Karácsonyi mesék a Fehér Ház falai között A Fehér Ház nem csupán politikai események színhelye, hanem a karácsonyi varázslat otthona is. Itt, a nemzet szívében, a hópelyhek tánca és a gyertyák melege együtt teremt különleges atmoszférát, amely tele van t

Az egymárkás találmányból 21 és fél milliót sikerült eladni

Az amerikaiak karácsonyi ünneplése különbözik a miénktől, hiszen náluk a november végén megrendezett hálaadás napja a legfontosabb családi esemény. Ez a hagyományos ünnep a közös étkezésről és a hála kifejezéséről szól, ami megalapozza a karácsonyi időszakot. Az amerikai karácsony színesebb és vidámabb hangulatban telik, tele fényekkel és ünnepi díszekkel, de a szeretet és a meghittség ott is jelen van. Az ünnepek varázsa mindenütt megnyilvánul, bár formája és szokásai eltérőek.

A karácsonyfa állításának amerikai hagyománya viszonylag fiatalnak számít. Az első fenyőfa 1891-ben került a Fehér Ház elé Washingtonban, egy esemény, amely megalapozta az ünnepi hangulatot az Egyesült Államokban. A fák díszítésében forradalmi újítást jelentettek az első színes üveggömbök, amelyeket német üvegfúvók készítettek. Ez a fejlődés igazi áttörést hozott az ünnepi dekoráció világában, hiszen korábban az arany- és ezüstpapírba csomagolt almák voltak a legfőbb díszek. A színes gömbök megjelenése új színt és életet vitt a karácsonyi ünneplésbe.

Manapság egy átlagos amerikai karácsonyfán nem találhatóak a hagyományos szaloncukrok vagy csillagszórók. Ehelyett a fa gazdagon díszítve mikulásvirággal, rubinszalaggal készült koszorúval, számtalan ólomkatonával és legalább egy plüssmackóval, azaz Teddy Bear-rel pompázik.

A mikulásvirág, más néven poinsettia, Mexikó lenyűgöző növényvilágának egyik csodája. E csodás, skarlátvörös virágot 1825-ben egy Joel Robert Poinsett nevű diplomata népszerűsítette, aki ajándékba küldött belőle az Egyesült Államok 6. elnökének, John Quincy Adamsnek. Poinsett volt az első amerikai nagykövet Mexikóban, ahol éppen véres polgárháború zajlott. Mandátuma alatt felfedezőútra indult, hogy különféle új növényfajtákat találjon, és ekkor bukkant rá erre a gyönyörű vörösbokorra. Néhány hajtást magával vitt, és így kezdődött a mikulásvirág története az Egyesült Államokban. A múlt század elején Kaliforniában kezdték el a mikulásvirág tömeges termesztését, míg Európába az 1920-as években érkezett meg. Érdekes, hogy a virágot a hatvanas évekig csupán vágott formában ismerték, manapság viszont már kizárólag cserepes növényként találkozhatunk vele. A mikulásvirág különleges szépsége és ünnepi szelleme miatt azóta is népszerű dísznövény a karácsonyi időszakban.

A rubinszalaggal díszített koszorú története Thomas Jeffersonhoz, az Egyesült Államok harmadik elnökéhez kapcsolódik. Ő volt az első, aki karácsony este a Fehér Házban gyerekeket hívott össze, hogy együtt ünnepeljék az alkalmat. A gyerekek szórakoztatásáról édes-bús hegedűszó gondoskodott, miközben az ajándékokat rubinszínű szalaggal kötötte át, így varázsolva különlegessé az ünnepi pillanatokat.

Az ólomkatonák a 16. elnökhöz, a legendás Abraham Licolnhoz kapcsolódnak. Állítólag egy karácsonyon átszaladt a Fehér Házból egy közeli boltba, és egy egész századot vásárolt a fiának. Vagyis az ólomkatonák Abraham Lincoln óta pózolnak a fán, illetve állomásoznak a fa alatt.

A Teddy Bear története szorosan összefonódik Theodore Roosevelt, az Egyesült Államok 26. elnökének nevével. 1902 novemberében Roosevelt egy Mississippi állambeli konferencián tartózkodott, ahol a szünetben vadászatra invitálták. A helyi lakosok, hogy kedvére tegyenek, egy fiatal medvére akarták ráirányítani a figyelmét, akit fához kötöztek, hogy könnyű célpontként szolgáljon. Az elnök azonban nem volt hajlandó lőni; inkább úgy döntött, hogy az állatot szabadon engedi. Az esemény másnapján a The Washington Post címoldalán megjelent egy karikatúra, amelyen a megkötözött medvebocs rémült szemekkel bámul, míg a méltóságteljes elnök leeresztett fegyverrel, szánakozva elfordul tőle. Ezzel a gesztussal Roosevelt nemcsak az állatok védelme mellett állt ki, hanem egy új szimbólumot is teremtett, amely a jóság és a gyengédség megtestesítője lett: a Teddy Bear.

A rajz megtette a hatását. Morris Michtom brooklyni cukrász saját ké­szí­tésű, kitömött mackót tett a ki­rakatába, nyakában egy táblával: Teddy Bear (Teddy mackó). A népek valósággal megostromolták az üzletet, ezért Michtom rövidúton átnyergelt a cukorkákról a játékmackókra. Egyébként Roosevelt is profitált a macikból: újraválasztási kampányában egy játékmackót használt kabalafigurának. Az ötlet fényesen bevált, hiszen a kampány végén másodszorra is elnökké választották.

Related posts