Az űrállomás ajtaján átlépve az asztronauták szabadon lebegtek a végtelen űr sötétjében, ahol a csillagok fénye tündökölt körülöttük.

Először valósult meg közös űrséta a Starliner űrhajó asztronautái számára, miután hét hónapot töltöttek a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) – számolt be róla a The Guardian. Sunita Williams és Butch Wilmore 420 kilométeres magasságban, Spanyolország fölött léptek ki az űrbe.

A világűr mélyén végzett tevékenységük középpontjában az ISS fenntartása állt, emellett pedig azt kutatták, hogy a Földről származó mikroorganizmusok közül melyek képesek túlélni az űr zord körülményeit.

Williams számára ez nem volt az első élménye az űrséták világában; mindössze két héttel ezelőtt, január 16-án már járt az űrállomás határain túl. Akkor Nick Hague társaságában vállalkoztak a NICER röntgenteleszkóp karbantartására, közösen végezve el a szükséges javításokat.

Sunita Williams és Butch Wilmore 2024. június 5-én indultak a Nemzetközi Űrállomásra, eredetileg csupán egy hétre tervezték az ott tartózkodásukat. Az űrrepülés során azonban váratlan héliumszivárgást észleltek az űrhajó műszerei, ami miatt az 28 manőverező hajtóműből öt leállt. A problémák miatt a NASA végül úgy határozott, hogy a Starlinert utasok nélkül küldi vissza a Földre. A legfrissebb információk szerint Williams és Wilmore legkorábban 2025 márciusában térhet haza, ezzel pedig kilenc hónapot töltenek az űrben.

Donald Trump azonban nemrég arról írt, megkérte Elon Muskot és a SpaceX-et, hogy minél hamarabb hozzák őket haza. Azt viszont egyelőre nem tudni, hogy az elnöki közbenjárás mennyivel gyorsítja fel az űrhajósok hazatérését.

Related posts