A Yellowstone Nemzeti Parkban egy eddig ismeretlen képződmény bukkant fel, amely lenyűgöző látványt nyújt.

Áprilisban a Yellowstone Nemzeti Park geológusai első alkalommal látogattak el a Norris Geyser Basin területére, ahol egy eddig ismeretlen formációra bukkantak – számol be róla a ScienceAlert. Az addig szürke, jellegtelen táj helyén most egy körülbelül 4 méter átmérőjű, halvány világoskék vízzel teli kráter nyílt meg, amely lenyűgöző látványt nyújtott.

A képződmény körüli sziklákra puha, szürke iszap réteg telepedett, ami a hidrotermális robbanás nyomait véste a tájba.

A csapat megvizsgálta a parkot mutató műholdas felvételeket, és kiderült, hogy 2024 decemberében még nem volt nyoma a lyuknak, 2025. január 6-án viszont már igen. Február 13-ra a vízzel teli képződmény elnyerte későbbi formáját.

A szakértők olyan műszereket is igénybe vettek, amelyek képesek a hidrotermális aktivitás észlelésére, azonban robbanásra utaló jeleket nem találtak. Michael Poland, az Egyesült Államok Geológiai Szolgálatának szakértője, valamint Jeff Hungerford, a Yellowstone Nemzeti Park geológusa úgy vélik, hogy az újonnan kialakult formáció valószínűleg nem egyetlen, nagy erejű robbanás következménye. Helyette kisebb események sorozata révén jött létre. Először sziklák kerültek a felszínre, majd később szilícium-dioxidban gazdag iszap ömlött a környékre, kialakítva a mélyedést, amely végül szilícium-dioxid-tartalmú vízzel telt meg.

A Yellowstone Nemzeti Park titkos mélységeiben egy hatalmas szupervulkán lapul, amely folyamatosan formálja a környezetét. A felszínen a hidrotermális jelenségek és az újonnan kialakuló képződmények nyújtanak izgalmas bepillantást a vulkáni aktivitásba, emlékeztetve minket a természet erejére és változékonyságára.

Related posts