A nőiesség és férfiasság közötti különbségek gyakran a társadalmi szerepek és elvárások tükröződései. A kérdés, hogy a nő felsőbbrendű-e a férfinál, mélyebb filozófiai és szociológiai diskurzusokat indít el. A női és férfi energiák egyaránt fontosak, és m

Jordan B. Peterson, a Torontói Egyetem pszichológia professzora, a Biblia mélyebb rétegeit kutatva, Ádám és Éva történetét vizsgálja. Elemzése során arra összpontosít, hogy hogyan formálja ez a klasszikus narratíva az emberi tapasztalatok megértését és a pszichológiai fejlődést.

Éva teremtése Ádámból egy különleges és meglepő folyamat, amely ellentétes a megszokott logikával, hiszen általában a nő az, aki életet ad a férfinak. Ez a megközelítés azonban új fényt vet arra az elméletre, miszerint az Ige kreatív ereje összhangban áll a mögöttes struktúrával vagy Atyával, amelyen keresztül a világ működik. A teremtés folyamata rámutat arra is, hogy a létezésünk nem csupán önállóan, hanem más, hatalmas erők által is formálva van, amelyek messze meghaladják az emberi tapasztalatot. Így érthetővé válik, hogy Éva az eszméletlen Ádámból származik: „Ezért az Úr Isten mély álmot bocsátott az emberre; amikor az elaludt, kivette egyik bordáját, és annak helyére húst alkotott. Ezután az Úr Isten asszonnyá formálta a bordát, amelyet az emberből kivett, és odavezette az emberhez.” E teremtési aktus nem csupán a nőiesség megjelenését jelenti, hanem egy mélyebb, szimbolikus kapcsolatot is a férfi és nő között, amely a teremtés csodáját hangsúlyozza.

Ádám szerepe, mint a világ teremtője és leírója, ezzel a megközelítéssel még inkább hangsúlyossá válik. Ő a tudatok közötti különbségek forrása, amelytől a létezés és a teremtés folyamata is valamilyen rejtélyes módon függ. Éva Ádámból való kiemelése a női kapcsolatra utal az Igén keresztül; elsődleges nőiessége is Isten szavának egy újabb kifejeződése, hiszen az Úr női formát adott neki, ahogyan azt a Teremtés könyvének első versében is olvashatjuk. Ugyanakkor nem elhanyagolható az a tény sem, hogy minden nő valamilyen mértékben a társadalmi rend terméke, hiszen a különböző kultúrákban férfiasnak ábrázolt struktúrákhoz igazodik. A nő tudatossága viszont az Igének azon manifesztációja, amely megteremti a valóságot és a kozmikus rendet. Ezt a nézőpontot a posztmodern genderrelativisták is hangsúlyozzák, amikor a női és férfi identitás "társadalmi szerkezetére" mutatnak rá. Azonban ezzel a megközelítéssel gyakran túllépnek a határokon, összekeverve a női szerepek részleges kulturális eredetét a biológiai és fizikai alapokkal való teljes függetlenséggel.

Ez nem azt jelenti, hogy Éva szerepe egyenlő Ádám névadó funkciójával, vagy hogy csupán abból eredne. Ismétlem: Éva az eszméletlen Ádámból született. Ennek a ténynek a megértése elengedhetetlen a szerepének helyes értelmezéséhez. Ő olyan értékeket képvisel és közvetít, amelyek Ádám számára még ismeretlenek. Figyelembe véve Ádám szándékos és akaratlan tudatlanságát, Évának számos kihívással kell szembenéznie. Éva, mint az örök női princípium, arra irányítja a figyelmet, ami még nem került a tudatosság fényébe - ami még nem kapott nevet, és nem épült be a társadalmi struktúrába. Éva szerepe ezért a "segítőtárs", amely a héber "ezer kenegdo" kifejezés fordítása.

Az ezer szónak számos megjelenési formája található a bibliai szövegekben, ahol Isten hatékony támogatását és védelmét hangsúlyozza, nem csupán alárendelt szerepkörben. Például a Zsoltárok 33:20 verse így fogalmaz: "Lelkünket az Úr hordozza, ő segít [ezer] és oltalmaz minket." Ezen kívül a Zsoltárok 115:9-11, 121:1-2 és 124:8 is megerősíti ezt a képet, ahol Isten az erő és a támogatás forrásaként jelenik meg. Az ezer kifejezés katonai szövetségesekre is utal, ahogy azt Ezékiel 12:14 is mutatja, ami a megmentés, erő és stratégiai előny fogalmát hordozza. A kenegdo szó, amely az ezerrel együtt szerepel, segít jobban megérteni ezt a dinamikát. Éva esetében ez a kifejezés az együttműködés, a küzdelem és a segítségnyújtás kontextusában értelmezhető. Éva tehát olyan partner, aki nem csupán versenytárs, hanem egy hasznos játékos is a közös harcban. Pszichológiai szempontból nézve egy kapcsolat fejlődése nem a stabilitásból vagy a győzelemből, hanem a kihívásokból ered. A férfi és nő közötti ellentétek egyesülése egy kölcsönös kihívást teremt, hasonlóan egy tánchoz vagy játékhoz. Az ideális játszótárs az, akinek a tudása az adott játékban azonos szinten van, vagy akár kicsit meghaladja a miénket. Itt bontakozik ki a valódi kaland, ahol a hasonló fejlődési zónában folytatott játék - a káosz és a rend határvonalán - felszabadító élményt nyújt, amely a folyamatos pozitív fejlődés jeleként szolgál.

Éva a kölcsönös fejlődés egyik alapkövévé vált, megteremtve az egyenlőség és partnerség hídját. Érdemes kiemelni, hogy Évát nem Ádám fejéből, mint Athéné Zeuszéból, hanem annak bordájából formálták. Ez a szimbolika arra utal, hogy Éva nem a férfi fölé helyezve jött létre, és nem is alárendelt szerepre van szánva, hanem egyenrangú partnerként léphet fel. Éva és Ádám kapcsolata hasonlatos a taoista jin és jang viszonyhoz, ahol mindkét fél kiegészíti egymást, és együtt alkotják a harmóniát. Éva szerepe abban áll, hogy felhívja Ádám figyelmét azokra a finom részletekre és problémákra, amelyeket ő esetleg figyelmen kívül hagyna, mivel a felelősségteljes gondoskodás terhe már így is jelentős súlyt ró rá. Ádámot a világra hozták, hogy teret hódítson, szaporodjon, és nevet adjon a dolgoknak, mindezt úgy, hogy ne borítsa fel túlságosan a hagyományokat, hanem azok keretein belül maradva alkalmazkodjon az új kihívásokhoz. Éva és Ádám közötti dinamikában megjelennek a férfi és nő közötti eltérések, amelyek kultúrától függetlenül is nyilvánvalóak. A nők általában empatikusabbak, jobban foglalkoznak mások érzéseivel, és érzékenyebbek a környezetükre, különösen ha az emberek jólétéről van szó. Éva érzékenysége, amely a gyermekek és csecsemők iránti ösztönös törődésből fakad, viszont sebezhetőbbé is teszi őt a manipulációval és csábítással szemben, mint amilyen a kígyó szimbolikus kísértése. Ez a kettősség Éva szerepét és kihívásait egyaránt gazdagítja, miközben az egyenlőségért folytatott harcban új dimenziókat nyit meg.

Az emberi faj ősanyjának és ősatyjának története így kirajzolja a nemek főbb funkcióit a kozmikus rend keretein belül, ahogy eljátsszák a rájuk osztott szerepet, mint alárendelt viszonyban lévő, megteremtett lények, és egyben maguk is független teremtők. Ám nem ez az egyetlen, amit megtesz: Ádám és Éva nagyszabású drámája megjeleníti a hibáknak azt az alapvető mintázatát is, amelynek mindkét nem ki van téve. Minden érzelmi hajlamnak megvannak az előnyei és a kísértései. A történet, amely részletekbe menően jellemzi a férfit és a nőt a természethez és Istenhez való viszonyulásuk alapján, ezáltal szükségszerűen leírja mindkettő céljait és bűneit is. Ádám parancsol, nevet ad, hódít. Évát a természet és Isten arra predesztinálta, hogy felszólaljon az elnyomottak, mellőzöttek, háttérbe szorítottak nevében, és Ádám elé terjessze problémáikat. Kiválóan alkalmas erre a fontos szerepre, mivel sokkal érzékenyebb abban az értelemben, hogy képes felismerni a sebezhetők, a magukat kifejezni nem tudók, a társadalom peremére szorultak gondjait. Ez lehetővé teszi számára, hogy eljátsszon egy olyan szerepet, amely egyszerre stabilizáló és felfedező jellegű - és ezáltal valahol mélyen kapcsolódik magához az Igéhez. Stabilizál, vagyis segít fenntartani az egyéni és társadalmi rend harmóniáját, figyelembe véve minden sebezhető, mégis értékes elemet - amennyire ez lehetséges. És felfedez, mert mindennek, ami rendbe szerveződött, szüksége van terjeszkedésre, amikor a dolgok változnak - például amikor új gyermek születik, új családi vagy kapcsolati probléma merül fel, vagy amikor egy egykor erős és rátermett ember beteggé, törékennyé válik, és ápolásra van szüksége, akár csak időlegesen, akár véglegesen.

Éva esszenciális érzékenysége – az a különleges képesség, amellyel vészjelző harangként működik – kulcsszerepet játszik abban, hogy megértsük, mi vonzza őt a bűn világához. E mögött egy büszke gondolat rejlik: "Bármi is legyen a méreg, még a legveszélyesebb kígyót is képes vagyok megragadni az átfogó karommal. Magamhoz ölelem a felkínált gyümölcsöt, uralmam alá vonom a jót és a gonoszt, ezzel pedig Istenné válok. Mindeközben növekszik a hírnevem, és ez a kivételes erény a világ középpontjába kerül." Ez a felfogás párhuzamba állítható azzal a nézettel, hogy a női empátia és beleérzés az erkölcsi rend alapköve – vagy legalábbis annak kellene lennie. Sőt, ezzel egyenértékű azzal a radikális állítással is, miszerint ez az együttérzés, és semmi más, a nő morális felsőbbrendűségének igazi szimbóluma. Azonban ez a nézőpont világosan túlzó, a hamis önhittség és arrogancia megnyilvánulása, amely folyamatosan a hatalom megszerzésére törekszik.

De Ádám sem jobb nála. Képes kategorizálni és rendet teremteni a világban, de közben képes megtévesztő módon beállítani magát szakértőnek saját, valós kompetenciaszintjén túl, és jó eséllyel meg is teszi, hogy lenyűgözze az örök nőt. Ez a kérkedő narcizmus jellemzi a hamis férfiasságot, ami meg is jelenik olyan karakterekben, mint Gaston a Disney A szépség és a szörnyetegében, vagy sokkal komolyabban a patológiás személyiségzavarok Sötét Triádjában vagy Tetrádjában. Ádám öntelten, arrogánsan és ugyanolyan hatalomvágyóan jelenti ki, hogy ő képes átrendezni a világot, és meg is kellene tennie, hogy a kígyó és gyümölcse a régi módon beilleszthető legyen a rendszerbe ugyanúgy, mint Éva, tekintet nélkül az észszerűtlen követelményekre. Erkölcsi világképe valami ilyesmi lehet: "Felkínálok bármit, amivel lenyűgözhetem a nőt - még ha a kérés túlzó is, még ha ez a cselekedet magában is foglalja az Isten által lefektetett erkölcsi rend felülbírálását és megsértését." Éva büszkeségében túl sokat ölel magához és fogad be, önző módon fitogtatja együttérzését és törődését, Ádám pedig mindent megtesz, hogy lenyűgözze partnerét, azt állítva, hogy bármit is kér, akar vagy követel a nő, neki azt hatalmában áll megtenni. Ez az ellentmondásos viselkedés az, ami miatt az örök anya és atya áldozatául esnek az arrogancia legfőbb bűnének, és ez idézi elő a bukást.

Related posts