Kilenc alkalommal sújtotta fagy a gyümölcsöst, és a gazda türelme végleg elfogyott.

Végső kétségbeesésében a nyírbátori gazda a legszélsőségesebb megoldásra szánta el magát.

Az április elején bekövetkezett hirtelen hidegfront jelentős károkat idézett elő a térség gyümölcsöseiben – számolt be róla a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Hírportál.

A gazdák a jégvédelmi hálók kibontásával, füstöléssel, fagyvédelmi gyertya alkalmazásával, fagyvédelmi öntözéssel próbálták megelőzni a gyümölcsösük károsodását - változó, de inkább kevés sikerrel.

Rácz Imre, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) vármegyei vezetője már korábban kifejezte, hogy a gyümölcstermesztők számára ebben az évben a profit elérése szinte lehetetlen küldetésnek tűnik. Helyette inkább a túlélésre összpontosítanak, remélve, hogy átvészelik a nehéz időszakot.

A minőségi termés csökkenése miatt jelentős bevételkiesés várható, és az utóbbi évtized során könnyebben hozzáférhetővé vált hitelek törlesztése komoly kihívások elé állíthatja a termelőket.

- emelte ki Rácz Imre.

A NAK vármegyei elnöke hozzátette, a korai fajok és fajták esetében nagy valószínűséggel legalább 80 százalékos, de akár még nagyobb károk is keletkezett majdnem minden gyümölcsösben, a később virágzó és érő fajok talán kisebb mértékben károsodtak.

Balla István 25 hektáros almaültetvénye április elején sajnos fagy áldozatává vált. A nyírbátori gazda a portálnak nyilatkozva elárulta, hogy ez már nem első alkalom, hogy ilyen kár éri a gyümölcsöst, és valószínűleg nem is az utolsó.

Az almafáim mellett az akácosomban is jelentős fagykár ütötte fel a fejét. Az almák teljesen tönkrementek, míg az akácok mintha sakktáblán állnának, soronként fagyottak le.

- számolt be a gazdálkodó.

Megjegyezte, hogy az utolsó tíz év során kilencszer is megfagyott az almája. István úgy véli, hogy a gyümölcságazatban, a szélsőséges időjárási körülmények következtében, óriási a kockázat. Ha elkerüli a fagyot és van termés, akkor viszont az árak alacsonyak.

Sarkvidéki eredetű, nagyon hideg levegő érte el Európa nagy részét, így hazánkat is április elején. Ez a gyümölcsösökre azért is jelentett különösen nagy veszélyt, mert az előző 10-14 napban jó idő volt, és a korai gyümölcsfajok (kajszibarack, őszibarack, naspolya, mandula) vagy fajták (Jonagold, Idared, Jonatán) esetében a bimbók már nem eléggé védték a termő virágrészeket, így azok nagy mértékben károsodtak.

A vármegye egyes területein a leghidegebb hőmérséklet elérte a -9 Celsius fokot, emellett pedig akadtak olyan hosszabb időszakok is, amikor a hőmérő higanyszála 6-8 órán át -4 Celsius fok alatt stagnált.

A levegőréteg teljes magasságában, akár 50 méteres magasságig is, hideg időjárás uralkodott, ami megnehezítette a fagyvédelmi berendezések, például a szélgépek működését. Ezek a berendezések nem voltak képesek hatékonyan vegyíteni a meleg és a hideg levegőt, így nem tudtak eredményesen segíteni a fagy elleni védekezésben.

Ahogy korábban írtuk, az áprilisi fagykárok miatt kárenyhítésért lehet folyamodni a gazdáknak. Somogyban már márciusban megtépázta a fagy a barackfákat, ezért a méhek sem poroznak. Arról is írtunk korábban, hogyan védhetjük hatékonyan a rügyező növényeket a fagytól.

Related posts