Ha nem aktiválja az elméjét, fokozatosan elszokik tőle.

Howard Tucker ideggyógyász, aki július 10-én tölti be 103. életévét. Ez is elég érdekes, de az még inkább, hogy ma is dolgozik, a legidősebb praktizáló orvos, egészséges, mint a makk, ráadásul nemrég TikTok-sztár is lett. Nem mellesleg 68 éve házas. Hogy mindez mivel magyarázható? Elárulta a NatGeónak.
Ha valaki 1947 óta aktívan dolgozik, az valóban csodálatos teljesítmény, de Howard Tuckernél nem is ez a legmeglepőbb. Az igazi szenzáció, hogy a 100. születésnapját ünneplő férfi TikTok sztárrá vált, és hatalmas népszerűségnek örvend a fiatalok körében. A Z és Y generáció figyelmesen hallgatja Tucker bácsi bölcsességeit, amikor csak megszólal.
Tucker 1947-ben szerzett orvosi doktorátust, és 1953-ban fejezte be neurológus rezidensi képzését. A második világháború alatt az amerikai haditengerészetnél szolgált, a koreai háború során pedig az Atlanti-óceánon szolgálatot teljesítő flotta vezető ideggyógyásza volt. 1989-ben még csak 67 éves, úgyhogy nosza, a jogi diplomát bezsebelve letette a ügyvédi vizsgát is - közben továbbra is neurológusként dolgozott. A koronavírus-járvány alatt betegeket kezelt, ma még mindig aktív, orvos és jogászhallgatókat is tanít a clevelandi Case Western Reserve Egyetemen. Szerinte a múlt század legnagyobb orvosi előrelépése a képalkotó technika feltalálása, különösen a CT és MRI vizsgálatok diagnosztikájában.
Talán ennél is érdekfeszítőbb, hogy lett popkult sztár élemedett korára. Tíz unokája közül az egyik, Austin a barátjával, Taylor Taglianettivel kreált neki TikTok-fiókot (már több mint 100 ezer követője van), és ők hárman forgatták le a Mi következik? című dokumentumfilmet Tucker életéről. A még mindig friss, bár persze korántsem fürge Tucker bácsi szerint a munka nagyban hozzájárult szelleme és hosszú, egészséges élete megőrzéséhez. Ugyanis minden egyes munkában eltöltött év csökkenti a demencia kockázatát, mert mivel is jár a munka? Döntések meghozatalával, társas interakciókkal, vagyis használjuk az agyunkat. Ez pedig lassítja a kognitív hanyatlást.
„Tedd különlegessé a munkádat” – javasolja Tucker, de fontos, hogy valóban szeressük is, különben a stressz könnyen ránk törhet, és egészségünket veszélyeztetheti.
Az ideggyógyász szerint ha mentálisan és fizikailag is aktívak maradunk, az már félegészség. És még van egy vesszőparipája: ne dohányozzunk soha és minél kevesebbet gyűlölködjünk. Ez a kettő végzetes lehet egészségünkre. A gyűlölettől, a negatív gondoaltoktól felmegy a pulzusunk, a vérnyomásunk megemelkedik, a szorongásnál tapasztalható stressztünetek jelentkeznek.
Amikor gyűlölünk valakit, tudat alatt is a saját tekintélyünket növeljük, de ez csak egy képzet, ami rossz fizikai tünetekkel és reakciókkal jár.
A dohányzás története érdekes tükröt tart elénk, hiszen évtizedekkel ezelőtt a nők ritkábban fújták a füstöt, jellemzően csak otthoni környezetben, míg az utcai dohányzás még illetlenségnek számított. Ekkoriban a tüdőrák főként a férfiakat sújtotta, de manapság a nők körében is egyre gyakoribbá vált, ahogy a dohányosok aránya megugrott közöttük. Tucker véleménye szerint a marihuána használata sem ártatlan, még ha bizonyos gyógyhatásai is lehetnek; a koordinációt rontja, és fokozza a szívroham, valamint a stroke kockázatát. Az alkohollal kapcsolatban viszont kicsit rugalmasabb, hiszen a mértékletességre helyezi a hangsúlyt. Nem véletlen, hogy a hosszú élet három titka között a bor, a nők és az éneklés is ott szerepel.
Óvakodik attól, hogy bármiféle étkezési trendet tartsanak a hosszú élet titkos receptjének, hiszen mindenki másképp reagál az ételekre. Az egyetlen biztos pont, hogy a feldolgozott, sült vagy túlzottan cukros finomságok helyett a tápanyagban gazdag, friss élelmiszerek fogyasztása jelentősen hozzájárulhat az egészség megőrzéséhez. Élete során számos étrendi irányzattal találkozott, és biztos benne, hogy újabb és újabb elméletek fognak felbukkanni, amelyek egy-egy élelmiszer előnyeit vagy hátrányait hangsúlyozzák. Reggelente a friss gyümölcsök és a ropogós pirítós a kedvence, mindezt szerető felesége, aki pszichiáter, társaságában élvezi. Délben gyakran elmarad az ebéd, mert nem igazán érzi magát éhesnek, de vacsorára rendszerint csirkét, halat vagy néhanapján egy jó steaket választ, friss zöldségek vagy saláták kíséretében. Alkalmanként egy martini is lecsúszik, hiszen az élet apró élvezetei fontosak. Ahogy telnek az évek, és a századik születésnapját ünnepli, észrevette, hogy az ízlése is átalakul; egyre inkább vonzza az édességek világa, és rajong a fagylaltért és a fánkért.
Fizikai fittségének megőrzésére, valamint szíve erősítésére a futópadon való sétát választja, de csak akkor, ha közben tévét vagy filmet nézhet. Számára ez a kis „trükk” segít átvészelni ezt a megpróbáltatást. A gyaloglást és a kocogást kifejezetten ajánlja az artériák rugalmasságának megőrzésére és az egyensúly javítására. Persze a szobakerékpárok, lépcsőzők és ellipszis trénerek is remek alternatívák. Az ideggyógyász már 68 éve él boldog házasságban, felesége az ő állandó támasza, de emellett sok barátja is van, akikkel szívesen tölti az idejét. Különösen a fiatalabb generációkat tartja fontosnak, hiszen ők frissen tartják az elméjét. Sajnos a gyerekkori barátai közül már sokan eltávoztak, de a negyedszázaddal fiatalabb ismerősei aktív szellemi kihívások elé állítják, így mindig van miről beszélgetniük, még ha ők is már bőven 75 felett járnak.
Tucker nem nagyon törődik a korával, hiszen olyan relatív, hogy épp ki számít idősnek, ő még mindig nem érzi magát annak, jók a génjei, mindig kíváncsi és optimista. Azt viszont sajnálja, hogy máshogy viszonyulnak hozzá az emberek, mint régen. Van, hogy a gyerekeitől érdeklődnek hogyléte felől, pedig ő is ott van mellettük. Vagyis lefokozzák az öregeket, nem veszik őket emberszámba, mintha velük nem lehetne beszélni.
Sajnos sok tévhit kering az idősebb korosztállyal kapcsolatban. Sokak szerint a diéták és korlátozások a megoldás, de a valóságban a mértékletesség a kulcs. Ezt alátámasztja, hogy amikor George Bernard Shaw drámaírót megkérdezték, mi a hosszú élet titka, ő a vegetáriánus táplálkozásra, valamint az alkohol- és koffeinmentességre hivatkozott. Ezzel szemben Sir Winston Churchill más nézetet képviselt: ő az örmény brandy, a húsfogyasztás és a szivar élvezetét emelte ki. Tucker viccesen megjegyzi, hogy talán mindkettőnél bölcsebb, hiszen nem kötelezi el magát semmilyen diétához, kerül mindenféle túlzást, és egyszerűen csak élvezi az életet, míg a cigarettát messziről elkerüli.