A Moodys figyelmeztetése szerint az egyre laza jelzáloghitelezési szabályok aggasztó tendenciát mutatnak.
A lazább jelzáloghitel-szabályok bevezetése több európai országban növelte a hitelek nemteljesítésének kockázatát, és hosszú távon negatívan hat a bankok hitelprofiljára - figyelmeztetett kedden a Moody's a Reuters szerint.
2022 óta hat olyan európai országban - Nagy-Britannia, Svájc, Hollandia, Norvégia, Svédország és Finnország - hoztak a jelzáloghitel-felvétel feltételeit enyhítő intézkedéseket, ahol magas a háztartások eladósodottsága - hívta fel a figyelmet a hitelminősítő.
Megemlíthetjük, hogy Magyarországon, ahol az alacsony háztartási eladósodottság jellemző, a jegybank politikája ennek ellenére is enyhült, de ezt szelektív módon tette. Különösen a fiatal első lakásvásárlók és az energiahatékony ingatlanok támogatására összpontosítottak.
A legújabb európai intézkedések között kiemelkedő, hogy Finnország és Norvégia egyaránt 85%-ról 90%-ra emelte a lakáshitelekhez kapcsolódó lakásérték-arányos maximális határt. Ezzel párhuzamosan Nagy-Britanniában a lakáshitelek stresszteszt követelményeit is mérséklődtek. Jelenleg a brit kormány konzultációkat folytat a szabályozás további lazításáról, hogy támogassa a gazdasági növekedést célzó politikáját.
"Bár a hitelezési szabályok enyhítése egyelőre szerény mértékű, és rövid távon támogatja a lakásárakat,
idővel növelheti a nemfizetések és az azt követő jelzáloghitel-veszteségek kockázatát
- állapította meg a jelentés. Ez kedvezőtlen hatással van a jelzáloghitelezők, a jelzáloggal biztosított kötvények, valamint bizonyos lakáscélú jelzálogfedezetű értékpapírok hitelképességére - fűzték hozzá.
A Moody's elemzése alapján a jelzáloghitelekre vonatkozó szabályok enyhítése egy olyan folyamatot jelez, amely a 2007-2009-es globális pénzügyi válságot követő több mint egy évtizedes szigorú szabályozás után valósul meg. Ez a változás annak ellenére történik, hogy a bankok hitelezési veszteségei eddig viszonylag alacsonyan maradtak. A Moody's megjegyzi, hogy a hitelezési szabályok lazításával járó potenciális kockázatok eddig jelentős mértékben kompenzálódtak a bankok által alkalmazott szigorúbb hitelezési sztenderdek és a megnövekedett tőkepufferek révén, amelyek lehetővé teszik a veszteségek jobban kezelhető szintre csökkentését.
A hitelezési szabályok lazítása nem biztos, hogy automatikusan a jelzáloghitelezés fellendüléséhez vezet, hiszen
A bankok saját maguk szabják meg a kockázatvállalásra vonatkozó irányelveiket és a kockázatokkal szembeni attitűdjüket.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ