A főváros győzelmet aratott az állammal folytatott harcában, hiszen megszületett a döntés az Óbudai Gázgyár sorsáról.

A bíróság érvénytelenítette azt a határozatot, amely lehetőséget biztosított volna az állami MVM számára, hogy újabb haladékot kérjen az Óbudai Gázgyár szennyezésének felszámolására. Ezt Karácsony Gergely főpolgármester osztotta meg a Facebook-oldalán.

A politikus szerint a döntés mérföldkő: ugyanis hosszú évek után először mondta ki egy jogi fórum, hogy az időhúzás nem opció - a kármentesítés állami kötelesség.

Február hónapban a főváros is bekapcsolódott abba a jogi eljárásba, amely az állam elhanyagolt kötelezettségeivel foglalkozik. A régi ipari övezet mélyén körülbelül 200 ezer tonna mérgező és rákkeltő anyag rejtőzik, amelynek eltávolítását a törvény az állami MVM vállalatra bízza. Ennek ellenére az utolsó tíz évben nem történt számottevő előrelépés az ügyben.

Hét éve a miniszterelnök csupán annyit tudott mondani, hogy ez csupán egy rémhír. De nem csupán rémhírről van szó, hanem valósággal: közvetlen veszélyt jelent.

- fogalmazott Karácsony Gergely. A városvezető szerint a rendszeres határidő-módosításokkal lényegében mentességet adtak a semmittevésre - legutóbb épp karácsony előtt néhány nappal hosszabbították meg újra a határidőt.

A mostani ítélet nem oldja meg azonnal a Duna-parti szennyezés problémáját, de a főpolgármester szerint egyértelmű üzenetet küld: az állam többé nem háríthatja el a felelősséget. "Nincs több kifogás, nincs több időhúzás" - írta Karácsony. A kérdés most már csak az: az ítélet után történik-e végre valódi előrelépés is a szennyezett terület megtisztításában.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, új fronton alakult ki a kormány és a főváros közötti harc, miután Budapest becsatlakozott a Graphisoft Park által az Energiaügyi Minisztérium ellen indított közigazgatási perbe.

A gázgyár területe meghaladja a 30 hektárt, a szennyezett gyártási zónát és annak közvetlen környezetét pedig az északi szegmensben találjuk. 1997-ben a Graphisoft szoftvervállalat 7,2 hektárt vásárolt a főváros közelében, a tiszta területről, ahol 1998-ra megvalósult a Graphisoft Park első fejlesztési fázisa. 2006-ban a szoftvercég önálló tőzsdei entitássá alakult, Graphisoft Park Ingatlanfejlesztő néven, és 2008-ban további 10 hektárt akvirált a régi gázgyár területéből. Érdemes megjegyezni, hogy ebből a 10 hektárból 3,2 hektár már szennyezett volt, ami a teljes szennyezett terület 20%-át képviselte.

Az adásvételi szerződés egyértelműen meghatározta, hogy a kármentesítési kötelezettség a szennyező fél, a Fővárosi Gázművek, valamint jogutódja feladata. A Graphisoft Park piaci áron vásárolta meg a jövőbeni építési területet, ahol 40 ezer négyzetméteren kívánt irodát kialakítani a Duna-parton. A főváros már 2006-ban elkötelezte magát a terület rehabilitációja mellett, hiszen a Budapesti Városfejlesztési és Városrehabilitációs Zrt. múzeumot, kerékpárutat és egy Duna-parti korzót is tervezett ide. Ennek következtében mindkét fél érdekelt volt abban, hogy a terület kármentesítése mihamarabb megtörténjen.

Related posts