A cégek számára a fejlesztések révén nyílna meg az út a jövő felé, ám sok esetben hiányzik az a személy, aki végigkísérné őket a szükséges lépéseken.

Június 4-én újra megrendezésre kerül a Kelet-Magyarországi Gazdasági Fórum! A magyar vállalkozások jelenlegi helyzete nem éppen rózsás, ezért minden adódó lehetőséget ki kell használni, legyen szó forrásszerzésről, beruházási kedvezményekről vagy költségcsökkentési fejlesztésekről. A debreceni fórum célja, hogy áttekintse a gazdasági kilátásokat és a vállalkozások előtt álló lehetőségeket. Csatlakozzon hozzánk, hogy közösen keressük a megoldásokat a kihívásokra!
A tavalyi év komoly próbatételeket tartogatott a magyar kis- és középvállalkozások számára. A gazdaság stagnálása, az infláció emelkedése és az euró-forint árfolyamának ingadozása együttesen tovább nehezítette a szektor helyzetét. Ezt a tendenciát jól illusztrálja a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által számított Barométer Index drámai csökkenése, amely 2024 negyedik negyedévében a megelőző negyedévhez viszonyítva 5 százalékponttal 47 százalékra esett vissza. Ez a szám a 2023 elején indított felmérés történetében eddig mért legalacsonyabb érték, ami jól tükrözi a vállalkozások előtt álló nehézségeket.
Az idei első negyedévben pozitív irányú elmozdulás figyelhető meg, hiszen az index 4 százalékponttal emelkedett, így ismét a 50 százalékos küszöb fölé került. Ugyanakkor világosan látható, hogy a gazdaság szereplőit továbbra is sújtják a magas adóterhek, a kiszámíthatatlanság és a munkaerőhiány. A legfőbb kihívást pedig továbbra is a magas infláció jelenti, amely bár jelentős csökkenésen ment keresztül a korábbi rekord szintekhez képest, a vállalkozások még mindig figyelembe veszik ezt a tervezési folyamataik során.
A megkérdezett 400 kkv-vezető úgy látja, a megrendelések (részben az állami beruházások) elmaradásából adódó veszteséges működés, a csökkenő vásárlóerő, valamint a partnerek nehézségei, és a fizetési morálnak ezekkel összefüggő romlása mutatták a legnagyobb kockázatokat.
Az üzleti hangulat-alindex legfrissebb értéke 57 százalékot mutat, ami 3 százalékpontos növekedést jelent az előző negyedévhez viszonyítva. Ennek ellenére ez a szám még mindig a második legalacsonyabb szint a 2023-as év első negyedévének kezdete óta. A magyar gazdasági helyzetet borongós szemlélettel megközelítők aránya csökkent az előző negyedévhez képest, azonban a cégvezetők 56 százaléka továbbra is kockázatosnak látja a következő negyedévre vonatkozó általános helyzetet. Pozitív várakozásaik mindössze 10 százalékra rúgnak, míg egyharmaduk úgy véli, hogy a gazdasági környezet nem fog jelentős változáson átesni.
A vállalkozók hangulata jelenleg még mindig stagnál, ami komoly hatással van az ország gazdasági működésére. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy a kis- és középvállalkozások ne csupán a kihívásokra összpontosítsanak, hanem a potenciális lehetőségekre is, amelyek új utakat nyithatnak számukra.
A digitalizáció szerepe az utóbbi években egyre inkább a legkisebb vállalkozások figyelmébe került. A korszerű technológiák bevezetése lehetőséget teremt a cégek számára, hogy csökkentsék működési kiadásaikat, fokozzák hatékonyságukat és eredményességüket, valamint új piacokra lépjenek be. Az innováció révén nemcsak a versenyképességüket növelhetik, hanem új üzleti modellek és lehetőségek felfedezésére is nyílik alkalom.
A szervezetek fejlődési útja kezdetben világosan kirajzolódik, azonban amikor elérnek egy bizonyos méretet és bonyolultságot, a helyzet bonyolultabbá válik. Ilyenkor gyakran nehezen látható, hogy milyen lépéseket érdemes tenni a hatékonyabb működés érdekében.
„A szervezeti zaj sokrétű tényezőkből fakad, és ez a zaj bizony megnehezíti a valódi előrelépést" – fejtette ki Pásztor Csaba, a DMS One operatív vezérigazgató-helyettese a Portfolio-nak. Hozzátette, hogy ez a zavaró háttér sokszor azt eredményezi, hogy a beavatkozások nem valós megoldásokat, csupán átmeneti, részleges eredményeket hoznak.
A pásztor meglátása szerint, ahol a vezetők munkaidejének jelentős része a mikromenedzsment körül forog, ott lehetetlenné válik a hosszú távú tervezés, az innováció, a csapatépítés és a fókuszált döntéshozatal. "Ezzel a problémával rendszeresen találkozunk, különösen azoknál a vállalatoknál, amelyek rövid időn belül jelentős növekedést tapasztaltak" – emelte ki a cég vezérigazgató-helyettese. Hozzátette, hogy ilyenkor az első lépés a helyzet pontos értelmezése: a szervezeti zaj kiszűrése, amelyhez a DMS One átfogó és megalapozó tervezési megoldásokat kínál a vállalatok számára.
Pásztor kifejtette, hogy a 6 Weeks Method nevű hathetes keretrendszer segítségével lehetőség nyílik a vállalat működésének mélyreható elemzésére és átgondolt struktúrázására. Ennek célja, hogy ne csupán logikusnak tűnő, hanem valóban értéket teremtő döntések születhessenek. A módszer során a résztvevők közösen dolgoznak, hogy azonosítsák a működési anomáliákat és azokat a területeket, ahol érdemes a fejlődésre fókuszálni.
A mikromenedzsment kezelésében a DMS One tapasztalatai szerint három vezetői típus jellemző:
A hathetes ciklusok módszertana széles körben elterjedt a szoftverfejlesztés területén, mivel ez az időtartam optimális egy érdemi munkafolyamat lebonyolításához. Elég hosszú ahhoz, hogy komoly eredményeket érjünk el, de ugyanakkor kellően rövid ahhoz, hogy a figyelem folyamatosan a feladatra összpontosítson. Pásztor megfigyelése szerint ez a ritmus különösen hatékony a digitális működés megértésében is. A 6. hét végére egy gazdag vizualizációkkal és praktikus eszközökkel ellátott dokumentum készül el, amely nem csupán egy egyszerű prezentáció, hanem a digitalizáció egyedi értelmezése: tartalmazza a jelenlegi és a jövőbeli működés folyamatábráit, a beavatkozási pontok súlyozását, a megvalósítás ütemezését, valamint a döntésekhez szükséges lényeges információkat.
Pásztor szerint a "nyughatatlan innovátor" típusú hozzáálláshoz sokszor egyszerűen a megértés hiányzik, de ha látják, hogy miben áll például a megbízható adatok, a gyors döntés, vagy az átlátható felelősség előnye, és van hozzá egy térképük, hogy mindezt hogyan érhetik el, akkor már nem fognak visszafordulni.
A cikk megjelenését a DMS One támogatta.