Hőhullám és vészhelyzet: pokoli rekordok Spanyolországban, Olaszországban és Portugáliában A nyár nem csupán a napsütés és a vakáció időszaka, hanem az idei évben különösen drámai eseményeket is hozott Spanyolország, Olaszország és Portugália számára. A

Dél-Európa klímamenedékeket épít a június végi pokoli hőség miatt. Madridban a hétvégén csaknem 40 Celsius fokot mértek, miközben az andalúziai Granadában 46 fok volt, ami rekordnak számít Spanyolországban (az előző csúcsérték 1965 júniusában, Sevillában volt, 45,2°C.) A vizek hőmérséklete is rekordmagas: a Földközi-tenger hőmérséklete a Baleár-szigeteken meghaladta a 26 Celsius-fokot, ami a nemzeti meteorológiai ügynökség szerint "augusztus közepére jellemző " érték.

Olaszországban huszonegy városban volt fokozott készültség a rendkívüli hőség miatt vasárnap, köztük Milánóban, Nápolyban, Velencében, Firenzében és Rómában, ahol a mentőautók turisztikai látványosságok közelében állomásoztak. Az olasz kórházak sürgősségi osztályai 10 százalékos növekedést jelentettek a hőguta esetek számában. Mario Guarino, az Olasz Sürgősségi Orvostani Társaság alelnöke az AFP hírügynökségnek arról beszélt, hogy "főleg azokban a városokban rendkívüli a helyzet, ahol nemcsak nagyon magas a hőmérséklet, hanem magasabb a páratartalom is". Mint mondta: a leginkább veszélyeztetettek az idősek, a rákos betegek, vagy a kiszáradástól, hőgutától és fáradtságtól szenvedő hajléktalanok. Több nagyvárosban válságintézkedések léptek életbe: Velencében a 75 év felettiek számára ingyenessé tették a vezetett túrákat a légkondicionált múzeumokban és középületekben; Rómában a 70 év felettiek számára ingyenessé tették az úszómedencék használatát; Bolognában "klímamenedékeket" telepítettek, Anconában pedig páramentesítőket osztottak szét a rászorulóknak.

Portugáliában, különösen az ország déli területein, beleértve a fővárost, Lisszabont is, vörös riasztás van érvényben, amely hétfő estig tart. A hőség és a bozóttüzek veszélye a legmagasabb fokozatra emelkedett, hasonlóan Szicíliához, ahol a tűzoltók szombaton tizenöt különböző bozóttűz oltásával küzdöttek. Lisszabon utcáin, ahol vasárnap a hőmérséklet meghaladta a 42 Celsius-fokot, rendkívüli intézkedéseket vezettek be a lakosság védelme érdekében.

Franciaországban egyre emelkednek a hőmérsékletek, a Le Monde legfrissebb előrejelzése szerint a következő napokban az ország kétharmadán a csúcsértékek 36°C és 38°C között alakulnak. Ez a hőhullám a klímaváltozás emberi hatásainak nyomait hordozza - figyelmeztet a neves francia lap. Az iskolák közül körülbelül 200 intézmény döntött a részleges vagy teljes bezárás mellett, míg a kormányzati hivatalok árnyékos, védett helyeket nyitottak meg a lakosság számára. Emellett folyamatosan biztosítanak ivóvizet a hőség elviselésére.

Görögországban a hőhullám már június 25-27. között tetőzött, amikor több helyszínen is 42-43 Celsius fokot regisztráltak. Közép-Makedónia és Thesszália különösen súlyos helyzetben volt, míg Athénban a hőmérséklet 39-40 °C-ra emelkedett, és éjszaka is trópusi meleg uralkodott. Chios szigetén és Athén környékén pusztító erdőtüzek törtek ki, amelyek miatt több mint ezer embert kellett evakuálni. Ezzel párhuzamosan számos közúti és tengerparti útvonalat lezártak, például az Athén-Szounion útvonalat, miután a hőmérséklet a 40 °C-ot is elérte.

A kánikula nem csupán hőmérsékleti rekordokat dönt - az emberi egészségre is közvetlen hatással van: Olaszországban 10 százalékkal nőtt a hőguta miatti sürgősségi esetek száma, különösen az idősek, krónikus betegek és fedél nélküli emberek körében. Spanyolországban már súlyos következmények is előfordultak: június 21-ig 114 hő okozta haláleset történt Andalúziában.

Az utóbbi évtizedekben a mediterrán térségben egyre gyakoribbá és intenzívebbé váltak a hőhullámok. A városokban a hőmérséklet csúcsértékei akár a 37 fokot is elérhetik, sőt, sok esetben ezt meghaladó értékeket is mutatnak, mivel a városi hősziget-hatás tovább fokozza a hőség hatását - nyilatkozta Emanuel Piervitali, az Olasz Környezetvédelmi és Kutatóintézet (ISPRA) munkatársa. A kutatók véleménye szerint ezek az ismétlődő hőhullámok a globális felmelegedés nyilvánvaló jelei, és várható, hogy a jövőben még gyakoribbak, hosszabbak és intenzívebbek lesznek. Az extrém hőhullámok következményeként a városokban egyre több helyen regisztrálnak 37 Celsius-fok feletti hőmérsékleti rekordokat.

Reisz András meteorológus a múlt héten az Indexnek nyilatkozott, és elmondta, hogy a jelenlegi időjárási viszonyok között nem csupán a hőmérséklet az igazán figyelemre méltó, hanem az, hogy ez a rendkívül száraz környezet kíséri. Kiemelte, hogy június hagyományosan az év legcsapadékosabb hónapja kellene, hogy legyen, ám idén a rekordok könyvébe a legszárazabb hónapként kerülhet be. Hozzátette, hogy az utóbbi másfél évtized során a klímaváltozás következtében az ilyen szélsőséges időjárási jelenségeket szinte már megszoktuk.

Magyarország időjárásának alakulása sem tűnik kedvezőnek: július első hetében ismét beköszönt a forróság, a nappali hőmérséklet a 30 Celsius-fokot is túllépheti. A hét második felében a legmelegebb órákban akár 34-39 fokos hőmérsékletre is számíthatunk. Csapadékra péntektől vasárnapig van esély. Június 30-án különösen erős UV-B sugárzásra figyelmeztetnek, amelynek indexe 8 felett alakul. Ezen a napon 11 és 15 óra között érdemes elkerülni a napozást, hogy megóvjuk bőrünket a káros hatásoktól.

Related posts