Az Egyesült Államok légierője légicsapásokat indított Szíria területén.

Joe Biden amerikai elnök vasárnap a Fehér Ház falai között "a kockázat pillanatának" és "történelmi lehetőségnek" karakterizálta az Aszad-rezsim rendkívüli összeomlását Szíriában. Ezen a fontos alkalmon Biden részletezte, hogyan kívánja az Egyesült Államok támogatni a térséget a változások közepette. Emellett bejelentette, hogy több tucat légicsapást hajtottak végre Szíria területén, ezzel is jelezve a helyzet komolyságát és az amerikai elkötelezettséget a stabilitás mellett.

Joe Biden vasárnap először osztotta meg véleményét az Aszad-rezsim összeomlását követően. Az amerikai elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok több tucat légicsapást indított Szíriában, hangsúlyozva elkötelezettségét az Iszlám Állam újbóli megerősödésének megakadályozása mellett - számolt be róla a CNN.

Az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM) illetékese vasárnap arról számolt be, hogy a Szíriában állomásozó amerikai haderő B-52-es bombázók és F-15-ös vadászrepülők bevetésével célzott támadást hajtott végre Közép-Szíriában. A művelet célpontja az Iszlám Állam vezetőinek feltételezett tartózkodási helye volt.

Az amerikai erők világossá tették, hogy elkötelezettek amellett, hogy megakadályozzák az Iszlám Államot abban, hogy a kormány bukása okozta zűrzavart saját javára fordítsa.

Az amerikai elnök a Szíriával szomszédos országok támogatását is bejelentette, és Szíria demokratikus átalakítása érdekében tett lépéseket ígért. Biden a Fehér Házból adott televíziós nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az amerikai támogatás kiterjed Jordániára, Libanonra, Irakra és Izraelre annak érdekében, hogy az átmeneti időszakban keletkező fenyegetéseket megelőzzék.

A közleményben arra is rámutattak, hogy az Egyesült Államok elkötelezett Kelet-Szíria stabilitásának megőrzése mellett, különös figyelmet fordítva az ottani amerikai katonai erők védelmére. Emellett továbbra is támogatják az Iszlám Állam ellen folytatott műveleteket, és garantálják azoknak a létesítményeknek a biztonságát is, ahol az Iszlám Állam tagjait fogva tartják. Joe Biden hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok kész kapcsolatba lépni "minden szíriai csoporttal", beleértve az ENSZ-t is, annak érdekében, hogy elősegítsék az átmenetet az Aszad-rezsim végéről egy független Szíria irányába, új alkotmány és kormány formájában.

Ez a rezsim kegyetlenül bánt szíriaiak százezreivel, ártatlanokat kínzott és ölt meg. A rezsim bukása az igazság egy alapvető cselekménye. Ez most a kockázat és bizonytalanság pillanata. Az Egyesült Államok közösen dolgozik majd partnereivel és az érdekeltekkel azon, hogy segítsen Szíriának a lehetőség megragadásában és a kockázat kezelésében

- így nyilatkozott Joe Biden.

Antony Blinken, az Egyesült Államok külügyminisztere, Biden szavaihoz csatlakozva vasárnapi nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok elkötelezetten támogatja a hatalom békés átadását egy felelős szíriai kormány számára. "Ebben az átmeneti időszakban a szíriai népnek jogában áll követelni az állami intézmények megőrzését, a létfontosságú szolgáltatások helyreállítását és a legsebezhetőbb közösségek védelmét" - fogalmazott Blinken.

Biden felszólalásában figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok "éber marad", és szorosan figyeli a lázadó csoportok tevékenységét. Az offenzívát vezető lázadócsoportot, a Hayat Tahrir al-Shamot, vagyis a HTS-t az Egyesült Államok terrorszervezetként tartja nyilván. Egy magas rangú amerikai tisztviselő vasárnap a CNN-nek elmondta, hogy az Egyesült Államok úgy véli, a HTS jelentős része szoros kapcsolatokat tart fenn az Iszlám Állammal.

Abu Mohammad al-Jolani, a HTS vezetője vasárnap a lázadók által vezetett puccs óta tett első nyilvános nyilatkozatában az "egész iszlám nemzet" győzelmét hirdette, amely szerinte "új fejezetet jelent a régió történelmében".

Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke, kifejezte véleményét a szíriai konfliktussal kapcsolatban. Azt hangsúlyozta, hogy az USA-nak érdemes lenne tartózkodnia a katonai beavatkozástól, különösen azután, hogy az ellenzéki erők offenzívája már a főváros környékére is kiterjedt. Egy közösségi média platformon megosztott bejegyzésében így fogalmazott: "Ez nem a mi harcunk."

Donald Trump első komoly megjegyzéseit a lázadók drámai előrenyomulásáról Párizsban, a Notre-Dame katedrális újranyitásának alkalmával tette. Azt állította, hogy Bassár Aszad, Szíria elnöke nem érdemli meg az Egyesült Államok támogatását a hatalmon maradásához. Trump hangsúlyozta, hogy Oroszország "annyira el van foglalva Ukrajnával", hogy "láthatóan képtelen megakadályozni ezt a szó szerinti előretörést Szírián keresztül, egy olyan országban, amelyet évek óta védenek". Véleménye szerint a lázadók akár el is távolíthatják Aszadot a hatalomból.

Aszad kormányát az orosz és iráni haderő, valamint a Hezbollah és más, Iránnal szövetséges milíciák támogatják a megbuktatására irányuló ellenzéki csoportokkal szembeni, már 13 éve tartó konfliktus során. Ez a háború – amely 2011-ben, az Aszad dinasztia elleni többnyire békés felkeléssel indult – eddig félmillió ember életét követelte, szétszakította Szíria szövetét, és számos külföldi hadsereg és milícia érkezését vonta maga után.

Az Egyesült Államok jelenleg körülbelül 900 katonát állomásoztat Szíriában. Ezek közé tartoznak azok az amerikai erők is, akik kurd szövetségeseikkel együttműködve tevékenykednek az ellenzék által irányított északkeleti régiókban. Fő céljuk, hogy megakadályozzák az Iszlám Állam csoport esetleges újjáéledését és a stabilitás megőrzését biztosítsák a térségben.

Mint ismert, Bassár el-Aszad szíriai elnök Moszkvába távozott Damaszkusz elhagyása után, miközben a lázadók elfoglalták a szíriai fővárost. Tárik Meszár, a Migrációkutató Intézet vezető kutatója az Indexnek elmondta, hogy a nemzetközi hatalmak kivárnak, míg Törökország a korábban érkezett menekültek hazatelepítésében látja a helyzet lehetőségeit.

Related posts