Természetes alternatíva a kávé helyett: a matcha | Sokszínű vidék

A filmek világában sokunk számára ismerős lehet az a varázslatos jelenet, amikor egy japán vendégfogadás során, egy különleges teaszertartás keretében, zöld port kevernek a csészébe egy bambuszból készült, habverőhöz hasonló keverő segítségével. Én magam is többször láttam már ezt a különleges rituálét különböző filmekben, de nem is sejtettem, hogy ennek a teának a neve matcha. Ez a zöld tea már egyre népszerűbbé válik a nyugati gasztronómiában is, mint egy egészséges és revitalizáló ital.

Közben több cikk is született arról, hogy ez a koffeintartalmú ital sokaknál válthatja fel akár a kávéfogyasztást is, hiszen a feketével szemben ennek a zöld teaörleménynek sokkal több pozitív hatása van a szervezetünkre.

A japán matcha kifejezés egyébként szó szerinti fordításban őrölt teát jelent. Az előállításhoz pedig a tencha teanövény leveleit szüret után párolják, szárítják, és finom porrá őrlik. Tradicionálisan ennek során kizárólag a finom levélszövetet dolgozzák fel, a szárak, ágacskák és levélerek nélkül. Eredetileg Kínából származik ez a nemes teafajta, ahonnan megtalálta az utat Japánba. Mialatt a matcha Kínában feledésbe merült, az ital Japánban a teázási szertartás szerves részévé vált.

A Wikipédia szócikkének információi szerint a matcha (maccsa) teából két alapvető stílusú elkészítési mód létezik. Az édes, uszucsa néven ismert híg tea készítése során általában két csasaku (bambusz teáskanál) matchát és 1 dl vizet használunk. A teát a vízzel alaposan megtisztított és előmelegített csavanba (teásedény) helyezzük, majd 80 fokos vízzel öntjük fel. Ezután a bambuszkeverő segítségével krémes és habos állagúra keverjük, ügyelve arra, hogy a tea felülete sima és homogén legyen, mentesen a nagy légbuborékoktól.

A másik variáció a sűrű, krémes koicsa, amelynek elkészítése már némi tapasztalatot igényel. A koicsához körülbelül 4-5 adagolókanál tealevelet és általában fél deciliter vizet használunk. A teaport először kevés vízzel, lassú, körkörös mozdulatokkal krémes állagúra keverjük, majd egy kis víz hozzáadásával tovább folytatjuk a keverést, hogy elérjük a kívánt textúrát.

A nemzetközi és a hazai piacokon is a matcha italporokat azonban készítik más, olcsóbb zöld tealevelekből is. Ezekben a termékekben általában a teacserje teljes levelét megőrlik, így egy fanyarabb íz jön létre. Gyakran ezeket a kevésbé nemes zöldtea-porokat főzőmatcha néven forgalmazzák vagy matcha termékekben, például kekszekben vagy shake-ekben kerülnek feldolgozásra.

A matcha a kávéhoz hasonlóan szintén tartalmaz koffeint de kisebb mértékben és lassabban is szívódik fel az L-teanin aminosav miatt, amely természetesen megtalálható a zöld tea leveleiben. Sokan ezért úgy gondolják, hogy sokkal békésebb formában energetizál, mint a kávé és azoknál, akiknék ez egy fontos szempont, felválthatja a matcha tea a feketét.

A matcha rendkívül gazdag antioxidánsokban, tartalma akár 70-szerese is lehet a narancsénak, és 9-szer több béta-karotint tartalmaz, mint a spenót. Az energiaszint növelésében is kiemelkedő, hiszen a kávéval ellentétben lassabb és tartósabb ütemben, akár 8-10 órán keresztül biztosít energikus állapotot. Ráadásul segít a stressz csökkentésében is. Rendszeres fogyasztása nemcsak a fogyást segíti elő, hanem öregedésgátló hatásáról is ismert. Emellett hozzájárul a vérnyomás csökkentéséhez és a "rossz" LDL-koleszterin szintjének mérsékléséhez is.

Tartsa egyensúlyban a vércukorszintet! Ez a különleges ital nemcsak erőteljes antibiotikus és vírusellenes tulajdonságokkal rendelkezik, hanem hozzájárul immunrendszere megerősítéséhez is. Kiemelkedő vértisztító és méregtelenítő hatásával segít a szervezet felfrissítésében, ráadásul lúgos kémhatásának köszönhetően, ellentétben más zöld teákkal, nem fokozza a gyomorsav-termelést.

Nehezen megjósolható, hogy kinek és miért válik a matcha a napi kávé helyettesítőjévé. Ha körülnézünk a matcha piacán, egyértelmű, hogy jelenleg inkább egy divatos italpor vagy étrend-kiegészítő benyomását kelti, mintsem a klasszikus értelemben vett japán tea, amelyet kézműves teaboltokban vásárolhatnánk meg.

Egy helyi drogéria üzletláncban 30 gramm teapor ára 4400 forint, míg egy másik boltban 60 grammos kiszerelésért mindössze 2900 forintot kérnek. Ezen kívül, egy magyar tea szaküzlet weboldalán a 30 grammos kiszerelés 6-7 ezer forint között mozog, de lehetőség van arra is, hogy egy kilónyi kínai matcha port rendeljen az érdeklődő, ami 15 ezer forintba kerül.

A kávépiacon is fellelhetők olyan különleges, prémium kategóriás, drága szemes kávék, valamint a multik polcain található, olcsóbb őrölt változatok. Valószínű, hogy a matcha teák esetében is az egyéni preferenciák határozzák meg a választást. Ha az autentikus íz és az eredetiség fontos számunkra, hajlandóak vagyunk a 30 grammos csomagért 6-7 ezer forintot kiadni. Ha viszont az ár a fő szempont, akkor könnyen találhatunk Kínából beszerzett, hamisított matcha teát is...

Természetesen, szívesen segítek! Kérlek, írd le, melyik szöveget szeretnéd egyedivé tenni, vagy add meg a témát, amiről szeretnél egyedi tartalmat.

Most pedig ismerj meg három igazán különleges teát! Az első kedvencünk a hársfatea, amely nemcsak a megfázás ellen nyújt kiváló védelmet, hanem a stressz csökkentésében és az emésztési problémák enyhítésében is remek társ. A második csoda a fügefa leveleinek teája, amely különleges ízével és jótékony hatásaival hódít. Végül, de nem utolsósorban, az almalevél tea, ami frissítő aromájával és számos egészségügyi előnyével varázsolja el a teázás élményét.

Related posts