AP-kép a világról: A demokráciák határvonalán állva, míg a tekintélyelvű rendszerek folyamatosan próbálják korlátozni a szabadságjogokat, a társadalmak egyre inkább választás elé kerülnek. A szabadság és a kontroll közötti feszültség nap mint nap érezhető

Orbán újabb lépéseket tesz, Trump pedig készül a visszatérésre, miközben a német és a kanadai kormány válságos helyzetben navigál. Az autokraták egyre inkább teret nyernek különböző országokban. De ne feledjük, hogy a pohár félig teli is lehet: a dél-koreai példa jól szemlélteti, hogy sokan vannak, akik bátran kiállnak a demokrácia értékei mellett. A világ nem csupán a nehézségekről szól, hanem a reményről és a változás lehetőségéről is.

Az AP helyzetelemzése alapján két ellentétes esemény határozza meg az idei választási szuperévet. Az Egyesült Államokban egy olyan személy léphet a hatalomra, aki négy évvel ezelőtt megkísérelte megkérdőjelezni a választások kimenetelét. Ezzel párhuzamosan Dél-Koreában a lakosság tömegesen vonult a törvényhozás elé, hogy megakadályozza az államfő tervét, miszerint rögtönítélő bíráskodást vezetne be.

A szerző Nicholas Riccardi úgy látja, hogy az összképet tekintve nyugodtan mondhatjuk: a pohár félig tele van, de azt is, hogy félig üres. Ázsiától Afrikán át Amerikáig akadtak helyek, ahol működött a jogállam, és ez emberek szembeszálltak a puccskísérletekkel, illetve az autokratákkal. Ezzel szemben egyes új rendszerek kifejezetten tekintélyuralmi vonalat visznek.

Related posts