Magyarország kiemelkedő helyet foglal el az Európai Unió legjobbjai között a megtakarítások terén – erről folytattak eszmecserét a Tusványosi Szabadegyetemen, ahol a baloldali kritikákra is reagáltak.

Mi az igazság a magyar gazdaság helyzetét tekintve? Recesszió van vagy növekedés? Mennyit takarítanak meg a magyar családok? Miért fogyaszt többet Luxemburg? Mit jelent a magyar gazdaság kitettsége, miért jó keleti nyitás, és mire számíthatunk? A magyar gazdaság forró kérdéseit vitatták meg Tusványoson.

Beszéljünk már végre érthetően a gazdaságról - ez volt a címe az egyik tusványosi panelnek szerda délután. Kacsoh Dániel, a Mandiner főszerkesztő-helyettese kérdéseire Erdélyi Dóra, az Oeconomicus Intézet igazgatóhelyettese; Palóc André, a Nemzetgazdasági Minisztérium szóvivője; és Sebestyén Géza közgazdász, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője válaszolt.

Erdélyi Dóra azzal indított: a magyar gazdaság egy kis, nyitott gazdaság, kitett a külső gazdasági-geopolitikai eseményeknek, mint például egy háború kitörése. A mostani gazdasági környezet turbulens. Be vagyunk csatornázva az EU-s gazdaságba és főleg a németbe, a német gazdaság márpedig évek óta recesszióban van. Az orosz-ukrán háború következményei és közel-keleti konfliktusok is meghatározzák a lehetőségeinket.

A német gazdaság mínusz 0,2 és plusz 0,2 közt cikázik - mondta Palóc André, hozzátéve: a magyar függvény erősen követi ezt.

A közelmúltban elhangzottak szerint az év elején optimistább növekedési kilátásokra számítottunk, mivel reméltük, hogy a német gazdaság erőteljesebben képes fejlődni. Az ipar mellett azonban más szektorok is kulcsszerepet játszanak. Érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt száz évben csupán 2021-ben volt alacsonyabb a csapadék júniusban, ami komoly aszályt eredményezett. Májusban pedig még fűtésekre is szükség volt, ami együtt a mezőgazdaság számára rendkívül nehéz helyzetet teremtett. Említést nyert, hogy idén a Demján Sándor program révén 1400 milliárd forintot mozgattak meg a kis- és középvállalkozások támogatására. A turizmus terén viszont biztató jelek mutatkoznak: úgy tűnik, hogy a tavalyi rekordévet sikerül felülmúlni 2025-re. A foglalkoztatottság is stabil, hiszen 4,7 millió munkahely áll rendelkezésre. Érdemes emlékezni arra, hogy az utolsó gazdasági válság idején, a baloldali kormányzás alatt, egymillióval kevesebb munkahely volt. Most pedig egy 3 százalékos fix kamatozású lakásvásárlási program indul, amely várhatóan élénkíti a gazdaságot. "Cselekszünk az ügy érdekében, nem csupán passzívan várakozunk; a kormány aktívan dolgozik."

Sebestyén Géza felhívta a figyelmet arra, hogy...

A magyar gazdasági kitettségi indexét tekintve megállapítható, hogy az import-export aránya eléri a GDP 150%-át, ami a világ legjobbjai közé emel minket. Azonban ez azt is jelenti, hogy ha főbb kereskedelmi partnereink gazdasága gyengélkedik, akkor a miénket is hátrányosan érinti. Válsághelyzetben nem a bruttó hazai termék a legmeghatározóbb mutató, hanem a munkanélküliség és a bérek alakulása. Jelenleg Németországban a munkanélküliségi ráta olyan magas, mint a koronavírus-járvány idején, ami arra utal, hogy saját maguknak okoztak súlyos gazdasági problémákat. Ráadásul a fogyasztói bizalmi index az ukrajnai háború kezdete óta még a Covid időszakát is meghaladó mélységekbe süllyedt. A helyzet válságos, hiszen olyan cégek, amelyek több mint egy évszázada a piacon vannak, kénytelenek bezárni. Ezzel szemben a magyar gazdaság eredményeit sok más ország irigyelheti - hangsúlyozta a közgazdász.

Közép-Európa gazdasági helyzetének elemzése során Erdélyi Dóra rámutatott, hogy Magyarország különösen érzékeny az exportpiacok változásaira. Ezzel szemben Lengyelország inkább a belső piacra támaszkodik, így kevésbé van kitéve a nemzetközi gazdasági folyamatok ingadozásainak. Csehország, amelyet gyakran a régió vezető országai között említenek, erősebb ipari bázissal rendelkezik, ám ő is megérzi a külső hatásokat. Románia esetében pedig hangsúlyozta, hogy a helyzet sokkal árnyaltabb, mint amit csupán egyetlen mutató alapján láthatnánk.

Jobban megtakarítunk és kevésbé fogyasztunk, a fogyasztást kell beindítani. Romániában hitelből és tartalékból fogyasztanak.

Sebestyén Géza felhívta a figyelmet arra, hogy... 2024-ben a GDP Ausztriában egy százalékot csökkent, Lettországban és Észtországban fél százalékot csökkent, a mienk viszont már növekedett. Románián belül Erdély egy jól teljesítő régió, Bukarest után a második. Mi a gond a fogyasztással? Miért magas Luxemburgban a fogyasztás mértéke? - tette fel a kérdést az MCC-s szakember. - Meg kell nézni, ki hány fagyit eszik, és mennyit fűt?

Ausztriában a helyzet az ingatlanpiacon meglehetősen megosztott: a lakosság körülbelül fele rendelkezik saját otthonnal. A nyugati területeken pedig jellemzően csak a tehetősebbek engedhetik meg maguknak, hogy saját ingatlanban éljenek.

Palóc André véleménye szerint a magyar embereket elsősorban az aktuális helyzet érdekli, különösen az előző évekhez képest. Fontos megemlíteni, hogy az infláció magas szinten stagnált, így a háztartásoknak valamilyen módon vissza kellett szerezniük azokat a jövedelmeket, amelyeket az infláció elvitt tőlük. A reálkeresetek emelkedése különösen az alsó jövedelmi decilisek körében volt jelentős, ahol a kevésbé tehetős családok arányaiban nagyobb növekedést tapasztaltak, mint a gazdagabb rétegek. Egy kiskereskedelmi lánc nyíltan kifogásolta az árréstop bevezetését, miközben egy doboz tejfölön a lánc profitja meghaladta a termelők, csomagolók és egyéb közreműködők nyereségét együttvéve. A kormány több területen is beavatkozott az árak korrekciója érdekében. A családi adókedvezményt megduplázták, és bevezetik az édesanyák szja-mentességét is, hogy több pénz maradjon a családok zsebében. Azoknál a szereplőknél, ahol az áremelkedés elkerülhetetlen, a kormány közbelépett; a Nemzetgazdasági Minisztérium szóvivője úgy véli, hogy ha a kereskedők kritikát fogalmaznak meg, az azt jelzi, hogy jó úton haladunk, hiszen így több marad a családok számára.

Felmerülhet a kérdés: vajon hosszú távon visszaüthet-e az árréstop? Palóc André véleménye szerint ez valójában azt firtatja, hogy hajlamos-e a magyar ember a pazarlásra. Azonban nem valószínű, hogy bárki többet vásárolna csupán azért, mert árréstop van érvényben; ezt a logikát érdemes figyelembe venni, amikor szakértői véleményekkel találkozunk. A kormányról idén már megjelentek olyan állítások, miszerint megszorításokat vezetnek be, miközben más források választási költségvetésről beszélnek, és ez a két állítás egyazon újság hasábjain négy hónap eltéréssel jelent meg. Mindeközben a költségvetési arány csökkentése továbbra is napirenden van, nemcsak idén, hanem a következő évre is.

Sebestyén Géza kifejtette:

A Fidesz-kormány sikeresen mérsékelte az államadósság mértékét. Amennyiben a kommunizmus és a baloldali kormányok idején nem történik felelőtlen kölcsönfelvétel, ma akár 0 százalékos költségvetési hiányról is beszélhetnénk.

Erdélyi Dóra rámutatott: az államadósság egyik lábát alkotják a devizakötvények, amelyek sikeresek. Emellett az állam elsősorban a belső piac felé van eladósodva, ami stabilitási pont a költségvetésben.

Mi okunk lehet optimistának lenni? - hangzot el az utolsó kérdés.

Sebestyén Géza mindig a fényes jövőre tekint, optimizmusával képes felvidítani a körülötte élőket.

Erdélyi Dóra a német gazdaság terén észlel kedvező jeleket, ahol bár hitelből terveznek beruházásokat, számos új projekt indítását tűzték ki célul. Hazánkban a foglalkoztatottság stabil alapokra épül, és egyre közelebb kerülünk a teljes foglalkoztatottsághoz. A munkaerőpiac szűkülésével egyre kevesebb a szabadon mozgósítható munkaerő, ezért elengedhetetlen, hogy növeljük a termelékenységet.

Palóc André hangsúlyozta, hogy minden irányban megtettük a lépéseinket. Emellett megemlítette, hogy gyakran éri kritika a kormányt amiatt, hogy a keleti nyitás politikája mögött az a vélekedés húzódik, miszerint elfordultunk a nyugati kapcsolatainktól. Azonban ez a nézet nem állja meg a helyét.

sokat kereskedünk például Dél-Koreával. Érdemes megnézni, hogy teljesítettek a tőzsdék, és a magyar papírok jól teljesítenek. Ez azt jelenti, hogy a befektetők hogyan értékelik a magyar vállalatok teljesítményét. Palóc André megosztotta kedvenc idézetét is: rövid távon legyél pesszimista, hosszú távon pedig optimista. Növekvő pályára szeretné tenni a kormány a gazdaságot. Fontos a GDP, de fontosabb, hogy a magyar embereknek legyen munkája, tudjanak vásárolni és félretenni.

Related posts