Kizárták a DK-t, amely Szabó Bálint új politikai formációját elragadta: a Duna vize megáradt, és vannak, akik már a kiábrándult tiszai választókra készülnek.

Miközben a Tisza továbbra is előzi a Fideszt, megalakult a Duna Párt. De ez nem az a Duna Párt, amelyet még tavaly az óellenzékhez kötve megjósolt Magyar Péter, és még csak nem is az, amit Szabó Bálint trombitás jelentett be - ezt a DK-ból kizárt Leel-Őssy Gábor vezeti. Közben a Tiszából nemrég távozott Farkas Dezső is politikai mozgalmat gründol.

Magyar Péter már tavaly előre jelezte, hogy a régi ellenzék képes lesz megújulni, de idén tavasszal valaki egészen más irányból érkezett, hogy bejelentse: minden készen áll. Végül azonban egy harmadik szereplő lépett színre, és nem más, mint a Duna Párt. Jelenleg Magyarországon közel kétszáz pártot tartanak hivatalosan nyilván, de a Duna Párt az új politikai formációk között az újdonság szelét hozta el. A bejegyzése május 5-én vált jogerőssé, így az elmúlt nyolc hónap során ez az egyetlen új párt, amely megalakult.

A Duna Párt neve talán ismerősen csenghet, hiszen Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, tavaly szeptember végén a Telexnek nyilatkozott erről a témáról. Kifejtette, hogy egy ellenzéki politikai koalíció formálódik Budapesten a Tisza Párt ellen, amelynek soraiban inkumbens országgyűlési képviselők, a Párbeszéd, a Momentum és az MSZP tagjai találhatóak. Magyar Péter úgy véli, hogy ezek az alakulatok „zsarolási potenciált” igyekeznek kialakítani a politikai túlélés érdekében. Hozzátette, hogy...

Hadházytól kezdve Karácsony Gergelyen át Csárdira, Hajnal Miklósra és Szabó Tímeára terjedően mindenkit próbálnak egy közös cél érdekében mozgósítani. A tervek szerint egy Duna Párt vagy Egyesület néven alakulna meg egy új koalíció, amely a Tisza ellen irányuló tevékenységek szervezésére összpontosítana.

Magyar Péter fenti állítását az általa megnevezett politikusok azonban egymás után és határozottan cáfolták: Hadházy Ákos jelezte, hogy ő nem szervez ilyesmit, majd Karácsony Gergely közölte, hogy nem tud ilyen kezdeményezésről, Szabó Tímea is cáfolt, szerinte még a név is fantáziátlan, Csárdi Antal is állította, hogy nem vesz részt ilyenben, ezt szerinte csak Vitézy Dávid terjeszti - ezt viszont aztán Vitézy Dávid utasította vissza.

Ezután sokáig nem lehetett hallani a Duna Pártról, amíg áprilisban a botránypolitikus Szabó Bálint be nem jelentette az általa vezetett Itt az idő Egyesület Facebook-oldalán, hogy "Megalakult a DUNA PÁRT!" Szabót aligha kell bemutatni, igyekszik a figyelem középpontjában lenni: sikertelenül indul választásokon - tavasszal Varju László körzetében az újpesti időközin -, megjelenik ott, ahová nem hívják, trombitálással zavarja meg Orbán Viktor beszédét, a Hadházy-Momentum hídfoglaló tüntetésein pedig a Dunába ugrál.

Ez alkalommal viszont, bármennyire is várta az áprilisi bejelentést, a Duna Párt mögött mégsem ő áll. Május 5-én ugyan jogerőre emelkedett a Gyulai Törvényszék április 14-én hozott határozata a párt bejegyzéséről, ám ennek a politikai formációnak Szabóhoz semmi köze, hiszen ő nem szerepel az alapítók vagy a képviselők között.

A Duna Párt élén Leel-Őssy Gábor áll, aki tavalyi nyilatkozatában éles kritikát fogalmazott meg Gyurcsány Ferenc, a közelmúltban lemondott DK-elnök ellen, majd ezt követően kizárták a pártból.

Tehát a helyzet az, hogy függetlenül attól, ki mire gondolt először, a Duna Párt megalapítása végül nem a Magyar által elképzelt, az óellenzékhez sorolt személyek nevéhez fűződik, és nem is az ezt bejelentő botránypolitikus, Szabó által történt. Valójában az alapító, aki nem hangoztatta túlzottan a szándékait, Leel-Őssy Gábor, aki Gyurcsány Ferenccel való konfliktusa után vágott bele a pártalapításba. A cégbírósági dokumentumok szerint már januárban megkezdte a szükséges lépéseket, a létesítő okiratot február 17-én jegyezték be, és ő került a pártelnöki posztra. A HVG-nek adott interjújában Leel-Őssy kifejtette, hogy célja az volt, hogy megelőzze Szabó pártjának megalakulását, és hangsúlyozta, hogy a névválasztás ellenére nem a Tisza Párt ellenében alapította meg új politikai formációját.

Leel-Őssy úgy fogalmazott, a Duna Párt egyértelmű célja a kormányváltás, "ha ez a Tisza segítését jelenti, akkor készen állunk rá, de ha kell, felhívjuk a figyelmet arra, ha azt látjuk, nem jó irányba mennek a dolgok". Hozzátette: a Tisza környékén is vannak elégedetlenek, pártja pedig vár mindenkit, akár a Tiszából kiábrándultakat is, miközben - hangsúlyozta - a DK-ból való távozásának körülményei ellenére sem a DK ellen jöttek létre. Hozzátette:

Nem kívánnak együttműködni azokkal az ellenzéki pártokkal, amelyeket a "porfogó" jelzővel illetnek, és amelyek a Fideszszel való együttműködést választották.

Leel-Őssy arra a kérdésre, hogy a Duna Párt indulni kíván-e a 2026-os parlamenti választáson, hány körzetben állítanak jelöltet, lesz-e országos listájuk, mi a programjuk, azt mondta, erről még korai beszélni, de a Duna Párt szerint Magyarország helye az EU-ban van, és ideákban, őszinte, demokratikus párbeszédben gondolkodnak, és mint mondta, minden körzetben a legesélyesebb jelöltet kell támogatni. Hozzátette, nem a kampánypénzekért vagy az elérhető állami támogatásért jöttek létre, mert

A Duna nem csupán egy üzleti érdekek mentén működő párt, hanem a demokrácia védelmezőjeként kíván fellépni. Éppen ezért nem versenyt hirdetünk a trombiták zengésében, hanem a párbeszéd fontosságát helyezzük középpontba.

A HVG megkereste Szabó Bálintot, hogy véleményt formáljon a már áprilisban bejelentett Duna Pártról, és reagáljon arra a helyzetre, hogy Leel-Őssy látszólag elhappolta előle a párt nevét. A jogerős bejegyzés után ugyanis nem lehet új pártot ugyanazzal a névvel alapítani. Szabó Bálint már tisztában volt a helyzettel, és megjegyezte, hogy számított erre a fejleményre. A bírósági bejegyzésük késlekedése lehetővé tette Leel-Őssy számára, hogy megelőzze őt, ami szerinte azt jelzi, hogy a hatalom fél tőle. Kérdésünkre azonban világosan kifejtette:

ha nem is a tervezett néven, de mindenképp lesz pártja, és mind a 106 egyéni választókerületben elindulnak a választáson.

Közben a cégbírósági adatok szerint nincs bejegyezve egy másik, készülőfélben lévő párt, amit nemrég Farkas Dezső, a Tisza Szigetek egykori koordinátora jelentett be. Farkas március végén hagyta ott Magyar Péter pártját - állítása szerint hosszú vívódás után. Magyar szerint Farkas távozásának oka, hogy "több érzékeny és a politikai közösségünk számára káros információt elhallgatott előlünk". A kormánypropaganda arról írt, hogy Farkas érintett lehet a Fuzik Zsolt-féle korrupciós ügyben.

Farkas bejelentette, hogy új politikai közösség létrehozásába fog, és megosztotta néhány jelmondatát, például: "ne a múlt harcai határozzák meg a jövőnket". Magyar Péter ezt a kijelentést ironikusan kommentálta: "van az a pénz, amiért az ember haja korpásodik". A HVG érdeklődött Farkasnál a pártalapítás részleteiről és a terveiről, de ő azt válaszolta, hogy egyelőre nem kíván nyilatkozni. "Először tennem kell valamit az asztalra, és csak aztán beszélni róla" – tette hozzá, jelezve, hogy most a munkájára összpontosít.

Úgy tűnik, hogy a Farkas-féle párt neve még mindig nyitott, ám Szabó Bálintnak is új elnevezést kell keresnie. Ha a magyarországi folyók ihletforrását választjuk, számos izgalmas lehetőség kínálkozik egy pártnévnek. Ön melyik folyót választaná a névadásra? Ne habozzon, szavazzon!

Related posts