Aggodalomra adhat okot a borászatok számára, hogy már 12 vármegyében felbukkant a súlyos betegség.

Tizenkét vármegyében, összesen 15 borvidéken észlelték a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakértői a szőlő aranyszínű sárgaságot, amely ellen sajnos nincs hatékony növényvédő szer. Amint a fertőzés megjelenik egy területen, rendkívül gyorsan elterjedhet; egy év leforgása alatt akár a megbetegedett növények száma is meg tízszeresére nőhet. Ha a fertőzött növények aránya eléri vagy meghaladja a 30%-ot, az érintett ültetvényt teljes egészében el kell pusztítani.
A 22 magyar borvidék közül már 15-öt sújt a szőlő aranyszínű sárgaság nevű betegség. Ez a kór sajnálatos módon képes teljes ültetvények termését megfertőzni és elpusztítani, ráadásul jelenleg nincs olyan hatékony növényvédő szer, amely ellenállhatna neki. Emiatt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) arra figyelmeztette a gazdákat, hogy fokozott védekezési intézkedéseket tegyenek - számolt be róla a Pénzcentrum.
A betegséget a grapevine flavescence dorée (FD) fitoplazma okozza, amit legutóbb az ország egyik leghíresebb borvidékén, Villányban is kimutatták. Magyarországon először 2013-ban detektálták, terjedéséért az amerikai szőlőkabóca nevű rovar a felelős.
Évente akár a tízszeresére is nőhet a fertőzött szőlőtőkék száma, ami komoly aggodalomra ad okot. A betegség első jelei közé tartozik a fásodás elmaradása, a növény fejlődésének lassulása, illetve a vesszők elvékonyodása, melyek gumiszerűvé válnak. Augusztus és szeptember folyamán a leveleken sárgás foltok tűnnek fel, amelyek fokozatosan terjednek, végül a levelek elszáradnak, ami a tavaszi időszakban kevesebb fürtöt eredményez. A betegség előrehaladott stádiumában a szőlőszemek kisebbek és barnás árnyalatúak lesznek, ízük pedig jelentősen romlik.
Tizennyolc évvel ezelőtt, 2005-ben lépett be Magyarország területére az amerikai szőlőkabóca, egy kártevő, amely jelentős szerepet játszott a fitoplazmás megbetegedések terjedésében. Az első észlelések 2013-ban történtek Zalában és a badacsonyi borvidéken, ezzel megkezdődött a kártevő hazai inváziója, amely komoly kihívások elé állította a szőlőtermelőket.
- tájékoztatta a hallgatókat Szűcs Csaba, a Nébih növényvédelmi igazgatóságának vezetője az InfoRádió műsorában.
A portál hozzátette, 12 vármegyében található az a 15 borvidék, ahol eddig a hivatal szakemberei laboratóriumi vizsgálatokkal detektálták a fertőzést. Megjegyezték, hatékony növényvédelmi szer hiányában egyedül a betegséget hordozó, amerikai szőlőkabóca elleni védekezés nyújthat segítséget. A Nébih és a vármegyei kormányhivatalok tájékoztatókat tettek közzé, amikben pontosan leírják azokat az engedélyezett vegyszereket, amikkel lehet próbálkozni.
A szőlészetek hatékony védekezésének egyik kulcsfontosságú aspektusa, hogy kizárólag hatóságilag engedélyezett és kiváló minőségű szaporítóanyagokat alkalmazzanak az ültetvények telepítésekor. Emellett érdemes figyelembe venni, hogy a növényvédelmi kezeléseket akár két vagy három alkalommal is el kell végezni, a szakmai előrejelzések alapján, hogy biztosítsák a szőlőtermés egészségét és minőségét.
Amennyiben a fertőzés mértéke eléri a szőlészet 30%-át, a teljes ültetvényt el kell távolítani. Ezen érték alatt elegendő csupán a fertőzött növények eltávolítása.