Új korszak kezdete: felfedeztük, hogyan kezelhetők a koronavírus hosszú távú tünetei!

Londoni orvosok forradalmi műtéti eljárással újraélesztették a Covid-fertőzés következtében szaglásukat és ízlelésüket elvesztett páciensek érzékelését. A beavatkozás során az orrjáratok tágítása révén támogatták a betegek felépülését – számolt be róla a The Guardian.
Mint tudjuk, bár a Covid-19 betegek többsége teljesen felépül, azonban a fertőzés súlyos hosszú távú következményekkel járhat. A WHO adatai szerint minden százból hat fertőzött személy szenved ezektől a következményektől, azaz a long covid világszerte milliókat érint. A szaglás és ízlelés elvesztése csak kettő a több mint 200 jelentett tünet közül.
A University College London Hospitals NHS Foundation Trust (UCLH) sebészei
Tizenkét olyan páciensnek nyújtottak támogatást, akik a Covid-fertőzés következményeként jelentős szaglásvesztést éltek át.
Mindannyian több mint két éve harcolnak ezzel a kihívással, és eddig sem a szaglásjavító tréningek, sem a kortikoszteroidok nem hoztak érdemi változást.
A kutatók egy innovatív eljárást, a funkcionális szeptorhinoplasztikát (fSRP) alkalmaztak, melyet jellemzően az orrsövény ferdülésének helyreállítására használnak. A beavatkozás során az orrjáratok térfogatát növelik, ezáltal javítva a légáramlást a szaglásért felelős olfaktórikus zónában. Az orvosok véleménye szerint ez a módszer lehetőséget teremt arra, hogy több illatanyag elérje az orr felső szakaszát, ahol a szaglóérzékelő idegek találhatók.
Peter Andrews professzor, aki a kutatás élén áll, mint elismert rinológiai és arcplasztikai sebész, kiemelte, hogy a műtét során körülbelül 30%-kal sikerült megnövelni a légutakat, ami egyben a légáramlást is fokozza. Ez a beavatkozás szinte 'feléleszti' a szaglónyálkahártyát, lehetővé téve, hogy a kibővült orrjáratokon keresztül több szaganyag jusson el ehhez a területhez. Ennek következtében a betegek többségénél jelentős javulás tapasztalható az érzékelés terén.
A vizsgálat keretében 12 páciens vett részt az fSRP műtéten, míg a kontrollcsoport, amely 13 főből állt, a szaglástréning folytatására összpontosított.
A műtéten átesett páciensek mindegyike pozitív változásokat észlelt, míg a kontrollcsoport tagjai között senki sem mutatott előrelépést.
Sőt, a megfigyelések szerint a résztvevők közel 40%-ánál tapasztaltak szaglásromlást. Az eredményeket a Facial Plastic Surgery című szaklapban tették közzé.