BBC-elemzés: A fagyi visszanyal Orbán földjén A BBC legújabb elemzése rávilágít arra, hogy a politikai táj hazájában, ahol Orbán Viktor irányítása alatt a kormányzati döntések sokszor váratlan fordulatokat vesznek, most a "fagyi visszanyal" metaforája kü

A magyar miniszterelnök hatalma veszélyben van, de nem úgy, ahogyan azt várnánk. Orbán Viktor forgatókönyvét külföldön csodálják, de otthon gyengül.

A magyar kormányfő, aki erősemberként korábban Trump forgatókönyvét ihlette, most azzal szembesül, hogy porlik szét a hatalma - írja Nick Thorpe, aki évtizedek óta a brit közszolgálati médium budapesti tudósítója. A helyzet jellemzésére szó szerint idézi a közkeletű magyar mondást: A fagyi visszanyal.

Orbán Viktor fáradhatatlanul folytatja azt a tevékenységet, amit már közel két évtizede űz: kritikával illeti a liberális világszemléletet, miközben igyekszik átalakítani Magyarországot. Ezt az átalakítást hol illiberális demokráciának, hol pedig a keresztény szabadság nemzetének titulálja. Ma már világszerte akadnak követői, közöttük Trump is.

A választási időszak küszöbén most éppen az LMBTQ-közösség került a figyelem középpontjába, de a Pride-on résztvevők száma, amely 100-200 ezerre tehető, jól mutatja, hogy a korlátozások ellenére a társadalmi támogatás erősödik. Vajon a liberális értékek nem kezdenek-e visszavágni? A valóságban a fenyegetés a politikai spektrum jobb széléről érkezik. Magyar Péter megjelenése jelezheti a korábbi stratégiák kudarcát, és az ország egyre inkább azon a határon áll, hogy eltávolítsa azt a vezetőt, aki már 15 éve folyamatosan irányítja a politikai életet.

A siker kulcseleme eddig az volt, hogy a miniszterelnök mesterien ráérzett hívei félelmeire. Ezen kívül a választási rendszert úgy formálta, hogy a győztes mindent visz. Az üzeneteket egyszerű, könnyen érthető pontokba szedve tálalja, amelyeket a kormányzat bizalmas közvélemény-kutatások alapján határoz meg, figyelembe véve a közvélemény aktuális aggodalmait. Ezt követően a hatalom birtokában lévő média, a közösségi platformok és a rengeteg óriásplakát egyfajta visszhangkamraként erősítik meg a kormányzati kommunikációt.

De pont akkor, amikor Orbán külföldön minden eddiginél híresebb, odahaza kezd kicsúszni a lába alól a talaj. Fideszes publicisták üres messiásként vagy árulóként jellemzik Magyar Pétert, ám az alternatív képet kínál arra nézve, miként lehet rendbe tenni a hazát.

Orbán egyre inkább vitatható lépéseket tesz, például amikor a román elnökválasztáson a szélsőjobboldali, magyarellenes jelölt mögé sorakozott fel. A Büszkeség menetének betiltása pedig egyértelműen mutatja, hogy a politikai táj már nem a régi, és hogy a korábbi értékek, mint a tolerancia és az elfogadás, háttérbe szorultak.

Talán a legnagyobb aggasztó tényező, hogy a gazdaság stagnál, ami szorosan összefonódik a német piac helyzetével, különösen az autóipar tekintetében. A hatalom már képtelen előrelépni az életszínvonal emelésében. Ha jövőre vereséget szenvedne az urnák mellett, az valóban hatalmas fordulatot jelentene.

Kiszelly Zoltán, a Fideszhez közel álló politológus véleménye szerint a választások végkimenetele körülbelül 500 ezer és 1 millió szavazóra épül. A Fidesz célja, hogy ezt a választói bázist elnyerje. Jelenleg mind a pártnak, mind a Tiszának körülbelül 2-2 millió támogatója van.

A fő hívószó jelenleg Ukrajna, ám ha közben véget ér a háború, akkor Orbán "politikai realistaként" mondhatja, hogy ebben neki nagy érdemei vannak, hiszen arra figyelmeztetett, hogy Kijev nem tudja legyőzni a sokkal erősebb Oroszországot.

Amennyiben a harcok továbbra is folytatódnak, Manfred Weber szerepe újra előtérbe kerülhet, hiszen az Európai Néppárt vezetője határozottan kiáll amellett, hogy katonai támogatást kell nyújtani az ukránoknak. Ezzel szemben a Fidesz ellenfelei reménykednek abban, hogy a Tisza meg tudja tartani jelenlegi pozícióját és előnyét a politikai tájékozódásban.

Orbán márciusban azt mondta, a harc a Nyugat lelkéért folyik, egyesek most azt mondják, a jövő évi választás tétje a magyarok lelke lesz - írja Nick Thorpe a BBC-n.

Related posts