Ferenc pápa arra ösztönözte az emberiséget, hogy fontolja meg a térfélválasztást, hangsúlyozva a közös felelősségünket a világ jövőjéért.

Nagycsütörtökön megtartott szentmisén Ferenc pápa katolikus egyházfő arra szólította fel paptársait, hogy a szegényeknek az öröm, a raboknak a szabadulás, a világtalanoknak a látás, az elnyomottaknak a szabadság hírét vigyék el. A vatikáni Szent Péter-bazilikában 1800 pap hallgatta a katolikus egyházfő gondolatait, melynek egyik fő vonalaként a világ forrásainak igazságos elosztását kívánta.

Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel - közölte az MTI.

Ferenc pápa a papsághoz intézett beszédében hangsúlyozta, hogy a teremtett világot ért sebek és az emberek közötti megtagadott testvériség helyzetével szemben elengedhetetlen a tudatos állásfoglalás. A szavak súlya arra figyelmeztet, hogy most, mint soha, fontos a választás: a gyógyulás és az összetartozás irányába kell lépnünk.

A pápa hangsúlyozta, hogy sokféle félelem él bennünk, és körülöttünk számos igazságtalanság uralkodik, de egy új világ hajnalán vagyunk, amely reményt és megújulást hoz.

Az egyházfő arra szólította fel paptársait, hogy a szegényeknek az öröm, a raboknak a szabadulás, a világtalanoknak a látás, az elnyomottaknak a szabadság hírét vigyék el. Ferenc pápa a keseredettség helyett a világ forrásainak igazságos elosztását, az országok adósságának elengedését szorgalmazta.

A bazilikában ezernyolcszáz pap gyűlt össze, köztük több mint nyolcvan bíboros és püspök, hogy részt vegyenek egy különleges eseményen. Megszentelték azokat a szent olajokat, amelyeket a szentségek kiszolgáltatásakor használnak: a bérmálás során alkalmazott krizmát, valamint a keresztelendők és a betegek olaját. Ezen a szent alkalmon a római egyházmegye papsága megújította papi ígéretét, hangsúlyozva elkötelezettségüket és hivatásuk szentségét.

Nagycsütörtökön Róma csendjét betöltik a világ templomaiban elnémult harangok hangjai. Délután a lábmosás szertartása idézi fel az utolsó vacsora emlékét, megteremtve ezzel a közösség és alázat szellemét. Jelenleg a Szentszék nem erősítette meg azokat a vatikáni forrásokból származó híreket, amelyek szerint Ferenc pápa ellátogatna a Vatikán közelében található Regina Coeli börtönbe, ahol rabokkal találkozna. A Szentszék hangsúlyozta, hogy a pápa programját egészségi állapota határozza meg.

Kivételt egyedül a pandémia időszaka jelentett. Az utóbbi tizenkét évben nagycsütörtökön járt kórházban, idősotthonban, migránsközpontban, legtöbbször börtönben: 2015-ben a római Rebibbia börtönben, 2017-ben Paliano börtönében, 2018-ban a Regina Coeliben, 2019-ben Velletri börtönében, 2022-ben pedig a kikötőváros Civitavecchia börtönébe látogatott. 2013-ban és 2023-ban a fiatalkorúaknak fenntartott Casal del Marmo börtönében, tavaly pedig a Rebibbia női szárnyában mosta meg tizenkét rab lábát. Ferenc pápa december 26-án, a jubileumi szentév kezdetén, a Rebibbia-börtönben szent kaput is megnyitott.

Betegségéből való felépülése óta Ferenc pápa egyre gyakrabban lép a nyilvánosság elé. A virágvasárnapi szentmisén tömören osztotta meg gondolatait a hívőkkel, majd kerekesszékében elindult a Szent Péter tér irányába. Az ezt megelőző vasárnap a betegek világnapján, valamint csütörtökön, a megszokott pápai öltözet nélkül is találkozott a hívekkel, jelezve ezzel elkötelezettségét és közelségét a közösséghez.

Húsvét ünnepe alatt Róma utcáin fokozott figyelmet kapnak a biztonsági intézkedések, mivel a város megtelik turistákkal és hívőkkel. A repülőtereken és vasútállomásokon szigorúbb ellenőrzések zajlanak, valamint a legfontosabb vallási és turisztikai helyszíneken is megerősítik a védelmet.

Pénteken Giorgia Meloni miniszterelnök fogadja a vendégeit, míg szombaton Pietro Parolin bíboros, a Szentszék államtitkára várja az érkezőket. Az amerikai alelnök látogatása miatt a légteret lezárják, és különleges intézkedéseket léptetnek életbe a terrorizmus ellen. Szombaton Róma ad otthont az Egyesült Államok és Irán közötti nukleáris tárgyalásoknak, amely esemény kiemelkedő jelentőséggel bír a nemzetközi diplomáciában.

Related posts