A hatalmas bírságot követően most igazán elindul a móka: míg a füstgyertyázó ellenzékiek ellen indított eljárás megszűnt, egy új, sokkal súlyosabb ügy most kezd igazán lendületet venni.

A füstgyertyákkal demonstráló momentumos képviselők és Hadházy Ákos ügyében Kövér László feljelentése következtében jelenleg büntetőeljárás folyik, bár egy szabálysértési eljárást közben megszüntettek. Az ellenzéki politikai szereplők, akik már több tízmilliós pénzbírságot és kitiltást kaptak, hamarosan szembesülhetnek azzal, hogy Polt Péter kérheti mentelmi joguk felfüggesztését.

Hamarosan új, sokkal súlyosabb következményekkel járó eljárás várhat azokra az ellenzéki képviselőkre, akik március 18-án füstbombákkal borították be a parlamenti üléstermet, ezzel tiltakozva a Pride felvonulás betiltására irányuló fideszes törvénymódosítás ellen, amely a gyülekezési szabadság korlátozását célozza. Ezen akciójuk ellenére sem tudták megakadályozni a jogszabály elfogadását, azt követően pedig az államfő aláírását is megkapta, és végül hivatalosan is kihirdették.

Mivel hasonló esemény eddig még nem fordult elő, a helyzetet egyedülálló szankciók követték - ezt már Kövér László fideszes házelnök arckifejezése is tükrözte. Azóta a fenyegetés elérte a füstgyertyát gyújtogató Hadházy Ákost, valamint a momentumos képviselőket, Lőcsei Lajost és Bedő Dávidot. Ezen kívül a karzatról Orbánt és Putyint megjelenítő fényképeket szétszóró momentumos Sebők Évát, Gelencsér Ferencet és Tóth Endrét is utolérte a következmények szele.

A kormánypárti többség Kövér László javaslatára rendkívüli pénzbírságot szabott ki hat ellenzéki politikusra, akiknek összesen mintegy 82 millió forintot kell megfizetniük, ami rekordösszegnek számít. Emellett „mellékbüntetésként” 6-12 ülésnapra ki is tiltották őket a Parlamentből, ami azt jelenti, hogy sem a bizottsági, sem a plenáris üléseken nem vehetnek részt, és szavazati jogukat is jelentős mértékben korlátozták. Ez a döntés valóban példa nélküli:

Ahogyan már az ellenzéki akciót követő napokban előre jeleztük, a fent említett "szankciós csomag" csupán a kezdet volt, és további hatósági eljárások várhatóak. Már akkor nyilvánvaló volt, hogy egy magánszemély feljelentést tett az ügyben, amely a "polgári felhasználású robbanóanyaggal és pirotechnikai termékkel kapcsolatos szabálysértés" gyanújára épült. Azonban erősen megkérdőjelezhető, hogy valóban történt-e szabálysértés.

A füstgyertya egy olyan eszköz, amely nem igényel külön engedélyt a beszerzéséhez, így legálisan megvásárolható és szakszerűen használható. Visszaélni vele gyakorlatilag nehéz, és ha mégis megtörténik, az csupán egy viszonylag enyhe, néhány százezer forintos pénzbírsággal járó szabálysértésnek számít. Érdemes megjegyezni, hogy az ilyen kisebb szabálysértések esetén, ha az érintett országgyűlési képviselő mentelmi joggal rendelkezik, csak a mentesség felfüggesztése után lehet eljárást indítani ellene.

A HVG érdeklődött a rendőrségnél a szabálysértési eljárás aktuális helyzetéről, mivel eddig még nem érkezett kérelem az Országgyűléshez a képviselők mentelmi jogának felfüggesztésére. A Budapesti Rendőr-főkapitányság válaszában jelezte, hogy a vonatkozó jogszabályok értelmében, mivel a cselekmény kapcsán büntetőeljárás zajlik, ezért a párhuzamosan indult szabálysértési eljárást megszüntették.

Büntetőeljárás pedig azért lett az ügyből, mert miután Kövér László kiszabta a rekordösszegű büntetést és a kitiltást az ellenzéki politikusokra, március végén még fel is jelentette őket. A HVG is megírta: a házelnök Bedő Dávid, Hadházy Ákos, Lőcsei Lajos és ismeretlen tettesek ellen tett büntetőfeljelentést. Vagyis a füstgyertyázókat nevesítette, a másik három, a karzatról a képviselők közé fényképet szórókat már nem.

A Kövér-feljelentés szerint az ellenzéki képviselők "a magatartási szabályokat megszegve" zavarják meg a parlamenti üléseket, veszélyeztetve ezzel társai "testi épségét és egészségét", mindezt azzal a céllal, hogy megakadályozzák a törvény elfogadását. Azonban a szavazást nem tudták megakadályozni, és bár néhányan valóban köhögtek, a füst nem jelentett egészségügyi kockázatot. Ráadásul a magatartási szabályok között nem szerepel füstgyertyázásra vonatkozó tilalom.

A büntetőfeljelentés tehát várható volt, de a további fejlemények és a bizonyítható tények egyelőre még homályban maradnak. Az azonban egyértelmű, hogy a büntetőeljárás jelenleg is zajlik, ám a HVG értesülései szerint még nem jutottunk el odáig, hogy Polt Péter legfőbb ügyész hivatalosan is kérje a 3 vagy 6 képviselő mentelmi jogának felfüggesztését az országgyűlés elnökétől. A Központi Nyomozó Főügyészségtől annyit sikerült megtudni, hogy...

az ügyben a Fővárosi Nyomozó Ügyészség folytat nyomozást, amelyről további tájékoztatás az eljárás érdekeire figyelemmel jelenleg nem adható."

Ahhoz, hogy bármilyen gyanú alapján büntetőeljárás kezdődhessen a képviselők ellen, először a parlamentnek kell engedélyeznie Polt kérésére a mentelmi joguk felfüggesztését. Ami a büntetőeljárás további lehetséges kimeneteleket illeti, az ügyből például garázdaság is származhat, amelyért akár három év börtönbüntetés is kiszabható. Ezen kívül rongálás miatt is hasonló, hároméves büntetésre lehet számítani. A legszélsőségesebb esetekben pedig lázadás vádja merülhet fel, amely akár 15 évig terjedő büntetést is vonhat maga után. De lássuk részletesebben az egyes lehetőségeket:

Related posts