Angela Merkel véleménye szerint Elon Musk jelentős kockázatot hordoz a Trump-kormányzat számára, mivel innovatív gondolkodásával és befolyásos szerepével képes formálni a politikai diskurzusokat és a közvéleményt. Musk ambiciózus tervei és technológiai új

A volt német kancellár úgy véli, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök második ciklusa komoly kihívásokkal néz majd szembe, amelyeket nagyrészt az üzleti megközelítésének köszönhet. Az üzleti logika alkalmazása a politikában sosem bizonyult jónak, és ez most sem lesz másképp. A kancellár hangsúlyozta, hogy a Musk-féle vállalkozók kormányzati szerepvállalása súlyos tévedés, mivel a politikának kellene betöltenie a végső hatalom szerepét, amely képes rendet teremteni a társadalomban. Amennyiben üzleti alapelvek szerint hoznak döntéseket, olyan súlyos következményekkel járó hibák léphetnek fel, amelyek elkerülhetetlenül destabilizálják a helyzetet.

Angela Merkel legújabb memoárjában kifejezi aggodalmait a nyugati demokratikus rend jövője kapcsán, különös figyelmet szentelve Donald Trump elnökké válásának következményeire. Emellett mélyen aggasztja őt Elon Musk lehetséges kiemelkedő szerepe a Trump-kormányzatban, amelyet a The Guardian riportja is hangsúlyoz.

A volt német kancellár, akit Trump első hivatali ideje alatt egyes megfigyelők a "szabad világ vezetője" elnevezéssel illettek - amelyet általában az amerikai elnököknek tartogatnak -, azt mondta, hogy a hatalomban töltött 16 év megtanította őt arra, hogy

A Der Spiegel magazin interjújában arra a kérdésre, hogy a Trump által jelentett kihívás nőtt-e 2016-os megválasztása óta, Merkel úgy válaszolt, hogy "most már látható szövetség van közte és a Szilícium-völgyi nagyvállalatok között, amelyeknek a tőke révén óriási hatalmuk van".

Elon Muskot, aki Trump második ciklusának tanácsadója és mecénása, a megválasztott elnök azzal bízta meg, hogy Vivek Ramaswamyval együtt vezesse az újonnan létrehozott kormányzati hatékonysági osztályt. Merkel szerint a SpaceX és a Tesla vezetőjének pénzügyi összefonódásai miatt egy ilyen kinevezés rendkívül problematikus.

Ha egy ilyen ember az űrben keringő műholdak 60 százalékának tulajdonosa, akkor ez a politikai kérdésekkel együtt hatalmas aggodalomra adhat okot számunkra. A politikának meg kell határoznia a társadalmi egyensúlyt a hatalmasok és az átlagpolgárok között

- tette hozzá.

Megjegyezte, hogy a 2007-2008-as pénzügyi válság és első német kancellársága idején "a politikai szféra volt az a végső hatóság, amely képes volt rendbe hozni a dolgokat" olyan intézkedésekkel, mint az új szabályozásokkal párosuló mentőcsomagok.

És ha ezt a végső hatalmat túlságosan erősen befolyásolják a vállalatok, akár a tőkeerő, akár a technológiai képességek révén, akkor ez mindannyiunk számára példátlan kihívás

„Tedd különlegessé a szövegedet!” – mondta Merkel, akinek több mint 700 oldalas könyve kedden kerül bemutatásra a nagyközönség előtt.

Beszédében hangsúlyozta, hogy a szabad társadalmak egyik alapvető jellemzője a vállalatok hatalmának és a milliárdosok befolyásának világos és hatékony ellenőrzése. "A demokrácia lényege, hogy a politikai rendszer soha nem maradhat tehetetlen a vállalatokkal szemben" – fogalmazott érvelésében.

Merkel a közösségi médiaplatformok, mint például Musk X, kapcsán hangsúlyozta, hogy "elengedhetetlen ellensúlyozni a közösségi médiában tapasztalható zűrzavart, különösen azt, amelyet az AfD generált ebben az országban." Ezzel a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland pártra utalt, amely a február 23-i előrehozott választások előtt a közvélemény-kutatások második helyén áll.

Merkel elismerte, hogy támogatta Hillary Clintont és Kamala Harrist a Trump elleni, végül sikertelen elnökválasztási kampányukban, és elmondta, hogy vereségük szomorúsággal töltötte el.

A Die Zeit német hetilapban közzétett memoárjának egyes részletei szerint Trump elnökként a régi szövetségesekkel való kapcsolatait agresszív tranzakcióként kezelte, mintha csak egy ingatlanfejlesztő lenne, aki a politikai színtérre lépése előtt dolgozott.

Úgy vélte, hogy különösen lenyűgözte Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki az autokratikus és diktatórikus politikai stílus megtestesítője. Angela Merkelt erős kritikák érték távozása óta, amiért nem tudta egyértelműen meghúzni a vörös vonalakat Putyinnal szemben, és ezzel Németországot túlságosan kiszolgáltatta az orosz gázimportnak.

Musk, a világ leggazdagabb embere, elkötelezetten támogatta Trumpot, miközben aktívan részt vett a politikai stratégiák kidolgozásában, amelyek célja a volt elnök Fehér Házba való visszatérésének elősegítése. E tevékenységei közé tartozik a kulcsfontosságú kinevezésekbe való beleszólás, valamint a globális vezetőkkel, köztük az ukrán elnökkel, Volodimir Zelenszkijjel folytatott telefonbeszélgetésekben való aktív részvétel.

Musk vállalati érdekeltségei állítólag 15 milliárd dollárnyi állami megbízást kaptak, és ez a szám várhatóan növekedni fog Trump hivatali ideje alatt.

Related posts