Az építőipar már jó ideje nehézségekkel küzd, és a bizonytalanság árnyéka egyre inkább ránehezedik.

A nemzetgazdasági szempontból kiemelkedően fontos építőipar jövője továbbra is kérdésekkel teli, amit a KSH legfrissebb adatai és az iparági szakértők elemzései is megerősítenek. Az építési vállalkozók szakszövetségének elnöke korábban az Indexnek nyilatkozott, hangsúlyozva, hogy az építőiparban még mindig vannak rejtett lehetőségek, és a vállalkozók izgatottan várják a projekteket, de a várva várt fellendülés még nem kopogtat az ajtón. Az előrejelzések alapján az állami ösztönzőprogramok hatása 2025 második felében kezdődhet el igazán, ami új perspektívákat nyithat a szektor számára.
A legfrissebb adatok alapján 2025 márciusában az építőipari termelés volumene 3,4 százalékkal csökkent az előző évhez képest – tájékoztatott a Központi Statisztikai Hivatal.
A havi szintű változásokat illetően: a szezonális és munkanaphatással kiigazított adatok szerint az építőipar termelése márciusban 0,7%-kal túlszárnyalta a februári eredményeket.
Negyedéves viszonylatban pedig:
Az építőipar különböző szegmenseiben 2025 első negyedévében az egyéb építmények és a legnagyobb súlyt képviselő speciális szaképítések terén az árak 6,0%-kal növekedtek a 2024 első negyedévéhez képest. Ezzel szemben az épületek építése terén az áremelkedés 4,1%-ot tett ki.
Az építőipar termelői árai 2,2 százalékkal magasabbak voltak az előző, vagyis a 2024. negyedik negyedévinél - közölte a KSH.
Ismételten kedvezőtlen információk érkeztek az építőipar helyzetéről. Ugyanakkor a lakásépítési, bővítési és felújítási szegmensek pozitív jeleket mutatnak, köszönhetően a használtlakás-piac első negyedéves fellendülésének és az újra bevezetett állami támogatásoknak.
Természetesen! Itt van egy egyedi változata a szónak: "Viszont". Ha szeretnéd, hogy más kifejezéseket is átkonvertáljak, csak szólj!
Az adatokat Juhász Attila, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke, valamint az Újház Zrt. vezetője értékelte. 2025 első negyedévében a kiadott építési engedélyek száma 25 százalékkal emelkedett a 2024 első negyedévéhez viszonyítva. Ez a növekedés azonban kizárólag Budapestre összpontosul, így csak remélni lehet, hogy a vidéki városok és a kisebb települések is felzárkóznak ehhez a pozitív trendhez – tette hozzá.
Ami az építőanyagok forgalmát illeti: az Újház Zrt. forgalmi adatai azt mutatják, hogy az élénk évkezdet után lassul a forgalom növekedése, azaz a teljesítmény ebben a szegmensben sem tudott lendületes növekedési pályára állni. Az első hónapok bőven kétszámjegyű növekedése a szerkezetépítési anyagok és falazóelemek piacán azt jelezte, hogy legalább az építőipar kisvállalatai több megrendelésben reménykedhetnek a második félévben, de a növekedés áprilisban az alacsony bázishoz képest is csökkenésbe váltott - mondta a szakértő.
Az építőipar jelenlegi állapota vegyes képet mutat. Március hónapban éves szinten csökkenést tapasztaltunk, ugyanakkor havi bázison növekedés figyelhető meg. Az első negyedév összességében 5,7 százalékos visszaesést mutat a termelés terén, ám szezonálisan kiigazítva a negyedéves adatok 1,4 százalékos növekedést tükröznek. A szektor helyzetét némileg nehezíthette, hogy bár az idei március enyhébb volt, a tavalyihoz képest mégis hűvösebb és csapadékosabb időjárási körülményeket hozott, ami egyes építkezéseket akadályozhatott - nyilatkozta Molnár Dániel, a Gazdaságfejlesztési Ügynökség vezető elemzője.
Hozzátette, hogy az építőipar főbb szegmensei közül az épületek kivitelezésének volumene az előző évhez képest stagnál, ami részben a munkanapok számának növekedésével magyarázható. Havonta viszont egy 1,1 százalékos emelkedést tapasztaltunk a termelési volumenben, amit az alacsony bázis is támogathatott - valószínűleg a februári 5,2 százalékos visszaesés korrekciójáról van szó. Az épületek építése elsősorban a vállalati szektorhoz kapcsolódik, így a vállalati beruházási döntések alakulása nagy mértékben befolyásolja azt. Ezzel összefüggésben fontos kiemelni a gazdasági kilátásokkal kapcsolatos bizonytalanság hatását, amely óvatosságra intheti a döntéshozókat. Ezt alátámasztja, hogy a hónap végén a szerződésállomány is jelentős, 14,7 százalékos csökkenést mutatott éves összehasonlításban.
Az egyéb építmények építése ezzel szemben éves alapon nagyobb mértékben, 8,9 százalékkal esett vissza, és havi alapon is hasonló mérséklődést mért a KSH, amit viszont szintén jelentős részben a bázishatás eredményezett, februárban megugrott az építményfőcsoport termelési volumene. A szerződésállomány alapján a kilátások ebben a szegmensben kedvezőbbek, a március végi adatok 20,7 százalékos bővülést mutatnak, amely mögött az állami megrendelések húzódhatnak meg.
Az építőipari árak továbbra is számottevő emelkedést mutatnak, hiszen az idei év első negyedévében éves szinten 5,4, míg negyedéves összehasonlításban 2,2 százalékos növekedést regisztráltak a termelői árak. Ez a növekedés kétségtelenül figyelemre méltó, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy az ágazat teljesítménye folyamatosan a 2021-es szint alatt marad.
- Emelte ki Molnár Dániel.
Az építőipar jövőbeli kilátásai körüli bizonytalanság továbbra is jelen van. Azonban a rendelésállomány adatai azt mutatják, hogy az egyéb építmények terén a következő hónapokban jelentős növekedés várható. Eközben az épületek építése terén a gazdasági helyzet javulása segíthet a vállalatok beruházási kedvének fokozásában. Pozitív fejlemény, hogy létrejött az első megállapodás az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok között a vámok ügyében, és a kereskedelmi feszültségek is enyhültek Kína és az USA között. Továbbá, az orosz-ukrán háborúban a közvetlen béketárgyalások elindítása is reményre ad okot.
Az építőipari szakszövetség (ÉVOSZ) elnöke, Koji László, nemrégiben kifejezte aggodalmát az Indexnek adott interjújában, miszerint az építőipari kapacitások jelenleg a maximális határon működnek, ám a várt fellendülést még nem tapasztalhatjuk. Bár a kormány optimistán tekint a magyar gazdaság idei bővülésére, Koji László előrejelzése szerint 2025 első felében az építőipar számára nem várható jelentős előrelépés. E kijelentése mögött számos tényező áll, amelyek közül kiemelkednek a piaci trendek és a kereslet alakulása.
Ez a folyamat körülbelül fél évet igényel, tehát ha januárban megkezdődik, a kivitelezés csak a második félévben fog elindulni.
A KSH-adatokkal kapcsolatban elmondta: a havi bontás helyett célszerű inkább féléves időszakban vizsgálni az építésgazdaság trendjeit, ilyen távon ugyanis már mélyrehatóbb következtetéseket is le lehet vonni.