Az orosz elnök valószínűleg nem tétovázná, hogy újra használja az Oresznyik rakétát Ukrajnában.

Vlagyimir Putyin bejelentette, hogy Szlovákia kész arra, hogy otthont adjon a lehetséges béketárgyalásoknak.

Az ukrán katonai hírszerzés csütörtöki jelentése szerint az észak-koreai erők jelentős veszteségeket szenvednek el a Kurszk környékén zajló ütközetek során, miközben súlyos logisztikai és ellátási problémákkal néznek szembe az ukrán támadások következtében.

Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, a hét elején kijelentette, hogy a kurszki harcok során körülbelül 3000 észak-koreai katona vesztette életét vagy sérült meg.

Ez volt Ukrajna első komoly becslése az észak-koreai veszteségekről, néhány héttel azt követően, hogy Kijev bejelentette, hogy Phenjan 10-12 ezer katonát irányított Oroszországba, hogy részt vegyen a háborús eseményekben.

Az ukrán erők augusztusban indítottak behatolást a kurszki térségbe, ami jelentős csapást mért Oroszország presztízsére, és arra kényszerítette, hogy csapatai egy részét kivonja Kelet-Ukrajnából, ahol lassan haladó offenzívát folytattak.

Az orosz hadsereg képes volt néhány területet visszafoglalni a kurszki régióban az ukrán csapatoktól, azonban a teljes kiszorításukra eddig nem került sor.

Közben a Biden-kormányzat arra törekszik, hogy a lehető legtöbb katonai támogatást juttassa el Ukrajnába, mielőtt Donald Trump, a megválasztott amerikai elnök január 20-án hivatalosan is átvette a vezetést a Fehér Házban.

Csütörtök este Zelenszkij beszédében hangsúlyozta, hogy Washington jelentős mértékben fokozza a Kijevnek nyújtott katonai támogatást, bár konkrét számadatokat nem osztott meg.

Kiemelkedően lényeges, hogy az Egyesült Államok jelenleg fokozza a szállítmányozást. Ez elengedhetetlen a helyzet stabilizálásához. Nagyra értékelem partnereink támogatását. Az ellátások ütemezésének olyanná kell válnia, hogy képes legyen megzavarni az orosz támadások ritmusát. Több katonai erőre van szükségünk, valamint erősebb pozíciókra a diplomáciai tárgyalások során. Minden egyes egység és dandár, amely ezt lehetővé teszi, közelebb visz minket a tartós béke eléréséhez - hangsúlyozta.

Trump régóta kritikusan viszonyul az Egyesült Államok által Ukrajnának küldött katonai segélyekhez, és ez az álláspontja félelmet keltett Ukrajnában és szövetségeseiben, hogy hivatalba lépése elzárja a finanszírozás folyósítását.

Vlagyimir Putyin elnök közben azzal riogatott, hogy Oroszország újra támadást indíthat Ukrajna ellen a legújabb Oresznyik hiperszonikus ballisztikus rakétájával. Ezt a fegyvert először november 21-én alkalmazták egy Dnyipro ellen irányzott csapás során.

Putyin újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy Oroszországnak jelenleg csak néhány Oresznyik rakétája van, de azokat nem habozna használni Ukrajna ellen.

"Nem rohanunk a bevetésük végrehajtásával, hiszen ezek rendkívül erős fegyverek, amelyeket konkrét feladatokhoz optimalizáltak és fejlesztettek" - felelte. "Mindazonáltal nem zárjuk ki annak lehetőségét, hogy ha a körülmények úgy kívánják, akár már ma vagy holnap mozgósítsuk őket, ha arra szükség lenne."

Putyin bejelentette, hogy Oroszország elindította egy új fegyvercsalád sorozatgyártását. Ezen kívül megerősítette, hogy az Oresznyik rakéták egy részét Belarusz területén helyezik el, amely Oroszország szövetségesének számít.

Putyin azt is elmondta, hogy Oroszország arra törekszik, hogy véget vessen az ukrajnai konfliktusnak, és Szlovákia felajánlotta, hogy fórumot biztosít az esetleges béketárgyalásokhoz.

Related posts