A kormány különféle módszerekkel manipulálhatja a közérdekű vagyonkezelő alapítványokat, és a ZalaZone lehet ennek egy példája.

Lehetséges-e a vagyonkezelő közalapítványokhoz kiszervezett egykori állami vagyont visszavenni?

A kormány újabb lépést tesz a vagyonkezelés terén, mivel egy új alapítványt hoz létre, amely egy már létező alapítványból válik ki. Ezzel a lépéssel a régi alapítvány egyes meghatározott vagyontárgyait is átadja az új entitásnak. Ezt a fejleményt a 24.hu szúrta ki egy friss törvényjavaslatban, amely a Zalazone Alapítványra vonatkozik, és amelyet Hankó Balázs miniszter terjesztett be.

Ezek szerint egy frissen alapított alapítvány keretein belül lehetőség nyílik a meglévő vagyon áthelyezésére, ami lehetővé teszi, hogy az a kormányzati befolyástól mentes, pártatlan kuratórium irányítása alá kerüljön. Az újonnan létrehozott alapítványba átkerült eszközök akár vissza is juttathatók az állam számára – állapítja meg a cikk a felvázolt modell kapcsán.

A 24.hu-nak nyilatkozó Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója úgy értékelt, hogy "ha az alapítói jogok átruházását a kormány komolyan gondolta, akkor a szétválásról sem dönthetne. Merthogy nem a kormány és nem a parlament az alapítói jog gyakorlója, tehát olyan témára hoz szabályt, ami kívül esik a joghatóságán."

A Hankó-féle, a ZalaZone-ra vonatkozó törvényjavaslat kapcsán a HVG nemrégiben alaposan körüljárta a ZalaZone projektet és annak irányítóját, Palkovics Lászlót, aki a területért felelős államtitkár. Az írás részletesen bemutatja a projekt céljait, kihívásait és a jövőbeli kilátásokat, valamint Palkovics László szerepét a fejlesztések előmozdításában.

Related posts