Brüsszel ultimátumot intézett a Trump-adminisztráció felé: amennyiben nem születik megállapodás, úgy megtorló intézkedések várhatóak.

Maroš Šefčovič, az Európai Unió vezető kereskedelmi biztosa és vámügyi főtárgyalója Washingtonban folytatott négyszemközti egyeztetéseket Trump kereskedelmi csapatának meghatározó tagjaival, mint például Howard Lutnick miniszter és Jamieson Greer képviselő. A találkozó fő célja a kereskedelmi feszültségek enyhítése volt, ugyanakkor az EU világosan kifejezte:
Ha a tárgyalások nem hoznak kedvező eredményeket, kész vagyok újabb szankciók bevezetésére.
Šefčovič a "kölcsönösségen alapuló megállapodás" jelentőségét emelte ki, különös figyelmet szentelve az ipari termékekre vonatkozó nulla tarifa javaslatnak, amely kulcsfontosságú a gazdasági együttműködés szempontjából.
A keddi napon, 13 órakor egy különleges ülés keretében tájékoztatja a tagállami nagyköveteket Ursula von der Leyen kabinetvezetője, Björn Seibert a tárgyalásokról.
A háttérben feszültséget gerjeszt az a tény is, hogy Brüsszel eredetileg április 9-én kívánta életbe léptetni a 3,9 milliárd eurós büntetővámokat az amerikai árukra. Ezek a vámok egy átfogó, 21 milliárd eurós válaszlépés részeként jelentek volna meg, reagálva Trump acél- és alumíniumvámjaira. Azonban az EU úgy döntött, hogy elhalasztja a lépést, miután Trump maga is 90 napra felfüggesztette a vámok bevezetését.
Az uniós megtorló intézkedések palettáján most először digitális szolgáltatások is helyet kaptak: ezek a jövőben a célkeresztbe kerülhetnek, ha a tárgyalások elakadnak. A nagy amerikai technológiai platformokra vonatkozó jogszabályok - különös figyelemmel a Digital Markets Act (DMA) alkalmazására - úgy tűnik, hogy lelassultak, ami elemzők szerint összefüggésbe hozható a fokozódó kereskedelmi nyomással. Noha a Bizottság azt állítja, hogy "minden a megszokott kerékvágásban halad", a Meta és az Apple ügyével kapcsolatos régóta várt döntések késlekedése számos kérdést vet fel.
A digitális szabályozások, különösen a DMA, egyre inkább feszültséggel teli kérdések forrásává váltak a transzatlanti kapcsolatokban.
a Trump-adminisztráció szerint ezek célzott támadások az amerikai cégek ellen, amit "zsarolásnak" minősítettek.
Közben az EU-n kívüli országok vezetői saját irányvonalukat követve diplomáciai tevékenységet folytatnak: Spanyolország gazdasági minisztere kedden egyeztet Scott Bessent pénzügyminiszterrel, míg Giorgia Meloni olasz miniszterelnök csütörtökön találkozik Donald Trumppal.