Családvédelem a mindennapokban: Egy háromgyermekes család nehéz sorsának története, amely a MÁV bérlakásából az utcára került.

A MÁV a budapesti Keled úton több bérlakást is kiürített, amelyek hivatalos szakértői vélemény szerint lakhatásra alkalmatlanná váltak. A HVG értesülései szerint ennek következtében egy háromgyermekes család is kénytelen volt elhagyni otthonát, ám mivel nem kaptak semmilyen kompenzációt - sem pénzbeli támogatást, sem lakhatási alternatívát -, gyakorlatilag az utcára kerültek. A vasúttársaság közleményében hangsúlyozta, hogy minden lépésüket a törvények keretein belül tették, és az érintett lakóknak akkor is ajánlottak valamilyen formában segítséget, ha jogcím nélkül tartózkodtak az ingatlanban. Emlékezetes, hogy a MÁV a tervezett Mini-Dubaj projekt kapcsán is hasonló ígéreteket tett, amikor rákosrendezői ingatlanokat kellett kiüríteni. A valós tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy három gyermekkel albérletet találni Magyarországon rendkívül nehézkes feladat.

A MÁV az utóbbi évek során több bérlakását kiürítette Budapest III. kerületének Keled útján, mivel a hivatalos álláspont szerint ezek a lakások lakhatásra már nem voltak alkalmasak. Információink szerint előfordult, hogy egy háromgyermekes családnak is el kellett költöznie, és mivel a család nem kapott semmilyen pénzbeli vagy lakhatási kompenzációt, a szülőknek saját erejükből kellett megoldaniuk a helyzetet.

A családanya, aki három gyermekével, férjével és nagyapjával osztotta meg otthonát, mesélte el a HVG-nek a történetük hátterét. A lakás hivatalosan a nagyapja nevén volt, aki a MÁV-tól bérelte, ám 2020-ban elhunyt. "Nem sokkal a halála előtt - az agyvérzése után - aláírt egy módosítást a bérleti szerződésen, emiatt a bérleti jogát nem örököltük meg. Így a halála után jogcím nélküli lakókká váltunk, pedig már évtizedek óta éltünk itt" - osztotta meg a nő a fájdalmát.

A nagyapa halála után, elmondásuk szerint, a család megpróbálta jogi úton rendezni a bérleti jogviszonyt, ezért kérelmet nyújtottak be a MÁV-hoz. Ebben kifejezték szándékukat, hogy továbbra is szeretnének a megszokott helyen élni. A bérleti díj megfizetése mellett vállalták, hogy felújítják az ingatlant, így az újra lakhatóvá válna. Hosszas várakozás után, 2022-ben végül egy elutasító határozat érkezett, amelyben azt is közölték:

A családnak 90 nap áll rendelkezésére, hogy elhagyja a lakást.

A család, miután már semmiféle kárpótlásra nem számíthatott, úgy döntött, elhagyja lakását. Mélyen igazságtalannak érezték a velük való bánásmódot. Nem csupán a kompenzáció teljes hiánya miatt, hanem azért is, mert a nő szavai szerint a MÁV-nál két éven keresztül húzódott a döntés, és végül csupán 90 napot kaptak arra, hogy új otthont találjanak.

Három gyermekkel albérletet keresni Budapesten igazi kihívás. Az a tapasztalat, hogy a legtöbb tulajdonos inkább elkerüli a családos bérlőket, ami megnehezíti a megfelelő otthon megtalálását.

„Tedd különlegessé a szövegedet!” – javasolta az anya. Ezzel arra utalt, hogy sokan ódzkodnak attól, hogy lakást béreljenek gyerekes családoknak, mivel úgy vélik, hogy szerződésbontás vagy vitás helyzet esetén bonyolultabb és időigényesebb lehet őket eltávolítani.

A MÁV szerint a jogi kötelezettségeiken felül igyekeztek segíteni a családnak, a nagyapával ugyanis 2019 novemberében jött létre határozott idejű lakásbérleti szerződés, előtte csak használója volt az ingatlannak. (Ennek megfelelően 2019 előtt úgynevezett használati díjat fizettek a MÁV-nak.) A megállapodásban pedig azt is rögzítették, hogy a bérlővel jogszerűen együtt lakók bérlői jogokkal nem rendelkeznek, azaz család többi tagja a nagyapa halála után jogcím nélküli lakó lett.

A hivatalos jogi minősítés valóban ez volt, de a valóságban ez azt eredményezte, hogy három gyermekkel az utcára kényszerültek.

A kormány általában a családpolitikát említi, amikor az elmúlt 15 év legjelentősebb eredményeiről kérdezik, ezért megkérdeztük az állami kézben lévő MÁV-ot, hogy milyen kompenzációt ajánlottak a háromgyerekes családnak.

"Nincs olyan család vagy korábbi lakó, akinek a vasúttársaság ne ajánlott volna fel segítséget. Ez alól még a jogcím nélküli lakók sem kivételek, akikkel szemben a megoldáskeresésre a MÁV-nak ugyan nem volt jogszabályi kötelessége, méltányossági okokból azonban - a lehetőségeinkhez mérten - természetesen nekik is igyekeztünk segíteni" - közölte a vasúttársaság. Arra a kérdésünkre, hogy miben nyilvánult meg pontosan ez a segítség, nem érkezett válasz. A család ugyanis azt állítja, hogy más lakhatási lehetőséget vagy pénzbeli kompenzációt sem ajánlottak nekik.

A MÁV ismételt megkeresésünkre azt közölte: "A vasúttársaság - a családanya kérelmére - megvizsgálta a lakás ismételt bérbeadásának lehetőségét. Az épület és a lakás műszaki állapota azonban sajnos olyan rossz volt, hogy az egy újabb lakásbérleti szerződés megkötését egyszerűen nem tette lehetővé a MÁV Zrt. számára. A vasúttársaság ugyanakkor igyekezett azzal is segítséget nyújtani a család számára, hogy a lakó kérelmére haladékot biztosított, méghozzá a lakó által vállalt önkéntes kiköltözés időpontjáig."

A budapesti Keled úton, a MÁV kezelésében álló négy épületben összesen 11 lakás található, melyek közül sajnos három jelenleg üresen áll műszaki okok miatt. Az itt élő jogcím nélküli lakók közül az egyik már évekkel ezelőtt önként átadta lakását a MÁV-nak, míg egy másik személynek sikerült önkormányzati lakást találni. Egy harmadik, szintén jogcím nélküli lakáshasználó viszont saját forrásból oldotta meg a lakhatását, és természetesen a MÁV a kiköltözésekor megadta számára a szükséges haladékot - áll a MÁV nyilatkozatában a kiköltözések részleteiről.

A vasúttársaságot felügyelő Építési és Közlekedési Minisztériumot is megkerestük az ügy kapcsán. Válaszaikban hangsúlyozták, hogy a MÁV "minden érintett, kiköltözni kényszerülő családnak támogatást ajánlott, függetlenül attól, hogy rendelkeztek-e jogcímmel vagy sem. Azokban az esetekben, amikor jogcím nélküli lakókról volt szó – bár a vasúttársaságnak jogszabályi kötelezettsége nem állt fenn – méltányossági alapon, a lehetőségeihez mérten próbáltak segítséget nyújtani. A MÁV minden egyes kiköltöző lakó esetében a jogszabályok maradéktalan betartásával és a legnagyobb méltányossággal járt el."

Related posts