Egy újabb európai állam döntött úgy, hogy szigorítja az iskolákban a mobiltelefonok használatát.

Augusztus elsejétől Finnországban új szabályozás lép életbe, amely a diákok mobiltelefon-használatát korlátozza. A következő tanév során a tanulók csupán tanulmányi célokra vagy egészségügyi indokokkal használhatják mobiljaikat. A törvény ellenzői viszont úgy vélik, hogy a tilalmat a szünetekre is ki kellene terjeszteni, hogy a fiatalok valóban elmerülhessenek a közvetlen társas kapcsolatokban.

A The Guardian beszámolója szerint a finn parlament kedden elfogadta azokat a módosításokat, amelyek augusztus 1-jétől lépnek életbe, és amelyek jelentős korlátozásokat vezetnek be a mobileszközök tanórák alatti használatára vonatkozóan.

Az új előírások szerint a diákok a tanórák során kizárólag tanulmányi célokra vagy egészségügyi indokok alapján vehetik elő mobiltelefonjaikat.

Amennyiben egy diák a mobiltelefonjával zavarja a tanítás vagy a tanulás menetét, az igazgatónak vagy a tanárnak jogában állhat azt konfiskálni. Az iskoláknak szükségszerű, hogy világos irányelveket hozzanak létre a mobileszközök használatára és tárolására, különös figyelmet fordítva a tanórák, étkezések és szünetek időszakaira.

A finn oktatási miniszter, Anders Adlercreutz decemberben azt mondta, hogy az iskolák feladata "nemcsak a tudás, hanem például a szociális készségek oktatása is". Az YLE műsorszolgáltatónak azt mondta: "Remélem, hogy ennek révén talán többet játszanánk a szünetekben, és többet beszélgetnénk szemtől szemben, nem csak mobiltelefonon keresztül".

Az év kezdetén Dánia bejelentette, hogy a mobiltelefonok használatát megtiltja az iskolákban. Rasmus Meyer, az ország jóléti bizottságának vezetője hangsúlyozta, hogy ez a lépés elengedhetetlen ahhoz, hogy megvédjék az intézményeket a digitális platformok eluralkodásától.

A dán bizottság felfedezte, hogy a fiatalok körében a közösségi média iránti érdeklődés rendkívül magas: az országban a 13 évesnél fiatalabbak 94%-a már aktív profillal rendelkezik. Ez figyelembe véve, hogy sok közösségi médiaplatformon a minimális korhatár ennél magasabb, meglepő adat. Ezen kívül a 9 és 14 év közötti fiatalok átlagosan napi három órát töltenek el a TikTok és a YouTube világában, ami jelzi, hogy ezek a platformok jelentős szerepet játszanak a mindennapi életükben.

Franciaország, mint a mobiltelefon-használat korlátozását bevezető országok egyik éllovasa, 2018-ban döntött úgy, hogy általános és középiskolás diákok számára megtiltja a telefonok használatát az iskola területén. Ezen kívül a fiatalabb generációk, egészen 15 éves korig, "digitális szünetet" élhetnek meg, hogy elkerüljék a folyamatos online jelenlétet. Norvégia szintén jelentős lépéseket tett, nemrégiben bejelentve, hogy a közösségi médián belül szigorú, 15 éves alsó korhatárt vezet be. A norvég kormány álláspontja szerint a technológiai vállalatok tevékenységei gyakran a kisgyermekek agyának egészsége ellen irányulnak.

Tavaly nyáron életbe lépett egy új kormányrendelet Magyarországon, amely az iskolai mobiltelefon-használatot szigorítja. A rendelkezés szerint a diákoknak a tanítás megkezdése előtt le kell adniuk telefonjaikat, és csak az órák befejezésekor vehetik át őket újra.

Görögországban szeptembertől kezdve életbe lépett egy új szabályozás, amely megtiltja a mobiltelefonok használatát az iskolákban. Azok a diákok, akik nem tartják be ezt a rendelkezést, egy napra kizárásra kerülnek az intézményből. A görög kormány célja ezzel az intézkedéssel, hogy a tanulók figyelmét teljes mértékben a tanulmányokra irányítsa, ezzel elősegítve a hatékonyabb tanulási folyamatokat.

Hollandiában az érvényes szabályozás értelmében már több mint egy éve tilos a középiskolásoknak a tanítás alatt elővenniük mobiltelefonjaikat. Olaszország e téren a legszigorúbb, hiszen már 2007 óta érvényben van a telefonok használatának tilalma az iskolai órák alatt. Angliában pedig tavaly február óta létezik egy olyan irányelv, amely megtiltja a diákoknak, hogy a tanítási napon használják telefonjaikat, ám a konkrét szabályok betartása az intézmények vezetőire van bízva, akik saját telefonhasználati politikájukat alakíthatják ki.

Portugália kompromisszumos megoldással kísérletezik: havonta több telefonmentes napot vezet be az iskolákban, míg Spanyolországban egyes autonóm régiókban iskolai tilalmat rendeltek el, de az egész országban ez nincs érvényben.

Related posts