Amerika fokozza az atomprogramjának fejlesztését, és hatalmas összegeket fektet bele.

Az Egyesült Államok óriási összegeket fordít a nukleáris fegyverek modernizálására és fejlesztésére. Friss riportokból kiderült, hogy számos új technológiai újítást és fejlesztést hajtanak végre a meglévő rendszerek hatékonyságának növelése érdekében.

Los Alamos titkos fejlesztés alatt állt a második világháború idején, amikor J. Robert Oppenheimer vezette a laboratóriumot, amely az atombomba kifejlesztésére irányuló Manhattan-terv középpontjában állt. A település az Espanola-völgy magaslatán, a Pajarito fennsíkon helyezkedik el. Kezdetben csupán két kapu nyitotta meg az utat az elszigetelt enklávéba. Bár ma már látogatók is felfedezhetik a várost, Los Alamos továbbra is a "cég" központja marad, ahol a laboratórium számos tudósa és vezető munkatársa él és dolgozik.

A közösségnek körülbelül tizenháromezer lakosa van. Itt az egyik legmagasabb az egy főre jutó milliárdosok száma. Új-Mexikóban ritka az ilyen gazdagság. A Rio Grande partján fekvő, huszonöt perces autóútra lévő Espanolában a háztartások átlagjövedelme ötvenezer dollár, a szegénységi ráta megközelíti a húsz százalékot, és a fentanilválság is egyre jobban elharapózik - írja riportjában a The New Yorker. A lap szerint

Mindez zajlik, miközben Kína folytatja atomfegyver-programjának kiterjesztését, Oroszország pedig ismételten provokatív álláspontot képvisel. Az Egyesült Államok kormánya közel ötezer nukleáris robbanófejjel büszkélkedhet, ezek közül körülbelül kétezret tengeralattjárók, bombázók és interkontinentális ballisztikus rakéták fedélzetén helyeztek el. Ezen felül több ezer plutóniummagot is tárolnak, amelyek a robbanófejek szívét képezik. Azonban a meglévő plutónium készletek idővel elöregednek. Az Aggódó Tudósok Uniója és hasonló csoportok figyelmeztetései ellenére, amelyek arról szólnak, hogy az arzenál továbbra is képes elrettenteni az ellenfeleket, a kormány álláspontja az, hogy új robbanófejekre van szükség.

Az Egyesült Államokban a nukleáris fegyverek modernizálása különböző helyszíneken zajlik. A program részeként új rakéták előállítása, több ezer mérföld hosszú üvegszálas adatátviteli hálózat kiépítése, valamint új számítástechnikai központok létrehozása történik a légierő bázisain. Ezen kívül a föld alatti létesítményeket is korszerűsítik, ahonnan a fegyverek irányítása folyik.

Az utóbbi két év során a laboratórium jelentős bővülésen ment keresztül, hiszen több mint kétezer-hétszáz új munkatársat alkalmaztak. A laboratóriumot üzemeltető magánvállalkozások sürgősen kerestek technikusokat, villanyszerelőket és hegesztőket, sőt, a kommunikációs csapatba írókat is felvettek. Külön érdekesség, hogy a munkatársak között találhatók az Outside magazin korábbi újságírói is, akik néhány évvel ezelőtt Santa Fe-ből Boulderbe költöztek, ezzel gazdagítva a csapatot tapasztalataikkal és szaktudásukkal.

A fellendülés érdekében Los Alamos több millió dollárt fektetett be a helyi főiskolák szakképzési programjaiba. E programok némelyike sok helyen alkalmazható készségeket oktat - hegesztést, elektromos munkát.

A Northern University sugártechnikai programjának végzősei gyakran a Los Alamos-i laboratóriumhoz kerülnek, ahol a sugárzási technikusok Geiger-számlálókat alkalmaznak a tudósok sugárzási szintjének ellenőrzésére, biztosítva, hogy az mindig az egészséges határokon belül maradjon. Ezen kívül figyelemmel kísérik azokat a területeket is, ahol a munkatársak radioaktív anyagokat helyeznek biztonságos tárolókba. A fizetések évente hatvanhatezer dollártól (körülbelül 23 millió forint) kezdődnek, és akár ennek duplájáig is terjedhetnek.

Új-Mexikó állami költségvetése alig haladja meg a tízmilliárd dollárt, miközben a szövetségi kormány hasonló mértékben, körülbelül ugyanennyit, csupán két laboratóriumra fordít. Az egyik az albuquerque-i Sandia, ahol fegyverek alkatrészei, például detonátorok tervezése zajlik, míg a másik a híres Los Alamos laboratórium. A Kirtland légibázis, amely a nukleáris fegyverek tárolásáért felel, közel kétmilliárd dollárral gazdálkodik. A déli sivatag mélyén található földalatti nukleárishulladék-tároló szintén szövetségi támogatásra támaszkodik; itt, a létesítményben tíz évvel ezelőtt bekövetkezett tűzesetet és egy másik, független sugárszennyezést követően az Energiaügyi Minisztérium mintegy ötszázmillió dollárt fordított a biztonsági rendszerek modernizálására.

Related posts