Készüljön fel, mert a bűnözők izgatottan várják az ünnepi időszakot!

Idén rekordméretű hasznot húzhatnak az internetes csalók, amennyiben nem vagyunk elég óvatosak az ünnepi ajándékvásárlás során. Zala Mihály, az EY kibervédelmi üzletágának vezetője, valamint Bor Olivér, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságától szerződtetett kiberszakértő, megosztották velünk, hogyan csökkenthetjük a karácsonyi vásárláskor felmerülő kockázatokat. Az ünnepi időszak forgalma rendkívül magas, így nem meglepő, hogy az online bűnözők is fokozottan készülnek erre az időszakra.

Az év végén, azaz az utolsó három hónapban globális szinten akár 30%-kal is nőhet az e-kereskedelem, ami azt jelenti, hogy ilyenkor költjük el a legnagyobb összegeket, és egyre több terméket vásárolunk online. Ezzel párhuzamosan tavaly körülbelül 30 milliárd forintnyi kár érte a magyar vásárlókat különféle internetes csalások következtében. Ez napi szinten mintegy 80 millió forintot jelent, amelyet a kiberbűnözők csaltak ki a gyanútlan felhasználóktól a Statista és a Medium kutatásai alapján.

A pontos adatok tükrében elmondhatjuk, hogy tavaly az online csalók összesen 23,2 milliárd forintnyi kárt okoztak a számlatulajdonosoknak. Az idei év első három hónapjában a bűncselekmények száma tovább nőtt: a csalók 4277 alkalommal mintegy 5,4 milliárd forintot csaltak el áldozataiktól. Az idei első negyedévben 65%-kal több ilyen eset történt, mint a tavalyi év hasonló időszakában. A bankkártyás visszaélések száma is aggasztóan emelkedett, megközelítve az 57 ezret, amelyek során az elkövetők összesen 2,7 milliárd forintnyi kárt okoztak.

Augusztus 1-jén hatályba lépett az online csalások elleni törvény, amely felgyorsította a bankok közötti információcserét. Az új jogszabály segítségével követni tudják az elcsalt összeget, és gyorsan beavatkozhatnak, a pénzt befagyaszthatják.

2025 nyarától Magyarországon elindul egy innovatív visszaélésszűrő rendszer, amely a fizetési szokások folyamatos monitorozásával és öntanuló algoritmusok segítségével képes lesz azonosítani a csalásgyanús tranzakciókat - tájékoztatta a közvéleményt a Nemzetgazdasági Minisztérium.

Bor Olivér rámutat, hogy ilyen helyzetekben gyakran felerősödnek az érzelmeink, ami miatt könnyebben elkalandozhat a figyelmünk. Ekkor megtörténhet, hogy rákattintunk olyan ajánlatokra vagy linkekre, amelyekre egyébként nem lenne szabad. Az elkövetők pedig jól tudnak ezzel a jelenséggel élni.

Az EY friss globális kutatása is rámutat arra, hogy vevők kétharmada a lehető legjobb ajánlatokat és a legnagyobb leértékeléseket keresi az ünnepek során. Emiatt pedig sokkal könnyebben bedőlhetnek a kamu, hatalmas árelőnyt ígérő akcióknak.

Ám nem csak a hamis ajánlatokra és a silány minőségű termékekre kell vigyázni. Az sms-ben, emailben érkező kéretlen üzenetek és a közösségi média bejegyzések között felugró akciók manapság már annyira megtévesztőek lehetnek, hogy a gyakorlott felhasználók számára is valódinak tűnhet egy-egy rosszindulatú megkeresés vagy promóció.

"Az ünnepi időszakban elszaporodó online csalásokat nagyon gyakran a fogyasztók figyelmetlensége és a hirtelen impulzus-vásárlások teszik lehetővé" - emelte ki Zala Mihály. Ráadásul az ünnepi rohanásban nemcsak az anyagi veszteség kockázata ugrik meg, hanem a személyes adatokkal való visszaélés lehetősége is, aminek aztán még komolyabb következményei lehetnek.

Az ünnepi szezonban számos online átverés bukkanna fel, amelyek közül a leggyakoribbak a következők:

Bor Olivér a fentiek kapcsán kiemelte, hogy a gyanúsan vonzó, túl szépnek tűnő árak, valamint a sürgető cselekvésre ösztönző üzenetek mindig megérdemlik a részletes ellenőrzést.

A szakértők ajánlásai alapján az ünnepi időszakban az alábbi lépésekkel mérsékelhetjük a kiberkockázatokat:

Az online bűnözés világa folyamatosan fejlődik, így a vásárlóknak is ébernek és tudatosnak kell lenniük minden internetes tranzakció során. "A legjobb védekezés a csalások ellen a megelőzés, amely az online vásárlás során azt jelenti, hogy mindig alaposan mérlegelni kell a helyzetet és az eladó megbízhatóságát, mielőtt kattintanánk vagy adatokat adnánk meg" - hívta fel a figyelmet Zala Mihály.

Related posts