Oroszországban bankválság fenyeget? - A központi bank álláspontja szerint nincs ok az aggodalomra.

Az orosz jegybank elnöke szerint nincs válságkockázat a banki szektorban, mivel a növekvő rossz hiteleket megfelelően fedezi a bankok 100 milliárd dolláros tőkéje.
Elvira Nabiullina, az orosz központi bank elnöke csütörtökön kijelentette, hogy
a bankrendszerben nincs válságkockázat, annak ellenére, hogy a rossz és átstrukturált hitelek aránya növekszik az orosz bankok portfólióiban.
A problémás hitelek számának emelkedése annak tudható be, hogy egyre több vállalat küzd a hiteleinek refinanszírozásával, miután a kamatlábak a jegybank szigorú monetáris politikája következtében
Több mint 30%-kal növekedtek.
A bankok átfogó felügyeleti hatóságaként határozottan kijelenthetem, hogy ezzel kapcsolatos aggályok teljes mértékben alaptalanok.
Nabiullina újságíróknak kifejtette, hogy "a bankrendszer megfelelően tőkésített, bár a tőke eloszlása a banki szektorban nem homogén. Azonban a tőkepuffer tekintélyes, eléri a 8 billió rubelt, ami körülbelül 101,18 milliárd dollárnak felel meg."
Oroszország második legjelentősebb pénzintézete, a VTB, májusban közzétette, hogy a 90 napot meghaladóan nem törlesztett nem teljesítő hitelek (NPL) aránya a portfóliójában elérte az 5%-ot. Érdemes megjegyezni, hogy a 2014-2016 közötti pénzügyi válság alatt a VTB nem teljesítő hiteleinek aránya akár 10%-ra is felkúszott.
Dmitrij Pjanov, a VTB vezérigazgató-helyettese, úgy véli, hogy a nem teljesítő hitelek aránya a következő hónapokban 6-7%-ra nőhet. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez az érték még mindig jelentősen elmarad a korábbi csúcsoktól. A VTB a vállalati hitelek átstrukturálásának arányát 3%-ra taksálja.
Nabiullina véleménye szerint a bankszektor rendkívül jövedelmező, és a pénzintézetek számára nem volt szükséges jelentős mértékben emelniük a rossz hitelek fedezésére szolgáló céltartalékokat. "A bankok nem terveznek jelentős növelést a céltartalékokban. Amennyiben a rossz hitelek aránya nőne, akkor a céltartalékok arányának is emelkednie kellene, ami a nyereség csökkenését vonná maga után. Jelenleg azonban a bankok nyeresége hasonló szinten áll, mint az előző évben" - tette hozzá.
A jegybank februárban 0,25%-os, majd július 1-től 0,5%-os kiegészítő céltartalék-követelményt, más néven "anticiklikus puffert" vezetett be az összes eszköz arányában. Jelenleg pedig azt mérlegeli, hogy ezt a mértéket további 1%-ra emelje.