Az ónos esőben való vezetés komoly kihívást jelent, és fontos, hogy körültekintően járjunk el. Az első és legfontosabb, hogy mindig tartsuk szem előtt az útviszonyokat, és ha lehetséges, kerüljük el a vezetést ilyen időjárási körülmények között. Ha mégis
A legfontosabb: vezessen lassan, ne kormányozzon hirtelen, és fékezzen a lehető legkíméletesebben. Mindenekelőtt azonban tartson megfelelő távolságot az elöl haladó járműtől. Csúszós úton ugyanis a fékút jelentősen hosszabb.
Az ADAC (Németország legnagyobb autóklubja) tippjei, miként autózhat biztonságosan csúszós úton is:
Ha az útfelület csúszóssá vált, érdemes a második sebességfokozatban elindulni, hogy elkerülje a kerekek kipörgését. Mindig törekedjen arra, hogy a legmagasabb fokozatban vezessen. Automataváltós autók esetében kerülje a "kick-down" funkció használatát; hagyja, hogy a rendszer minél előbb felváltson a következő fokozatra.
Mindig ügyeljen arra, hogy fokozatosan gyorsítson és lassítson. A hirtelen sebességváltoztatás következtében az autó megcsúszhat vagy elveszítheti az irányítást. Kanyarodás vagy manőverezés során pedig kerülje el, hogy a fék- vagy gázpedálra lépjen!
Ha a jármű megcsúszik, az első lépés, hogy azonnal emelje fel a lábát a gázpedálról, és a motorféket használva csökkentse a sebességet! Közben fontos, hogy óvatosan ellenkormányozzon, és kerülje el a hirtelen mozdulatokat, hogy stabilizálja az autót és visszanyerje az irányítást.
ABS nélküli autóval csúszós úton közlekedve fontos, hogy óvatosan járjunk el a fékezés során. A legjobb, ha a kuplungot használjuk, miközben a fékpedált csak enyhén nyomjuk. Például, ha az út közepén száraz a felület, de a jobb oldalon hó vagy jég található, akkor a kocsi könnyen megcsúszhat, és a szembejövő sávba pördülhet. Érdemes tehát fokozott figyelmet fordítani a körülményekre, és a vezetési technikánkat ennek megfelelően alakítani.
Ha sózott úton közlekedik, előfordulhat, hogy a féktárcsa és a fékbetét közé felgyülemlik az útszóró só, ami csökkentheti a fékhatást. A szennyeződés eltávolítására időnként finoman érdemes rálépni a fékre, így segítve a képződött réteg fellazítását.
Magától értetődő, hogy havas és csúszós úton nyári gumiabronccsal tilos közlekedni. Aki ezt nem tartja be, és elkapják, bírságot kaphat. A téli gumiabroncsok profilmélysége legalább 4 mm, amennyiben ez alá csökken, cserére szorul.
Ne felejtsd el a csomagtartóban tartani a hólánc-szettet, különösen, ha erős havazásra számítasz vagy dimbes-dombos terepen tervezel utazni! Négykerék-meghajtású járműveknél fontos, hogy legalább az egyik hajtott tengely mindkét kerekére láncot szereljünk fel. A felhelyezése pofonegyszerű, hiszen a szetthez mellékelt útmutató vagy egy videó segítségével bárki könnyedén elvégezheti ezt a feladatot.
Nem elég, ha csupán egy apró kukucskálónyílást jégtelenítünk a befagyott vagy havas szélvédőn; fontos, hogy minden ablakot és a szélvédőt is gondosan megtisztítsunk indulás előtt. Az indexek, a hátsó lámpák, a fényszórók és a rendszámtáblák láthatósága kulcsfontosságú. Ezen kívül az autó tetejét is érdemes letakarítani, hogy a menet közben lecsúszó hó ne okozzon kellemetlenséget más közlekedők számára.
Ha lehetséges, fagyos hőmérsékleten és szemerkélő esőben inkább kerülje az alsóbbrendű utakat. Az ónos eső miatt az útfelület szinte azonnal jégpályává alakulhat, és könnyen előfordulhat, hogy a GPS által gyorsabbnak ítélt kis utakon nem végeztek hóeltakarítást. Érdemes tehát óvatosan tervezni az utazást, hogy elkerülje a baleseteket és a kellemetlenségeket.
Pont az autója alatt és előtte alakult ki a jégpálya? Az autó elakad, és nem tud továbbhaladni? Nézzen körbe, mi található a közelben! Próbálja meg megszórni a kerekek előtt sóval, homokkal, földdel, kaviccsal vagy száraz avarral. Néhányan rongyokat helyeznek az abroncsok elé, de akár két kancsó forró víz is segíthet a jég feloldásában.