Új irányzat: egyre több fiatal választja a szállodai életformát a bérlés helyett.

Sokan azt mondják, hogy ezáltal az életük lényegesen olcsóbbá és kényelmesebbé válik.
Kínában immár egyre több fiatal választja a szállodát állandó lakhatási megoldásként, mivel ez szerintük költséghatékonyabb és kényelmesebb, mint lakást bérelni vagy vásárolni.
Korábban már beszámoltunk egy nyolcfős kínai családról, aki egy luxusszállodában élnek Nanyangban azért, hogy így spóroljanak. Történetük akkor nagy visszhangot váltott ki, pedig nem egyedi eset. Valójában országszerte egyre többen választják lakhatási megoldásként a hoteleket, mivel ez nemcsak olcsóbb, mint lakást bérelni vagy vásárolni, hanem elkerülhető vele a bérbeadókkal való kapcsolattartás, kétes szerződések aláírása, valamint a közüzemi díjak fizetése vagy bármilyen takarítás. A legnagyobb hátrányok közé tartozik, hogy nem lehet átrendezni vagy főzni, de sok kínai fiatal számára ezek nem jelentős akadályok.
"Szociális szorongással élek, ezért a bérbeadókkal való kommunikáció számomra igazi kihívást jelent. Olyan, mint egy rémálom. Viszont ez a megoldás költséghatékony! Nincs szükség letétre, a közvetítői díjak is elmaradnak, ráadásul a közüzemi költségek is benne foglaltatnak. Takarítanom sem kell, a légkondicionáló mindig működik, és a környéken könnyen elérhető boltok, éttermek, sőt, egy metróállomás is található." - mesélte Hu Weiwei, a 24 éves sportoló.
Miután alaposan felmérte a kiadásait, Hu felfedezte, hogy egy bérelt lakás Tiencsinben körülbelül 1000 jüanba (nagyjából 49 ezer forintba) kerül havonta. Ezzel szemben, ha saját ingatlant választana, az 2000-3000 jüanba (98 ezer-148 ezer forintba) kerülne. Érdekes módon, egy hosszú távú szállodai tartózkodás mindössze 2500 jüan (körülbelül 123 ezer forint) havonta lenne, és figyelembe véve a szállodai élet számos előnyét és a viszonylag kisebb hátrányait, a választás nem tűnt nehéznek. Hu már több alkalommal is hosszabb ideig élt szállodákban Sanghajban és Szucsouban, most pedig szülővárosában, az északkeleti Csilin tartományban bérli a szállodai szobáját. Jelenleg nem látja indokoltnak, hogy a szállodai életformát feladja a közeljövőben.
Mások, mint például a 22 éves egyetemista, Tang Miaomiao, nagyra értékelik a szállodai személyzet kedvességét és a rövid távú tartózkodások előnyeit. "A hagyományos bérleteknél egy teljes havi díjat kell kifizetni, ami nem éri meg, ha csak pár napra marad az ember" - mondta.
A trend látszólag a világjárvány idején kezdődött, amikor sok szálloda módosította üzleti modelljét, hogy hosszú távú vendégeket szolgáljon ki egy olyan időszakban, amikor a turizmus és az üzleti utazások mélyponton voltak.
A kijárási tilalmak idején a szállodák hihetetlenül megfizethetővé váltak, gyakran olcsóbbak voltak, mint a hagyományos lakások. A szállodák számára üzemeltetési szempontból az állandó vendégek ideálisak. Kevésbé igényesek a szobák karbantartásával kapcsolatban.
Még egy olyan prémium szállodai élmény, mint a Marriott Sanghajban, amelynek ára 10 ezer jüan (körülbelül 493 ezer forint), elsőre talán borsosnak tűnik a lakásbérlésekkel összevetve. Azonban, ha alaposabban megvizsgáljuk a dolgot, észrevehetjük, hogy a parkolási díjak, a közüzemi költségek és a különféle kényelmi szolgáltatások figyelembevételével az árak versenyképesek. Ráadásul Marriott-tagsággal olyan exkluzív előnyöket élvezhetünk, mint a 24 órás edzőterem használata vagy a lélegzetelállító panoráma, ami csak még inkább fokozza a luxus élményt.