A befektetők feszülten figyelik Amerika leminősítésének következményeit, mivel úgy tűnik, hogy az ország egy fenntarthatatlan úton halad előre.

A Moody's péntek éjjeli döntése, amely során leminősítette az Egyesült Államok államadósságát, tovább növelte a kötvénybefektetők aggodalmait, különösen a folyamatosan emelkedő adósságterhek miatt. Mindeközben a Kongresszus egy jelentős adócsökkentési és kiadásnövelési csomag elfogadásán dolgozik – hívta fel a figyelmet a Reuters piaci elemzésében.

A hitelminősítő pénteken egy fokozattal rontotta Amerika korábban kiváló besorolását, az ország 36 billió dolláros adósságállományára hivatkozva. Ezzel a Moody's lett az utolsó nagy hitelminősítő, amely leminősítette az Egyesült Államokat, miután a Fitch 2023-ban, a Standard & Poor's pedig 2011-ben már megtette ugyanezt.

A döntés időzítése rendkívül kényes helyzetet teremt, hiszen a republikánusok által vezetett Kongresszus éppen egy átfogó adócsökkentési, kiadásnövelési és szociális háló reform csomag elfogadásán dolgozik. Ez a javaslat több ezer milliárd dollárral növelheti az amerikai adósságot, ami aggasztja a befektetőket. Az úgynevezett "Big Beautiful Bill" körüli zűrzavar és bizonytalanság tovább fokozza a piaci feszültségeket, még annak ellenére is, hogy a törvényjavaslat pénteken nem tudott átjutni egy kulcsfontosságú akadályon.

A kötvénypiac idén fokozott figyelemmel kíséri a washingtoni eseményeket, hiszen ezek jelentős hatással lehetnek a pénzügyi környezet alakulására.

- nyilatkozta Carol Schleif, a BMO Private Wealth vezető piaci stratégája, kiegészítve azzal, hogy

A Moody's leminősítése óvatosabb megközelítést válthat ki a befektetők körében.

A szakértők véleménye alapján a leminősítés jelentős hatással bír.

Az Egyesült Államokban mind az állami, mind a magánszektor számára emelkednek a hitelfelvételi költségek.

„Kérlek, formáld át a mondandódat egyedivé!” – javasolta Spencer Hakimian, a New York-i Tolou Capital Management alapítója.

A Felelős Szövetségi Költségvetési Bizottság, egy pártsemleges agytröszt becslése szerint a törvényjavaslat 2034-ig körülbelül 3,3 billió dollárral növelheti az ország adósságát, vagy akár 5,2 billió dollárral, ha a politikusok meghosszabbítják az ideiglenes rendelkezéseket.

A Moody's pénteken a döntését azzal magyarázta, hogy...

az egymást követő kormányzatok nem tudták megfordítani a magasabb költségvetési hiány és kamatkiadások trendjét, és nem hiszi, hogy a jelenleg mérlegelt költségvetési javaslatok jelentősen csökkentenék a hiányt.

A piaci árazásban is megjelenik az aggodalom – hívja fel a figyelmet a hírügynökség. Anthony Woodside, a Legal & General Investment Management America kötvénystratégiai vezetője kifejtette, hogy a 10 éves államkötvény hozamfelárának nemrégiben tapasztalt emelkedése részben a költségvetési aggodalmakra utal, amelyek a piacon jelenleg érezhetők.

A Fehér Ház határozottan visszautasította a törvényjavaslattal kapcsolatos fenntartásokat, és politikai motivációval vádolta meg a Moody's hitelminősítő intézetet a leminősítés kapcsán. Harrison Fields, az elnök különleges asszisztense és helyettes sajtótitkára egy hivatalos nyilatkozatban kifejtette:

A szakértők időnként tévednek, ahogyan Trump vámjaival kapcsolatban is hibásan ítéltek meg helyzeteket. Ezek a vámok ezer milliárd dolláros befektetéseket és rekord számú munkahelyet hoztak létre, mindezt ráadásul inflációs nyomás nélkül.

A piacon egyesek optimistán tekintenek a költségvetési kilátásokra, hiszen az új adócsomag révén javulásra számítanak, amelyet a vámbevételek és a kiadási ellentételezések hozzájárulása is segít. A Barclays legfrissebb becslése szerint a törvényjavaslat várhatóan 2 billió dollárral növeli a hiányt a következő dekád során, ami jelentős csökkenést jelent a Trump hivatalba lépése előtt prognosztizált 3,8 billió dolláros előrejelzéshez képest.

Az idő múlása egyre intenzívebbé válik, ahogy a fontos határidők közelednek. Mike Johnson, a képviselőház elnöke kifejezte kívánságát, hogy a Memorial Day (május 26.) előtt sikerüljön elfogadniuk a törvényjavaslatot. Eközben Scott Bessent pénzügyminiszter is sürgeti a törvényhozókat, hogy július közepéig emeljék meg a szövetségi kormány adósságlimitjét.

Az amerikai kormány januárban elérte a törvényes hitelfelvételi határát, és "rendkívüli intézkedéseket" kezdett alkalmazni, hogy ne lépje túl a limitet.

Bessent jelezte, hogy a kormány augusztusra elérheti azt az ominózus X-dátumot, amikor a rendelkezésre álló pénzeszközök kimerülnek, és már nem lesz elegendő forrás a kötelezettségek teljesítéséhez.

Anne Walsh, a Guggenheim Partners Investment Management befektetési igazgatója hangsúlyozza, hogy a költségvetési helyzet tartós javulásához elengedhetetlen a washingtoni döntéshozók aktív és céltudatos fellépése. Anélkül, hogy a kiadási szintek jelentős átalakítására kerülne sor, az Egyesült Államok költségvetési pályája valószínűleg nem fog kedvező irányba változni.

Related posts