Karikó 70! - Kisújszállás ünnepli Nobel-díjasát!
Kisújszállás városa különleges módon köszönti a 70. születésnapját ünneplő Karikó Katalint. Magyarország első női Nobel-díjasa, aki az alföldi városban töltötte gyermekkorát és járta iskoláit, méltó elismerésben részesül. A település számos programmal készül, köztük egy új ösztöndíjprogrammal, dísztáblák felállításával, valamint egy közönségtalálkozóval, hogy megemlékezzen díszpolgáráról és életművéről.
Karikó Katalin 1955. január 17-én látta meg a napvilágot Szolnokon, de életének jelentős része Kisújszálláshoz fűződik, ahol gyermekkora telt, és ott tanulta meg az alapokat az iskolapadban. Az alföldi város számos emléket és élményt őriz, amelyek meghatározó szerepet játszottak a későbbi pályafutásában.
Az Arany János Általános Iskola nyolcadikos diákjaként országos biológiai versenyt nyert, ami már fiatalon megerősítette érdeklődését az élővilág iránt. Ezt követően a Móricz Zsigmond Gimnáziumban folytatta tanulmányait, ahol még mélyebb szakmai ismeretekre tett szert a biológia területén. E fejlődésében kulcsszerepet játszott Tóth Albert tanár úr, akinek tanítását és támogatását későbbi tudományos karrierje során is nagyra értékelte. Fontos élmény volt számára, hogy a Jermy Gusztáv szakkör tagjaként már fiatalon kapcsolatba léphetett olyan neves tudósokkal, mint Selye János és Szentgyörgyi Albert, ami tovább inspirálta őt a kutatás iránti elköteleződésében.
Számára egyértelmű volt, hogy a továbbtanulása során a biológia és a kutatások kerülnek a középpontba. Kiemelkedő teljesítményének köszönhetően maximális pontszámmal nyert felvételt a szegedi József Attila Tudományegyetem Természettudományi Karának biológia szakára. Itt még inkább felerősödött benne a kutatás iránti szenvedély, amely új távlatokat nyitott meg előtte.
1978-ban MTA-ösztöndíjas kutatóként kezdte pályafutását a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban. Azonban 1985-ben, a létszámcsökkentések következtében el kellett hagynia a munkahelyét. Férjével, Francia Bélával közösen úgy határoztak, hogy új kihívások elé néznek, és az Egyesült Államokban próbálnak szerencsét. A család, kislányukkal, Zsuzsival, aki később az amerikai evezős válogatott büszke tagjaként kétszer is olimpiai érmet szerzett, átkelt a tengerentúlon, új életet kezdve.
Először Philadelphiában, majd Washingtonban kutatott, aztán ismét visszatértek Philadelphiába, ahol a Pennsylvaniai Egyetemen először foglalkozott mRNS-kutatással. Ez kulcsfontosságúnak bizonyult további pályafutását illetően, hiszen ezen technológia volt az alapja és kulcsa a 2020-ban kitört világjárvány elleni forradalmi jelentőségű oltóanyag kifejlesztésének, melynek köszönhetően több millió ember életét sikerült megmenteni.
Karikó Katalin február 15-én hazalátogat Kisújszállásra, és egy közönségtalálkozó keretein belül élménybeszámolót és dedikálást tart. E jeles alkalomból Kisújszállás Város Önkormányzata, valamint a Városvédő és -Szépítő Egyesület közösen egyedi tervezésű várostáblát állít díszpolgárának, melyet ő maga avat majd fel.
A Városi Ösztöndíj Alapítvány az év eleji kuratóriumi ülésén jelentős változtatásokat eszközölt eddigi ösztöndíj-programjában. Karikó Katalin szakmai tanácsait figyelembe véve, az alapítvány minden évben egymillió forinttal honorálja azt a pályázót, aki kisújszállási gyökerekkel rendelkezik, vagy a városhoz kapcsolódó tudományos kutatómunkát végez.
Mindent elárul díszpolgárunk személyiségéről és szerénységéről, hogy nem szerette volna ha róla nevezzük el ezt az új ösztöndíjat, amely így az ő javaslastára - amint azt a testület január végi ülésén elfogadja - a "Kisújszállás kutatója" címet kapja
„Karikó Katalin életműve nem csupán városunk, hanem az egész magyar nemzet büszkesége” – hangsúlyozta Szűcs Tamás polgármester, aki ezzel is kiemelte a tudós jelentőségét.