A pestis legveszélyesebb formája ismét tragikus következményekkel járt, és újabb életet követelt.

A betegség sikeresen kezelhető, ha időben antibiotikumot alkalmaznak.

A Coconino Megyei Egészségügyi és Humán Szolgálat közölte, hogy a teszteredmények pénteken megerősítették: a beteg tüdőpestisben halt meg, amelyet a Yersinia pestis baktérium okozta súlyos tüdőfertőzésként írtak le - számolt be róla az NBCNews.com.

A megyei hatóságok tájékoztatása alapján ez az első dokumentált eset, amikor tüdőpestis miatt hunyt el valaki a megyében 2007 óta. Akkor az érintett személy egy fertőzött állattal érintkezett.

A portál arról is tájékoztatott, hogy az Egyesült Államokban évente átlagosan hét pestises esetet regisztrálnak, ám ezek nem mindig végződnek halállal. A CDC jelentése szerint a fertőzés leggyakrabban fertőzött bolhák csípése vagy a betegség hordozó állatokkal való érintkezés révén terjed. Jó hír, hogy a pestis könnyen kezelhető, amennyiben időben antibiotikumot kap a beteg.

A pestis egy súlyos bakteriális fertőzés, amely három fő típusa alapján csoportosítható:

A kórokozók közötti eltérés abban rejlik, hogy melyik szervrendszert célozzák meg támadásaikkal.

A bubópestis során a nyirokcsomók válnak a fertőzés célpontjává, míg a szeptikémiás (vagy szeptémiás) forma esetén a vérkeringésbe kerül a kórokozó. Ezzel szemben a tüdőpestis a légzőrendszert támadja meg, kifejezetten a tüdőt.

A pestis egy olyan zoonózis, amelyet legfőképpen állatok révén kaphatunk el. A betegséget főként rágcsálók, mint a patkányok, mókusok és nyulak hordozzák. Amikor ezek az állatok bolhákkal fertőzöttek, a baktérium a bolhák szervezetébe jut, amikor azok megcsípik az állatot. Az emberek pedig a bolhacsípés következtében fertőződnek meg a kórokozóval.

A tüdőpestist a pestis egyik legfenyegetőbb és legszörnyűbb változatának tekintik, mivel ez a betegség képes emberről emberre terjedni. A köhögés során a levegőbe került baktériumok belélegzése révén fertőződhetünk meg, így nem szükséges közvetlen kapcsolatba lépni fertőzött állatokkal. Emellett előfordulhat, hogy valaki fertőzött állati szövetekből jut a kórokozóhoz, és ezen keresztül válik beteggé.

A szakértők véleménye szerint csupán 100 baktérium is elegendő lehet ahhoz, hogy megbetegedjünk. Hogy érzékeltessük a különbséget: bőrünk minden egyes négyzetcentiméterén mintegy 100 000 különböző baktérium él, míg a bélrendszerünkben körülbelül 100 billió mikroba található. A betegség lappangási ideje pedig 2-6 nap között változhat.

Az első tünetek megjelenését követő 1-2 napon belül erős köhögés, mellkasi diszkomfortérzés, kapkodó légzés és légszomj tapasztalható. A köhögés jellemzően vizes, híg váladék vagy akár véres köpet felköhögésével is járhat. A páciens állapota gyorsan súlyosbodhat, és ha a kezelést késlekedve indítják el vagy az nem megfelelő, néhány napon belül tragikus végkimenetel is bekövetkezhet.

Related posts