Időhúzás? Talán megússza az orvos, aki nem nyújtott segítséget a kisfiúnak.
Az édesapa véleménye szerint elengedhetetlen, hogy a tévedéseket elkövető orvost elszámoltathassák.
"Az első gyanúsítotti kihallgatás után, ha két év és hat hónap elteltével nem történik érdemi nyomozati cselekmény, akkor az eljárást megszüntethetik. Félek, hogy ez a helyzet a kisfiam ügyében is bekövetkezik" - nyilatkozta a Blikknek Galsa Péter, aki szerint a nyomozás indokolatlanul elhúzódik már két éve.
(A legújabb információk itt találhatók)
A Blikk három évvel ezelőtt, 2022 januárjában számolt be arról, milyen elképesztő kálváriát járt végig 2021 decemberében egy házaspár a 10 hónapos, combtörést szenvedő kisfiukkal. Az otthonában megsérült és fájdalmasan síró Petikét a János Kórházban az orvosok nem látták el, mert röntgenfelvételek készítése nélkül úgy látták, a gyereknek semmi baja sincs.
A szülők másképp élték meg a helyzetet, hiszen a kisgyermek sírása egy percre sem csitult el. Másnap elindultak a Bethesda kórházba, amely a járásuk szerint illetékes volt, azonban ott hosszú órákon át várakoztak, és sajnos nem jutottak előre. Végül Petike háziorvosának közbenjárásával a Madarász utcai gyerekkórház felé vették az irányt. Ott a vizsgálatok és a röntgenfelvételek során kiderült, hogy a kisfiú combcsonttörést szenvedett.
Az apa az akkori cikkünk készítésekor azt hangsúlyozta lapunknak, hogy ő ugyan nem orvos, de az álláspontja szerint egy törött végtag nem megfelelő kezelése akár maradandó sérülést is okozhatott volna. Elmondta azt is, hogy a János Kórház eljárását embertelennek, tisztességtelennek és szakmaiatlannak gondolja, és hogy nem hagyja annyiban a fiával történteket. Így többek között panaszt tett a János Kórháznál, a rendőrségen pedig megtette a feljelentést, amelynek nyomán foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt el is rendelték a nyomozást.
A kórház 2022-ben válaszolt megkeresésünkre, jelezve, hogy a kis pácienst két orvos alaposan megvizsgálta. A röntgenfelvétel elmaradásának oka az volt, hogy a kisfiút nem akarták kitenni felesleges sugárterhelésnek. A szülők azonban kétségeiket fejezték ki ezzel kapcsolatban, és felvetették, hogy egy szülő miként képes orvosi szakértelem nélkül rejtett sérüléseket azonosítani.
A történteket nem csupán a szülők és a kórház képviselői látták eltérően, hanem a külső szakértők is. A Nemzeti Népegészségügyi Központ úgy véli, hogy a Petikét megvizsgáló orvosok alaposan és felelősségteljesen jártak el. Ezzel szemben a rendőrség által megbízott igazságügyi orvosszakértő arra a következtetésre jutott, hogy a János kórház traumatológiai osztályán a kisfiú nem kapta meg a szükséges és szakszerű ellátást, valamint az orvosi személyzet megszegte a szakmai normákat.
- Meggyőződésem, hogy már nincsenek olyan nyomozati cselekmények, amelyek elvégzése szükségszerű lenne, ugyanis megtörténtek a tanúkihallgatások, elkészültek a szakértői vélemények, azok szembesítése is megtörtént, és 2022. november 30. óta foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt gyanúsított az ügyben az egyik orvos - hangoztatta az édesapa.
Tavaly év végén dr. Galsa Péter a rendőrséghez fordult, kérve, hogy küldjék el neki az ügyben keletkezett legújabb nyomozati iratokat, amelyek még nem jutottak el a sértetthez. Fontos megjegyezni, hogy a sértettnek joga van hozzáférni az ügy teljes iratanyagához. Én, mint a sértett szülője, eddig még nem kaptam meg ezeket az iratokat, annak ellenére, hogy az ügyészség egyik határozata kifejezetten arra utasította a nyomozóhatóságot, hogy a sértett iratmegismerésre vonatkozó kérelmét prioritásként kezelje.
- Miért tartom ezt annyira lényegesnek? - tette fel a kérdést Galsa Péter. - Mert úgy vélem, hogy a rendőrök csupán időt nyernek, hogy a gyanúsított orvos elkerülhesse az eljárás következményeit. Véleményem szerint, ha valaki téved, különösen egy orvos, akkor elkerülhetetlen, hogy vállalja a felelősséget, és szembenézzen a következményekkel. Meg kell állnia a vádlottak padján, és a bíróságnak kell döntenie az ügyéről.
A BRFK részéről kérdéseinkre azt közölték, hogy a szükséges nyomozati cselekmények folyamatban vannak, a hozzátartozó pedig a korábbi érdeklődésekor, tavaly októberben tájékoztatást kapott a nyomozás állásáról.
A Fővárosi Főügyészség tájékoztatása szerint "a tényállás alapos és átfogó vizsgálata érdekében széleskörű szakértői bizonyítást kell végezni, amely jelenleg is folyamatban van. Az ügyészség álláspontja alapján a sértetti képviselő a jogszabály által meghatározott keretek között megkapta, valamint a jövőben is meg fogja kapni a szükséges iratokat és tájékoztatásokat."