Feltárult, hogy mekkora osztalékot oszt ki a Graphisoft Park.

Annak ellenére, hogy a kihasználtság mértéke enyhén csökkent, a Graphisoft Park kulcsfontosságú pénzügyi mutatói tavaly továbbra is növekedtek. Azonban a menedzsment a jövőben már nem tervezi figyelembe venni az egyszeri tételek hatását, így várhatóan mérséklődhetnek a bevételek és a profitok. A legfrissebb jelentésben az igazgatóság bemutatta osztalékjavaslatát is, amely alapján a közgyűlésnek 71 eurocent kifizetését fogják ajánlani a tavalyi teljesítmény alapján.
A Graphisoft Park 2024 végén 94 százalékos kihasználtsággal büszkélkedhet, ami bár 1 százalékponttal kevesebb az első félévhez viszonyítva, mégis jóval meghaladja a budapesti irodapiac jelenlegi 86 százalékos átlagát.
A második félévben a Park két jelentős bérlőjével, az SAP Hungary Kft-vel további 10 évre, míg a Graphisoft SE szoftvervállalkozással további 5 évre újította meg bérleti szerződéseit, melynek hatására az átlagos hátralevő bérleti időtartam (WAULT) közel 5 évre nőtt. 2025 februárjában egy további nagy bérlő hosszabbította meg 3 500 m2 -re szóló bérleti szerződését újabb 5 évvel, hozzájárulva a WAULT értékének növeléséhez. A bérlők elköteleződését ennél is jobban tükröző szám az egyes bérlők első bérleti szerződéskötése óta eltelt időtartam átlagos értéke, amely továbbra is stabilan 15 év felett van.
A tavalyi "pro forma" eredmények igen pozitív tendenciát mutattak: a kihasználtság enyhe csökkenése ellenére az euró alapú indexálásnak köszönhetően a bérleti díjbevételek több mint 400 ezer euróval, azaz 2,5 százalékkal túlszárnyalták az előző év teljesítményét.
A működési költségek tavaly 15%-kal emelkedtek, elsősorban az inflációs díjemelések következtében. A régebbi eszközök leírása miatt az értékcsökkenés 7%-kal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A pénzügyi eredmények viszont kedvezőtlenebbül alakultak: a hiteltörlesztések nyomán csökkenő tőkekintlévőség után a fizetendő kamatok csökkentek, ám a megváltozott kamatkörnyezet következtében a szabad pénzeszközökre realizált kamatbevétel jelentősen elmaradt a tavalyi kiemelkedő szinttől. Ráadásul a forint gyengülése miatt a forintban tartott eszközökön árfolyamveszteségek is keletkeztek. A nyereségadó pedig a társaság által az előző években végzett innovációs járulékfizetési kötelezettség önellenőrzése nyomán több mint 340 ezer euróval emelkedett.
Ezeknek a tényezőknek a kombinált hatásaként 2024-re az EBITDA 4%-kal, vagyis 600 ezer euróval fogja túlszárnyalni az előző év eredményeit.
A pro forma nettó eredmény 7,96 millió euró, mely mintegy 100 ezer euróval, 1 százalékkal haladja meg az előző év - egyszeri tételeknek is köszönhető - kiemelkedően magas eredményét.
A stabil teljesítmény részben a Graphisoft Park erős bérlői bázisának köszönhető. A budapesti irodapiacon tapasztalható üresedési arányok, amelyek az elmúlt években jellemzőek voltak, itt nem mutatkoztak meg. Ez a tény, a bérleti díjak indexálásának csökkenése ellenére is hozzájárult az árbevétel kedvező alakulásához. Továbbá néhány bérlő, aki a szerződésének lejárta előtt csökkentette a bérelt területét, egyszeri kompenzációt fizetett, ami szintén jótékony hatással volt az idei nettó eredményre. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ez a jövőbeli időszakok eredményéből hiányozni fog.
Mindezek alapján, az igazgatótanács a 2024. évi pro forma eredmény 90 százaléknak megfelelő, mintegy 7,2 millió euró, tehát hozzávetőleg törzsrészvényenként 71 eurocent osztalék kifizetésére tervez javaslatot tenni a közgyűlés felé.
A Graphisoft Park részvénye tegnap 12,8 eurón végzett, ami alapján az osztalékjavaslat 5,54%-os osztalékhozamot sugall.
2025-re a gazdasági bizonytalanságok következtében újabb üresedések jelentkezhetnek, különösen néhány bérlő területcsökkentési igénye miatt. A cég anticipálja az indexálás lassulását is. Az utóbbi két évben tapasztalt egyszeri eredményekhez hasonló események, mint például a szerződések előtti területcsökkentésért fizetett kompenzációs díjak, 2025-ben már nem várhatóak. A jövőbeli előrejelzések során figyelembe vették a működési költségek növekvő inflációját, valamint az ESG célok eléréséhez szükséges folyamatos fejlesztések következtében az értékcsökkenés ütemének stagnálását.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ