Hogyan akadályozzuk meg a Magyar Péter-féle kétharmad kialakulását?

Karácsony Gergely, mint a modern nemzeti hős, talán megkérdőjelezheti a Magyar-leves hagyományait?
Nagyon sokan aligha emlékeztek a három évvel ezelőtti gyermekvédelmi - kevésbé fideszes olvasatban: homofób - népszavazásra és eredményeire a maguk részletességében, de hát nem is volt oka a szélesebb közönségnek, hogy emlékezzen ezekre. Lényegében a Fidesznek sem volt fontos, akkora diadalt számára sem hozott, hogy büszke legyen rá: érvénytelen volt azzal együtt, hogy akik szavaztak, azok többsége úgy ikszelt, ahogy Orbán Viktor akarta. Papírforma volt, mert hát mit lehetne válaszolni olyan kérdésekre, mint pl. ez: támogatja-e ön, hogy kiskorú gyermekek számára nemi átalakító kezeléseket népszerűsítsenek?
Néhány nappal minden idők legnagyobb és legnépesebb Budapest Pride-ja után, amikor is el kell gondolkodnunk azon, hogyan is formálhatnánk meg a narratívát, ami valahogy szebbé teszi a súlyos vereséget, jól jöhet egy hivatkozási alap. Említhetjük a 3,6-3,7 millió nemet, amelyeket kétségbeesetten próbálnak összemosni az LMBTQ közösséggel, a szabadsággal és a szerelemmel, miközben a pedofíliát is belekeverik a képbe. Az érvénytelen referendumra való hivatkozás nemcsak hogy nem elegáns, de alkotmányos szempontból is megkérdőjelezhető, de hát ezek a részletek már másodlagosak.
Nem elhanyagolható szempont, hogy a parlamenti választásokkal egy időben zajlottak a referendumok. Ennek a lépésnek kettős célja volt. Egyrészt az volt a szándék, hogy növeljék a részvételi arányt, mivel az országgyűlési választásokra rendszerint többen mennek el, mint bármely népszavazásra. Másrészt a "gyermekvédő" "nem"-ek révén a Fidesz számára is előnyös helyzetet kívántak teremteni, összhangban a párt képviselőjelöltjeivel. Nyilvánvaló, hogy a választók többsége egy irányba szavaz, egy pártra, egy jelöltre, egy zászlóra - és ha egyetértek Orbán Viktorral négy népszavazási kérdésben, miért ne szavaznék rá? Persze, lehet, hogy én radikálisabb vagyok - a Mi Hazánk párt tagja vagyok -, ami részben magyarázza a néhány százezres eltérést. Az újabb kétharmados győzelem mögött azonban bizonyára benne rejlik a referendumok keltette plusz hatás is.
Erről nem megfeledkezve célszerű értelmezni azt is, amikor Lázár János Lázárinfó-miniszter bedobja, ügydöntő népszavazás is lehet Ukrajna uniós csatlakozásáról. Sikerült elérni, hogy a magyar emberek többsége utálja a háború sújtotta országot zelenszkijestül. Hogy mennyien "szavaztak" orbánistán a Voks 2025-nek nevezett hogyishívják alkalmából, az majdhogynem mellékes, fontosabb, hogy mit mérnek a Rogán-művek. Bár szám szerint nem tudjuk, nyilván xenofób gyűlölködést, különben nem pörgetnék ekkora vehemenciával a kampányt - újabban a kéttojásos verzióját is -, és markánsabban lenne ukránpárti Magyar Péter is. Más kérdés, hogy Ukrajna-ügyi népszavazást lehet-e rendezni alkotmányosan, vagy sem. Idővel kiderül.
A különbség abban rejlik, hogy 2025 közepén már nem úgy tűnik, hogy a jövő tavasszal a legfőbb kérdés Orbán Viktor alkotmányozó többsége lenne.