Robbanásszerű meglepetés: Az infláció minden eddigi előrejelzést felülmúlt.

Márciusban a fogyasztói árak - a szakértők előrejelzéseivel ellentétben - átlagosan 4,7 százalékkal emelkedtek az előző évhez képest, ami kedvezőbb eredménynek számít. A februári adatokhoz viszonyítva az árak átlagosan stagnáltak – erről a Központi Statisztikai Hivatal számolt be keddi közleményében. Az árrésstop hatása még csak részben érzékelhető, de márciusra az élelmiszerek ára is megmaradt a februári szinten, így megtört a korábbi hónapokban tapasztalt élelmiszerdrágulás folyamata.

Öt hónapnyi növekedés után végre csökkenésnek indult az infláció. Januárban a fogyasztói árak 5,5%-kal, februárban pedig 5,6%-kal voltak magasabbak az előző év azonos hónapjához képest. Most kedden azonban napvilágot látott, hogy...

Viszont februárhoz viszonyítva átlagosan nem változtak az árak. Az Index által megkérdezett elemző szerint az infláció csökkenése mögött két trend figyelhető meg: egyrészt erősebben teljesített a forint, mint az év első két hónapjában, másrészt a kormány bevezette az árrésstopot. Fontos hozzátenni: utóbbi hatása még csak részben jelent meg a mostani adatokban, hiszen március 17-től effektív az intézkedés.

Márciusban az előző évhez képest az élelmiszerek ára 7%-kal emelkedett, ami összhangban van Nagy Márton korábbi előrejelzésével. A részletek alapján a liszt ára 42,2%-kal nőtt, míg az étolajé 32,7%-kal drágult. A tojás esetében a növekedés 26,1%-ot, a kávénál 18,6%-ot tett ki, a csokoládé és kakaó ára pedig 17,6%-kal emelkedett. A tej 16,7%-kal, míg a gyümölcs- és zöldséglé 16,0%-kal lett drágább. A vaj és vajkrém ára 13,7%-kal nőtt, míg a baromfihús 7,6%-os áremelkedést mutatott. Érdekes módon, a párizsi és kolbász ára csupán 1,4%-kal emelkedett, a száraztészták esetében pedig 0,8%-os csökkenés figyelhető meg.

Sebestyén Géza, a Budapesti Corvinus Egyetem docense kifejtette, hogy az árrésstop következtében körülbelül 1000 termék ára csökkent a boltokban, átlagosan több mint 15 százalékkal. "Fontos megjegyezni, hogy a teljes hatás még nem tükröződik a márciusi inflációs adatokban. Ennek oka egyrészt az, hogy a KSH által végzett árfelmérés nagyrészt az árrésstop bevezetése előtt zajlott, másrészt pedig az, hogy a bevezetés óta az érintett termékek átlagára tovább csökkent. Így a valódi dezinflációs hatás csak az áprilisi inflációs mutatóban fog megjelenni" - hangsúlyozta Sebestyén Géza.

Nagy Márton, a nemzetgazdasági miniszter, korábban hangsúlyozta, hogy "az infláció a közellenség", és jelenleg a kormány prioritásai között kiemelkedik az élelmiszer-, banki és telekommunikációs szektorokat sújtó infláció kezelése.

A banki szolgáltatási díjak terén jelentős valószínűséggel bevezetésre kerül az árstop, amely a december 31-én esedékes bankszámladíjak visszaállítását célozza. Ez azt jelenti, hogy új díjak nem kerülhetnek bevezetésre, és az újonnan nyitott számlák sem lehetnek magasabb költségűek, mint a 2023. december 31-én érvényes díjak.

- fogalmazta meg. A közeljövőben várhatóan megszületik a végső döntés a témával kapcsolatban.

Márciusban a szolgáltatások 7,5 százalékkal drágultak, ezen belül a lakbér 11,8, a postai szolgáltatások 11,3, a járműjavítás és -karbantartás 10,3, a lakásjavítás és -karbantartás 10,0, a testápolási szolgáltatások 9,9 százalékkal. A szeszes italok, dohányáruk ára 5,5 százalékkal emelkedett, ezen belül a szeszes italoké 5,7 százalékkal. A tartós fogyasztási cikkek ára 2,1 százalékkal emelkedett, ezen belül az ékszerek 21, az új személygépkocsik 6,1, a szobabútorok 3,2 százalékkal többe, a használt személygépkocsik 2 százalékkal kevesebbe kerültek.

Éves szinten a háztartási energiáért 2,7 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, ezen belül a vezetékes gáz ára 5,5, a tűzifa ára 5,1 százalékkal mérséklődött, míg a palackos gázért 10,2 százalékkal többet kellett fizetni. A járműüzemanyagok ára 2,5 százalékkal mérséklődött, a gyógyszer, gyógyáruk 3,1 százalékkal drágultak.

Ezzel szemben januárban az élelmiszerek 1,9, februárban 1,2 százalékkal drágultak. Így jól láthatóan az élelmiszer drágulás trendje havi szinten megtört. Februárhoz képest márciusban az étolaj 4,1, a csokoládé, kakaó 3,4, a büféáruk 2,1, a száraztészta 1,7, a kávé 1,3, a baromfihús 1,2 százalékkal többe került. A termékcsoporton belül

A legnagyobb áremelkedést a ruházati termékek mutatták, hiszen ezek ára 1,2 százalékkal nőtt. A szeszes italok és dohányáruk esetében 0,5 százalékos emelkedést tapasztalhattunk, ezen belül a szeszes italok ára 0,8 százalékkal drágult. A tartós fogyasztási cikkek ára 0,4 százalékkal emelkedett, míg a szolgáltatások terén 0,3 százalékos drágulás történt. Különösen jelentős volt a belföldi üdülések költsége, amely 1,7 százalékkal emelkedett, míg a testápolási szolgáltatások 1,4 százalékkal, a járműjavítás és -karbantartás 0,9 százalékkal, a lakásjavítás és -karbantartás pedig 0,7 százalékkal drágult. Érdekesség, hogy a háztartási energia ára átlagosan 0,2 százalékkal csökkent, különösen a vezetékes gáz esetében, ahol 0,7 százalékos áresés figyelhető meg.

Illetve fontos kiemelni, hogy havi szerint a járműüzemanyagok ára 4,1 százalékkal csökkent.

Related posts