Fokozatosan közeledik a költségvetési biztos az érdi önkormányzat küszöbéhez.

Az Orbán-kormányok az elmúlt másfél évtized során jelentős mértékben korlátozták az önkormányzatok önállóságát és pénzügyi mozgásterét. A közelmúltban történt rendeletmódosítások arra utalnak, hogy a gazdasági nehézségekkel küzdő helyi önkormányzatokat egyre szigorúbb felügyelet alá helyezhetik. Amennyiben a helyzet nem változik kedvezően a közeljövőben, Érd lehet az első olyan település, amelynek irányítását a kormány képviselője, az államkincstár által kinevezett költségvetési biztos veszi át.
Az önkormányzat Érden már a kora ősz folyamán fizetésképtelenséggel nézhet szembe – hívta fel a figyelmet Csőzik László, a város második ciklusát teljesítő polgármestere, aki nem állt be a kormányzati narancsos sorba. Április közepén az ATV-nek nyilatkozva osztotta meg aggodalmait, miután kiderült, hogy a helyi rádió lesz az első, amelyet a szükségessé vált költségcsökkentési intézkedések keretein belül bezárnak. A rádió megszüntetése önmagában azonban nem kínál megoldást a település súlyos pénzügyi problémáira; ezzel a lépéssel évente csupán körülbelül 60 millió forint takarítható meg, ami csupán csepp a költségvetést feszítő, milliárdos nagyságrendű hiány tengerében.
További takarékosságra, megszorításra az önkormányzatnak viszont már nincs mozgástere. Az önként vállalt feladatok finanszírozását már rég visszafogták, a párhuzamosságokat megszüntették:
Az Orbán-kormányok az elmúlt másfél évtizedben jelentősen szűkítették az önkormányzatok cselekvőképességét, önállóságát és finanszírozási mozgásterét. A folyamatos központosítás mellett a kabinet több lépcsőben forráselvonásokat is végrehajtott, és ez a folyamat még nem ért véget.
Az önkormányzatok nagy többségével kapcsolatban elmondható, hogy az elmúlt öt-hat évben a kormány jelentős mértékben csökkentette a pénzügyi mozgásterüket
„A helyi nehézségek gyökereit elemezve, László Ferenc, az önkormányzat kommunikációs vezetője, lapunk érdeklődésére kifejtette…”
A költségvetési elvonások - mint felidézte - már 2012-ben elkezdődtek a személyi jövedelemadó önkormányzatokra eső részének immár teljes elvonásával.
A koronavírus-járványra való hivatkozással bevezetett szolidaritási adó szintén jelentős terhet rótt a városra, akárcsak a gépjárműadó elvonása. Ez utóbbi már teljes mértékben a központi költségvetés része lett, ami László Ferenc szerint évente 700-800 millió forintos kiesést okoz Érd költségvetésében. Emellett kiemelte:
a szolidaritási adó a kezdeti 192 millió forintról mostanra 514,5 millióra emelkedett Érd esetében.
Újabb nehézség elé néznek a települések, mivel 2025-től az iparűzési adó esetleges emelkedésének többletbevételét a különbözetet kötelesek lesznek a Versenyképes Járások Program központi alapjába befizetni.