Ígéretes kezdés után sajnos egy keserves végjáték következett, így Marozsán Fábián búcsúzni kényszerült az Australian Open küzdelmeitől.

Marozsán Fábián tavalyi szerepléséhez hasonlóan idén is a legjobb 32 között búcsúzott a szezon első Grand Slam-versenyén, Melbourne-ben az Australian Open. Fájdalmas lehet a magyar teniszező számára, hogy az olasz Lorenzo Sonego ellen három labdája volt a 7:6, 7:6-os vezetéshez, a lehetőségek azonban kimaradtak, majd a folytatás már egy egészen más, teljesen egyoldalú játékot tartogatott, és négy játszma után az itáliai ünnepelhetett.

A Grand Slam torna egyéni versenyében a legjobb 16 közé jutás kiemelkedő teljesítménynek számít. Ez a teljesítmény 200 ranglistapontot ér, valamint 420 ezer ausztrál dolláros pénzdíjat jelent. A magyar férfi teniszezők közül eddig tízen értek el ilyen szintet valamelyik GS versenyen. Gulyás István és Kehrling Béla a legjobbak, mindketten hétszer vívták meg a nyolcaddöntőt. Taróczy Balázs ötször, míg Asbóth József és Fucsovics Márton négyszer jutott el idáig. Gábori Emil három alkalommal, Baranyi Szabolcs és Szigeti Ottó pedig kétszer képviselték hazánkat a legjobb 16 között. Két teniszezőnk, Ádám-Stolpa András és Jancsó Antal, egyszer tudta megugrani ezt a szintet.

Az Australian Open történetében Fucsovics Márton kétszer is megközelítette a negyeddöntőt, de sajnos mindkét alkalommal a legendás Roger Federer volt az, aki megakadályozta a továbbjutását. Külön érdekesség, hogy Baranyi Szabolcs is részt vett a 16 között, egészen 1973-ban, amikor a verseny még 64 fős táblán zajlott, és a füves pályán mérkőztek a teniszezők. Őt az ausztrál Bob Carmichael állította meg egy izgalmas ötszettes meccsen, amelynek végeredménye 6:3, 6:4, 2:6, 1:6, 6:3 lett.

A napközbeni meccsek és az esti programok jegyeit külön árusítják, de a Rod Laver arénába és a Margaret Court lelátójára csak jóval magasabb áron lehet bejutni. A hat legnagyobb teniszstadion összesen 43 146 férőhelyet kínál, de rendszeresen hatvanezer főnél is többen lépnek be. A sétálójeggyel látogatható arénák előtt folyamatosan hosszú sorok kígyóznak, ahol az emberek türelmesen várakoznak a tűző napon, hogy végre belépjenek. Néha már szinte elviselhetetlen a tömeg, amit tovább fokoz, hogy számos egyéb program várja az érdeklődőket. A látogatók túlnyomó része folyamatosan fogyaszt (eszik, iszik), vásárol az AO-shopban, vagy részt vesz valamilyen szervezett aktivitásban. Sokan árnyékban pihenve nézik a meccseket az óriás kivetítőn, vagy belevetik magukat a zenei koncertekbe, táncolva és remekül szórakozva. Az egész esemény hatalmas bulinak számít. Az ausztrálok számára a tenisz nem csupán egy sportág, hanem nemzeti szenvedély, amit nemcsak szeretnek, hanem mélyen meg is értenek. Ilyen környezetben játszani a legjobbak számára is igazi inspirációt jelent.

Valószínűleg Marozsán Fábián és Lorenzo Sonego mérkőzését a 3000-es 3-as pályára helyezték, hogy a szurkolók számára is legyen lehetőségük egy izgalmas férfi egyéni találkozót nézni. Alternatívaként akár az 5000-es KIA arénába is elhelyezhették volna, ahogyan azt Frances Tiafoe meccsénél tették. A program reggel 11 órakor vette kezdetét, először egy junior lányok közötti összecsapással. Sajnos a magyar fiatal tehetségek nem jutottak be a főtáblára; Bíró Melinda és Nagy Botond még reménykedhetett a szerencsés vesztes indulásában, mivel a selejtező második fordulójában estek ki. Kincses Kolos viszont már csak a magyar szurkolók lelkes táborát erősítette. A junior mérkőzés után egy női egyesre is várni kellett, majd Marozsán Fábián és a francia Gaël Monfils együtt léptek pályára a 19-es pályán.

A magyar-olasz párbaj végül 15 óra 28 perckor kezdődött, a napsütés szempontjából gyilkos időben.

Lorenzo Sonego 29 éves korában már hetedszer lépett pályára az ausztrál nyílt teniszbajnokságon, de ahogyan Marozsán is, ő is másodszor jutott el a 3. fordulóig, amit először 2022-ben ért el. A csütörtöki összecsapásán, ahol Joao Fonseca ellen ötszettes győzelmet aratott, kifejtette, hogy élete egyik legjobb teljesítményét nyújtotta. A következő kérdés az volt, hogy tudja-e megismételni ezt a színvonalas teniszt a magyar ellenféllel szemben. Ne hagyja, hogy a jelenlegi 55. helyezése félrevezesse; Sonego korábban a 21. helyen is állt (2021-ben), és az első fordulóban Stan Wawrinkát is búcsúztatta a tornáról.

Az első játszmában úgy jutottak el 6:6-ig, hogy Marozsánnak az első és a negyedik adogatójátékában két-két bréklabdát kellett hárítania, de a kritikus pillanatokban mindig tökéletesen koncentrált és bátran teniszezett, bevállalt parádés rövidítést, hatalmas tenyeres nyerőt vagy pontot érő fonák egyenest. Az olasz adogatóként nem adott neki esélyt, fogadóelőnyig sem jutott. A szettet záró rövidítést viszont minibrékkel kezdte, majd 2:0-nál a játszma leghosszabb labdamenetét egy tenyeres nyerővel zárta le (3:0). Az előnyét nem csak őrizte, de egy újabb minibrékkel bebiztosította, hogy övé lett a játszma.

A hatos pálya után a hármas lehet a leghangosabb, nem létezik olyan, hogy elcsendesedik a lelátó népe, folyamatos a zaj, a moraj, de így kell teniszezni, ezt ki kell zárni. Hiába jött ki szombaton is több tucat magyar Marozsánnak szurkolni, az olaszok egyértelműen többségben voltak az arénában.

A folytatás az újabb rövidítésig nem hozott lényeges változást, továbbra is az adogató volt a domináló fél. Marozsán 1:1-nél előnyhöz jutott, de Sonego nem hagyta magát megijeszteni. A magyar szurkolóknak a kilencedik játékban kellett igazán izgulniuk, hiszen az olasz játékos három alkalommal is egy pontra került ahhoz, hogy a szettért adogasson. A végső döntés ismét a tiebreakre maradt, amely két izgalmas fordulatot tartogatott. Először Marozsán 1:3-ról fordítva 6:3-ra alakította a helyzetet, de hiába szerválhatott kétszer is a 7:6-ért, Sonego extázisba került, és extra pontokat nyert. Eközben Marozsán Fábián 6:3 után nem tudta megmutatni a kellő bátorságot és élességet – öt pontot vesztve sorozatban visszahozta a meccsbe az olaszt. Több mint két óra tenisz után 7:6, 6:7 állt a mérkőzés.

Egy ilyen drámai megtorpanás, váratlan kudarc olyan teher, amelyet nehéz elfelejteni, és még nehezebb elengedni. Marozsán Fábián számára most éppen így alakult a helyzet. A harmadik szett elején egy újabb lehetőség kínálkozott számára, hogy tiszta lappal folytassa a mérkőzést: 40:15-ös állással fogadott, ám a brék lehetősége elillant, és következett a saját adogatójátékának váratlan bukása. Ekkor kezdett beszivárogni egy negatív spirál, amelyben a hibák sorozata egyre inkább elbizonytalanította őt. A meccs végére, 3 óra 19 percnyi küzdelem után, 6:7, 7:6, 6:1, 6:2-es eredménnyel szenvedett vereséget Lorenzo Sonegótól, aki a győzelmet egy sima adogatójáték zárta le.

Marozsán Fábián még néhány napot Melbourne-ben tölt, ahol megkezdi a felkészülést a Kanada ellen esedékes Davis-kupa mérkőzésre. Jövő hét közepén pedig már útra kel Montreal felé.

Related posts