lehet, hogy a célod az, hogy 60 éves korodra teljesen visszavonulj a munkától, vagy éppen ellenkezőleg, egy saját vállalkozást szeretnél elindítani. Miután tisztáztad a céljaidat, érdemes egy idővonalat kidolgozni, valamint részletes tervet készíteni, hogy elérhesd az álmaidat.

A 80/20-as elv szerint élnek

- A gazdagok a 80/20-as elv szerint élnek: az eredményeik 80%-a az erőfeszítéseik 20%-ából származik - mondta Sethi. Üzleti környezetben ez azt jelentheti, hogy a nyereség 80%-a az ügyfelek 20%-ától származik.

De személyes szinten ez azt jelenti, hogy ahelyett, hogy az 1000-2000 forintos kérdések miatt aggódnál, például azon, hogy vegyél-e tejeskávét vagy főzz otthon, összpontosíts a 100-200 ezer forintos vagy többmilliós kérdésekre. Például arra, hogy ki tudod-e harcolni a fizetésemelést, vagy tudod-e csökkenteni a lakhatási költségeidet.

A költségek helyett az értékekre összpontosítanak

Természetesen pénzt takaríthatsz meg azzal, ha mindig a legolcsóbb megoldást választod. De néhány száz vagy ezer forint megtakarítása nem biztos, hogy megér egy gyengébb terméket vagy egy negatív tapasztalatot.

Sethi szavaival élve: „A valóban tehetős emberek nem csupán a kiadásokra figyelnek, hanem az értékteremtésre is.” Példaként említette, hogy inkább egy személyi edzőt bízott meg, mintsem hogy az ingyenes online források, mint például a YouTube-videók segítségével próbálta volna elsajátítani a tudást.

- Azzal, hogy kifizettem valakinek a szükséges összeget, megóvtam magam a folyamatos frusztrációtól - és cserébe valami sokkal értékesebbet nyertem: időt - hangsúlyozta. Hozzátette, hogy ezt a megközelítést a legfontosabb dolgokra érdemes alkalmazni az életedben. Válaszd azt, hogy néhány kulcsfontosságú területbe fektetsz be, ahelyett, hogy olyan dolgokon spórolnál, amelyek nem igazán lényegesek számodra.

- A pénz valódi értelme nem abban rejlik, hogy felhalmozzuk, hanem abban, hogy kihasználjuk a lehetőségeit a problémák megoldására és az élet örömeinek megélésére - hangsúlyozta.

Related posts