Kapu Tibor, az űrkutatás kiemelkedő alakja, hamarosan a szakma nagyköveteként lép színre. Számos jelentős vállalat mutatott érdeklődést a magyar űrkutatási kísérletek iránt, amelyek új lehetőségeket és innovatív megoldásokat kínálnak a globális tudományos

Kedden landol a Dragon NASA űrkapszula, amelyben négy asztronauta, köztük Kapu Tibor, a magyar űrhajós is helyet kapott. A háromhetes küldetés során gyűjtött adatok elemzése hónapokig fog tartani, ugyanakkor a magyar egyetemek és kutatóintézetek által végzett kísérletek iránti érdeklődés számos nemzetközi szervezet és vállalat részéről megnövekedett. Ferencz Orsolya, a HUNOR program vezetője az Indexnek elárulta, hogy több partner további együttműködési lehetőségeket is felajánlott.

Hétfőn Kapu Tibor űrhajós és az Axiom Space 4-es missziója megkezdte a visszatérést a Földre. A tervek szerint a Dragon űrkapszula ma délelőtt fél 12 körül Kalifornia partjainál landol a Csendes-óceánon. Korábban a SpaceX űrhajóját használó asztronauták Florida közelében, az Egyesült Államok keleti partvidékén érték el a Földet.

Kapu Tibor visszaútja körülbelül 22 óráig tart, amelynek során a Dragon pályasüllyesztő manőversorozatot hajt végre, ezzel tudják az űrhajósok a Föld körül húzódó útvonalat a kívánt leszállási helyzetbe igazítani. A kapszula körülbelül 27 km/órás sebességre fékezve érkezik majd a vízbe.

A nemzetközi visszhangokat figyelembe véve nyilvánvaló, hogy a HUNOR program kiemelkedő sikereket könyvelhet el. A magyar űrhajós által végrehajtott kísérletek a világűrben rendkívül értékes tudományos tartalommal bírnak, és jelentős hozzájárulást jelentenek a globális űrkutatás fejlődéséhez.

- nyilatkozta az Indexnek Ferencz Orsolya. A HUNOR program vezetője szerint a 3 hetes küldetést jól ki tudta használni a magyar űrhajós. A nemzetközi reakciók, a kísérletek pozitív fogadtatása és visszhangja, valamint a felajánlott további együttműködési javaslatok a nemzetközi szakemberek részéről mutatják, hogy ez egy komoly eredmény volt.

Magyar egyetemek és kutatóközpontok mintegy 30 projekttel vesznek részt a HUNOR programban. Ahogy arról korábban írtunk, például a Szegedi Tudományegyetem kutatói három kísérletet végeztek az űrben. Kónya Zoltán, az SZTE rektorhelyettese az Indexnek elmondta: Kapu Tibor landolása után kapják meg a mintákat, és ezt követően kezdődik meg az adatok feldolgozása.

Úgy tűnik, hogy a repülés utáni feldolgozás időtartama legalább fél év, de egyesek szerint akár egy évre is elhúzódhat.

- fűzte hozzá a rektor-helyettes.

A HUNOR program irányítója, Ferencz Orsolya hangsúlyozta, hogy a kísérletgazdákkal egyéni szinten fogják elemezni az elért eredményeket. Az összesen 25-30 projekt közül több is felhívta a nemzetközi tudományos közvélemény figyelmét.

A nemzetközi partnereink és számos űrkutatással foglalkozó vállalat újabb együttműködési lehetőségeket kínáltak, mivel szándékukban áll folytatni a közös projektjeinket. Ezen együttműködés tudományos szempontból messze túlmutat a jelenlegi küldetés keretein.

- árulta el Ferencz Orsolya.

Nyílt titok, hogy az űrkutatási projektek egyik fő célkitűzése a Hold és a Mars felfedezése és meghódítása. A Debreceni Egyetem innovatív növénykísérletei ezek mellett több cél szolgálatában állnak: egyrészt a földi mezőgazdaság számára kívánják megkönnyíteni a klímaváltozással járó új kihívásokra való reagálást, másrészt pedig lehetőséget biztosítanak arra, hogy a világűrben hosszabb időt eltöltő emberi küldetések során a résztvevők saját maguk termelhessék ki az élelmiszert.

A landolás után az űrhajósokat és az űrkapszulát gondosan partra szállítják. A kaliforniai földről légi úton érkeznek meg a texasi Houstonba, ahol alapos egészségügyi vizsgálatok várnak rájuk. Ezt követően indul el a program regenerációs szakasza, amely lehetőséget biztosít a csapat számára a felkészülésre a következő kihívásokra.

A második magyar űrhajós hazatérése után izgalmas kihívások várnak ránk, hiszen a HUNOR Program folytatása következik. Mostantól a kutatás-fejlesztési eredmények alapos elemzésére összpontosítunk.

"Kapu Tibor innentől fogva ennek a szakterületnek a nagyköveteként fog tevékenykedni egész életén át, akárcsak a többi űrhajós" - hangsúlyozta az űrkutató-politikus, emlékeztetve arra, hogy Farkas Bertalan már 45 éve elkötelezetten dolgozik a tudományos ismeretek népszerűsítése érdekében.

Related posts