A szankciók fokozatosan aláássák Európa egyik leggazdagabb országának stabilitását.

Liechtenstein jelenleg súlyos kihívásokkal néz szembe, mivel több száz orosz kapcsolódású „zombi vagyonkezelő” jogi működése gyakorlatilag megbénult. Az amerikai szankciók következtében a vagyonkezelők vezetői tömeges lemondásokra kényszerültek, ami komoly válságot idézett elő. Ez a helyzet nem csupán a miniállam pénzügyi központként betöltött szerepét veszélyezteti, hanem akár nyolcszáz különböző entitást is érinthet, ami jelentős hatással lehet a régió gazdasági stabilitására.

Liechtenstein egy válságkezelő munkacsoportot alakított ki a több száz "zombi vagyonkezelő" miatt, amelyek az amerikai szankciók következtében elvesztették működőképességüket.

Az utóbbi fél év során a vagyonkezelők és igazgatósági tagok sorra távoztak pozíciójukból, mivel az ország pénzügyi felügyelete (FMA) a jogi és hírnévbeli kockázatokra hivatkozva szinte kötelező érvényűként értelmezte az amerikai szankciókat - írja a Financial Times.

Jelenleg 350 entitás várja az eljárási döntést, közülük 85 teljesen "árván maradt", míg 40 eset felszámolás alatt áll. Az érintettek száma azonban akár 800-ra is emelkedhet.

A vagyonkezelők túlnyomó része nem közvetlenül orosz állampolgárok tulajdonában áll, hanem európai vagy közel-keleti lakóhellyel rendelkező orosz ügyfelek kezében, akiket a szankciós rezsim mégis érint. A vagyon struktúrája gyakran homályos:

Egyes struktúrák több millió dollárnyi készpénzt rejtenek, míg mások fényűző jachtokat, magángépeket vagy exkluzív ingatlanokat foglalnak magukban.

A hatóságok álláspontja szerint a vagyonkezelői pozíciók betöltése gyakorlatilag lehetetlen a nemzetközi jogi összefonódások következtében, ami miatt az érintett entitások kezelhetetlenné váltak.

A krízis nemcsak pénzügyi kockázatot jelent, hanem Liechtenstein nemzetközi pénzügyi központként betöltött szerepét is veszélyezteti. A hatóságok attól tartanak, hogy ha nem találnak gyors megoldást, az amerikai mellett orosz nyomás is fokozódhat. A helyi törvényhozók szerint a reputációs kockázatok már most hatással vannak a bankrendszerre, és hosszabb távon a külföldi bizalomra is.

A Liechtensteini kormány egy új munkacsoportot alakított, amely az igazságügyi, pénzügyi és gazdasági minisztériumok képviselőiből áll. Céljuk, hogy megoldást találjanak a jogi védtelenségben lévő struktúrák problémájára. A lehetséges intézkedések között szerepel új igazgatóságok kinevezése, likvidátorok kijelölése, valamint a delisting eljárások felgyorsítása. Bár a hatóság nem erősítette meg a 800-as számot, elismerték, hogy a probléma mértéke gyors ütemben növekedhet.

A válságkezelés sürgető szükségességét jól tükrözi, hogy az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma aktívan együttműködik a liechtensteini hatóságokkal, hogy közösen lépjenek fel a pénzügyi bűnözés ellen.

Related posts